ترفندهای سیستم عامل مک

در این بخش آموزش ها و ترفندهای سیستم عامل مک اپل مخصوص کار با ورژن های مختلف را یاد میگیرید. همچنین ویژگی‌های پنهان جدید و قدیمی زیادی برای یادگیری وجود دارد.

ماه گذشته، مشکلی را گزارش کردیم که در آن برخی از کاربران مک دریافتند که مک آنها به طور خودکار خود را از macOS Monterey یا Ventura به آخرین نسخه macOS Sonoma آپدیت می کند. اگر گزینه به‌روزرسانی خودکار در تنظیمات سیستم غیرفعال باشد. با نحوه جلوگیری از آپدیت مک به macOS Sonoma همراه باشید.

با نحوه توقف کپی فایل و از سرگیری آن در مک همراه باشید. در macOS، می‌ توانید به راحتی یک فایل یا پوشه را در مکان دیگری در Finder کپی کنید. به سادگی روی مورد کلیک راست کنید (یا Ctrl-Click کنید) و از منوی میانبر Copy را انتخاب کنید، سپس به مکانی که می خواهید آن را کپی کنید بروید، در پنجره Finder کلیک راست کنید و از منوی میانبر Paste Item را انتخاب کنید.

با نحوه استفاده از برنامه Health مک و دیدن داده های سلامتی در مک همراه باشید. برخی از کاربران مک علاقه مند به مشاهده داده های سلامتی، داده های تمرین، فعالیت و تناسب اندام، همه آنچه از Apple Watch و iPhone جمع‌آوری شده است، در مک هستند.

برخی از کاربران مک ممکن است با شرایطی مواجه شوند که برنامه Messages برای Mac، به‌ جای نام مخاطبین، شماره تلفن‌ ها را نشان دهد، علی‌ رغم اینکه آن شماره‌ های مخاطبین ذخیره شده و با نام‌ ها مرتبط هستند. معمولا می توانید این مشکل را با چند راه حل ساده حل کنید که در اینجا به آنها خواهیم پرداخت. با نحوه حل مشکل نمایش شماره به جای اسم مخاطب در Messages مک همراه باشید.

در macOS، وقتی از میانبرهای صفحه‌ کلید اسکرین‌ شات یا ابزار ضبط برای گرفتن چیزی در صفحه مک استفاده می‌ کنید، تصاویر با یک نام فایل پیش‌ فرض، مانند «Screen Shot [date] at [time].png» ذخیره می‌ شوند. با نحوه تغییر نام پیش فرض فایل های اسکرین شات در مک همراه باشید.

در macOS، اپل به شما این امکان را می دهد که به راحتی اندازه مکان نما ماوس یا ترک پد را روی صفحه نمایش افزایش دهید که اگر پیگیری آن برای شما دشوار باشد، عالی است. با روش تغییر سایز نشانگر ماوس در مک همراه باشید.

در macOS Monterey، اپل قابلیتی به نام Shared with You معرفی کرد که محتوایی را که در پیام‌ ها دریافت کرده‌ اید می‌ گیرد و آن را در برنامه مربوط در مک شما در دسترس قرار می‌ دهد. با نحوه خاموش کردن Shared With You در مک همراه باشید.

در کامپیوترها و دستگاه های تلفن همراه، پسوند فایل ها پسوندهایی هستند که برنامه ها به نام فایل ها اضافه می کنند. وقتی آیتمی مانند ‘document.docx’ را مشاهده می کنید، پسوند .docx به دستگاه و کاربر می گوید که فایل چیست و با چه برنامه ای باز می شود. با نحوه نمایش یا مخفی سازی پسوند فایل ها در مک همراه باشید.

زمانی که macOS Mojave در سال ۲۰۱۸ معرفی شد، اپل Quick Actions را به Finder اضافه کرد که انجام ویرایش‌ های سریع فایل‌ ها را بدون نیاز به باز کردن برنامه‌ های مرتبط با آن‌ها آسان‌تر می‌ کند. با روش استفاده از Quick Actions در Finder مک همراه باشید.

در این مطلب با نحوه انتقال یادداشت ها از Evernote به Apple Notes همراه باشید. اپلیکیشن اصلی Notes اپل از زمانی که برای اولین بار در مک ظاهر شد، راه درازی را پیموده است، رمزگذاری اسناد، جداول و اسکن اسناد تنها تعدادی از ویژگی‌ های برتری است که در سال‌ های اخیر به دست آورده است.

برنامه موسیقی اپل در macOS Sonoma اکنون گزینه ای برای جلوگیری از اضافه شدن خودکار آهنگ های دلخواه به کتابخانه شما دارد. در این مطلب روش استفاده آن را می آموزید. با نحوه جلوگیری از افزودن آهنگ های مورد علاقه به Music Library مک همراه باشید.

در macOS Sonoma 14.2، اپل برخی از کنترل‌ های اضافی را برای