راهنمای کامل بازی League of Legends: Wild Rift

Wild Rift

چند ماهی است که بازی محبوب شرکت رایوت گیمز (Riot Games) یعنی League of Legends برای پلتفرم‌های اندروید و iOS منتشر شده است. عنوانی که در سالیان گذشته همواره یکی از پر بیننده‌ترین بازی‌های سرویس استریمینگ توییچ بوده است. حال به مناسبت عرضه این عنوان MOBA برای گوشی‌های همراه، در این مقاله قصد داریم تا بخش‌های مختلف بازی Wild Rift را آموزش داده و راهنمای کاملی از آن را در اختیار شما قرار دهیم.

پس از دانلود و نصب بازی، هنگام اجرای اولیه با صفحه ابتدایی آن روبرو می‌شوید که باید حساب کاربری خود را وارد کرده و وارد بخش راهنمای اولیه بازی شوید. پس از گذراندن این بخش، وارد منوی بازی می‌شوید که بیش از ده بخش در آن گنجانده شده و پس از بازکردن هرکدام از آن‌ها نیز شاهد زیرمنوهایی هستیم که در ادامه هریک از آن‌ها را آموزش خواهیم داد.

بخش Play

پس از ضربه زدن روی دکمه بزرگ و آبی رنگ Play در سمت چپ و پایین صفحه وارد بخشی می‌شوید که می‌توانید از بین چهار حالت قرار داده شده‌ی زیر، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

 • حالت رقابتی Ranked
 • حالت‌های معمولی Normal: PVP, Co-op vs. AI
 • حالت‌های تمرینی Training: Tutorials, Practice
 • حالت‌های کاستوم Custom: Blind Pick, Draft Pick

حالت Ranked، مود رقابتی بازی محسوب می‌شود که البته در ابتدا در دسترس نیست و با بالارفتن سطح شما در بازی آزاد می‌شود. در این حالت شما با پیروزی رنک خود را افزایش می‌دهید و طبیعتا شکست باعث کاهش آن می‌شود. در این حالت شما به نوعی با افراد هم سطح خودتان مبارزه می‌کنید.

در بخش Normal شاهد دو حالت PVP و کوآپ در مقابل هوش مصنوعی بازی هستیم. حالت PVP مشابه حالت رنک است با این تفاوت که همانند آن حالت رقابتی ندارد و بیشتر جنبه سرگرمی آن مدنظر است و به بازیکنان معمولی پیشنهاد می‌شود. در بالای صفحه سمت راست همچنین شاهد گزینه‌ای فلاش مانند در کنار علامت سوال هستیم که Boost هایی که فعال کرده‌اید را نمایش می‌دهد. بوست‌ها معمولا جهت دریافت XP بیشتر در هنگام بازی استفاده می‌شوند.

حالت Normal بازی Wild Rift
حالت‌های معمولی بازی

در بخش سوم شاهد بخش تمرینی بازی هستیم. سعی کنید حتما بخش راهنمای بازی را در این بخش به اتمام برسانید تا هم آشنایی نسبی با بخش‌‌های مختلف و نبردهای بازی پیدا کنید و هم با اتمام آن بتوانید با جایزه‌ای که در اختیارتان قرار می‌گیرد، یکی از قهرمان‌های بازی را به دلخواه دریافت کنید. همچنین در این قسمت می‌توانید به بخش تمرینی بازی راه پیدا کنید که مکان بسیار خوبی برای آشنایی با قهرمان‌های مختلف و قابلیت‌هایشان، آیتم‌ها و المان‌های نقشه بازی است.

بخش راهنمای بازی Wild Rift
بخش راهنمای بازی

بخش Store

 • Featured
 • Champion
 • Skin
 • Items
 • Poro Store

در ردیف پایینی بازی Wild Rift از سمت چپ شاهد دکمه‌ای به شکل سکه هستیم که با ضربه زدن روی آن وارد فروشگاه بازی‌ ‌می‌شویم. در فروشگاه می‌توانید قهرمان‌های مختلف، آیتم‌های تزئینی و… را تهیه کنید. برای خرید آیتم‌ها از دو نوع پول رایج موجود در بازی می‌توانید استفاده کنید.

فروشگاه Wildrift
فروشگاه بازی

بخش Collection

 • Champions
 • Skins
 • Personalization
 • Emotes

در کنار بخش فروشگاه شاهد منوی کتاب مانندی هستیم که با ضربه زدن روی آن وارد بخش Collection می‌شوید. در این بخش تمام قهرمان‌هایی که در حال حاضر در اختیار دارید و حتی آن‌هایی که هنوز دریافت نکرده‌اید، وجود دارد. در بخش‌های دیگر آن می‌توانید آیتم‌ها و حرکات موزون هر یک از کاراکترهایتان را مشاهده کنید. در این بخش همچنین می‌توانید سطح Mastery هر یک از قهرمان‌هایتان را نیز مشاهده کنید که رابطه مستقیمی با مدت زمانی دارد که شما با آن شخصیت بازی کرده‌اید. مسلما هرچه کیفیت بازی شما بهتر باشد، امتیاز بیشتری دریافت خواهید کرد.

سطح Mastery در Wild Rift

در منوی Personalization می‌توانید انیمیشن‌های مختلف مربوط به قهرمان را تغییر دهید تا جلوه متفاوتی به شخصیت شما بدهد. در بخش Emotes می‌توانید آیکن‌های ارتباطی و جذابی که بالای سر قهرمان نشان داده می‌شود را تغییر دهید. نکته جالبی که در رابطه با این آیکن‌ها وجود دارد، این است که می‌توانید کاری کنید تا به صورت خودکار در اول بازی، پس از پیروزی و یا زمان یک عملکرد تیمی موفق اجرا شود. همچنین این آیکن‌ها به صورت دستی نیز در حین بازی قابل استفاده است.

emote های بازی
emote های بازی

بخش Loadouts

آیکن ترکیبی شکل شمشیر و سپر، بخش Loadouts شما محسوب می‌شود. طبق توضیحات رایوت گیمز در رابطه با Wild Rift، در این بخش می‌توانید آیتم‌ها، جادو و یک سری قابلیت‌های فرعی قهرمانتان را شخصی سازی کنید. همچنین در منوی کشویی این قسمت می‌توانید با توجه به کلاس مدنظرتان آیتم‌های پیشنهادی بازی را انتخاب کنید. البته پیشنهاد می‌شود این قسمت را در حالت Default قرار دهید.

Loadouts
نمایی از بخش Loadouts بازی

بخش Leaderboard

این بخش از دو حالت Ranked و Champions تشکیل شده است. شما می‌توانید سطح بازی خود را در مقایسه با دوستانتان مشاهده کنید و یا بهترین بازیکنان بازی را ببینید. نکته جالبی که در رابطه با این بخش وجود دارد این است که می‌توانید با مشاهده بهترین بازیکنان و آیتم‌هایی که برای هر شخصیت انتخاب می‌کنند، به نوعی بهترین تجهیزات مورد نیاز هر قهرمان را بشناسید.

بخش Leaderboard
نمایی از آیتم‌های شخصیت JHIN

بخش‌های Vault و Missions و Events

در منوی Vault تمامی جوایز دریافتی که از انجام چالش‌های بازی به دست آورده‌اید نمایش داده می‌شود. جعبه‌های مختلفی در دسته‌های مختلف این بخش وجود دارد که با باز کردن آن‌ها می‌توانید قهرمان‌های مختلف و موارد تزئینی را دریافت کنید.

در بازی Wild Rift همانند بسیاری از بازی‌های آنلاین چالش‌های مختلفی وجود دارد. چالش‌هایی که به صورت روزانه، هفتگی و… در دسترس هستند و با انجام دادن هر یک از آن‌ها جوایز قابل توجهی دریافت می‌کنید. جوایزی که برخلاف خیلی از بازی‌های آنلاین ارزشمند هستند. همچنین رویدادهایی در بازی گنجانده شده‌اند که چالش‌های به خصوص خود را دارند و البته این رویدادها تنها مدت زمان محدودی در دسترس هستند.

بخش Profile

در بالای بخش رویدادها منوی Profile وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • Overview
 • Match history
 • Most played
 • Stats
 • Achievements

همانطور که مشاهده کردید، در این بخش عملکرد شما در بخش‌های مختلف نشان داده می‌شود. از تعداد قهرمان‌ها و آیتم‌های تزئینی شما گرفته تا سابقه بازی‌های شما و حتی نمودارهایی که روند بازی شما را نشان می‌دهند که در نوع خود جالب است. همچنین می‌توانید ظاهر پروفایل کاربری خود و موارد تزئینی مختلف مربوط به آن را در بازی تغییر دهید.

نمودارهای بازی

نکاتی در رابطه با گیم‌پلی بازی

بازی Wild Rift عنوانی در سبک MOBA است. این سبک از بازی‌های آنلاین به دلیل وجود مکانیک‌های مختلف در آن، قهرمان‌های متنوع با قابلیت‌های متفاوت، انواع آیتم‌ها و جادوهای مختلف از پیچیدگی خاصی برخوردار هستند و طبیعتا بدون تجربه و راهنمایی اولیه نمی‌توانید در آن موفق شوید. حتی با وجود این که ما در حال تجربه نسخه گوشی این عنوان هستیم، با این حال راهنمایی اولیه می‌تواند به شما کمک زیادی در این راه بکند.

ابتدا بهتر است توضیحاتی در رابطه با این سبک ارائه دهیم. در سبک MOBA معمولا شامل 10 بازیکن می‌شود که در تیم‌های پنج نفره در نقشه بازی، در سه مسیر به مبارزه خواهند پرداخت. نقشه بازی عملا برای هر دوتیم به یک شکل است به جز شخصیت‌های اژدها و Baron که بعدا به آن خواهیم پرداخت. هر تیم در پایگاه خود ظاهر می‌شود و با رنگ‌های آبی و قرمز تمایز می‌یابند. هدف تیم شما این است که پایگاه اصلی تیم دشمن یعنی Nexus را نابود کنید که البته به وسیله پایگاه‌های نظامی در سه مسیر محافظت می‌شوند.

نقشه بازی
نمایی از نقشه بازی

هر یک از قهرمان‌های بازی در مسیر دلخواه خود حرکت کرده و با نابود کردن مینیون‌ها (واحدهای نظامی دشمن که به صورت خودکار فرستاده می‌شوند)، قهرمان‌های دشمن، پایگاه‌های آن‌ها و موجودات درون جنگل، پول و XP دریافت می‌کنند که با پول می‌توانید آیتم‌های مختلف در پایگاهتان خریداری کنید و با XP سطح قهرمان شما بالا می‌رود که رابطه مستقیمی با آزاد شدن قابلیت‌های جدید و ارتقای آن‌ها دارد.

نقشه بازی به طور کامل قابل مشاهده نیست و بینایی شما محدود است. در طول بازی تنها پایگاهتان مشخص است و بسیاری از مکان‌های مختلف نقشه نامشخص است. تنها زمانی که قهرمان دشمن در تیررس پایگاه‌های شما قرار بگیرد و یا با یکی از هم تیمی‌هایتان مبارزه کند می‌توانید او را در مینی‌مپ موجود در بازی مشاهده کنید.

نقشه بازی

جنگل بازی Wild Rift همچنین به قهرمانی که معمولا در حال نابودی موجودات آن است، این قابلیت را می‌دهد که به طور ناگهانی در یکی از مسیرها ظاهر شود و به دشمن حمله کند و او را غافلگیر سازد. جنگل برای کسانی ساخته شده است که دوست دارند کمتر در مرکز توجه باشند. معمولا این افراد از جادوی Smite استفاده می‌کنند که برای هیولاها کارساز است. این جادو به قهرمانان این قدرت را می‌دهد تا سریع‌تر این موجودات را نابود کنند. از آن جایی که این موجودات در بخش‌های مختلف نقشه هستند باعث می‌شوند تا قهرمانی که در جنگل است توانایی تاثیرگذاری بسیاری بر مسیرها داشته باشد. شما باید با توجه به قابلیت‌های قهرمان خود مسیری را انتخاب کنید که تاثیرگذاری بیشتری در نابودی پایگاه‌ها و قهرمان‌های دشمن داشته باشد.

برای مثال در مسیر Baron قهرمان‌های نزدیک‌زنی نظیر Darius ،Garen و… عملکرد بهتری دارند، در مسیر میانه قهرمان‌های کلاس Mage و Assassin کارایی بهتری دارند و در مسیر آخر قهرمان‌های Support و آن‌هایی که از راه دور صدمه وارد می‌کنند که برای محافظت کردن از اژدها ضروری هستند.

اژدهای بازی
یکی از اژدهاهای بازی

سه گونه از موجودات درون جنگل حیاتی هستند که توجه به آن‌ها ضروری است. اژدهاها، Rift Herald و Baron Nashor این گونه‌ها هستند. به طور کلی چهار نوع اژدها با نام‌های اقیانوس، جهنم، کوه و ابر وجود دارند. هر تیمی که هرکدام از این اژدها را نابود کند، ارتقای ائمی تا پایان بازی پیدا می‌کند. برای مثال کوه، قابلیت دفاع شما را افزایش می‌دهد. لازم به ذکر است که هربار تنها سه اژدها در نقشه ظاهر می‌شوند. پس از کشتن دو اژدهای اول، اژدهای سوم ظاهر می‌شود که بزرگتر و نابود کردن آن ارزش بیشتری دارد.

کشتن Rift herald ها مزایای قابل توجهی دارد اما بهترین مزیت آن کمک به قهرمان جهت سریع‎‌تر نابود کردن پایگاه‌ها است. در نهایت Baron Nashor بهترین و قوی‌ترین هیولای بازی است که هر تیم پس از کشتن آن در جنبه‌های مختلف،مقدار زیادی ارتقا پیدا می‌کند. همچنین این ارتقا شامل مینیون‌ها نیز می‌شود. پس از نابودی بارون بار دیگر ظاهر می‌شود تا شانس دوباره‌ای به تیم دیگر بدهد. بنابراین این هیولا در پایان بازی می‌تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

Baron Nashor
هیولای Baron Nashor

در نهایت ذکر این نکته ضروری است که برای موفقیت در بازی Wild Rift، تنها خواندن و دیدن آموزش کافی نیست و تمرین زیادی می‌طلبد. سعی کنید قهرمان‌ها، آیتم‌ها و استراتژی‌های مختلف را امتحان کنید تا سبک و سیاق مورد علاقه خود را پیدا کنید.

بازی League of Legends: Wild Rift هم اکنون برای پلتفرم‌های اندروید و iOS در دسترس قرار دارد. نسخه کنسولی این عنوان محبوب نیز در دست توسعه است.

مطالب مرتبط
منبع
Avatar

وحید گلباد

علاقمند به دنیای سینما و بازی همچنین مسلط به زبان انگلیسی، برای همین اخبار بازی های کامپیوتری رو پیگیر هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *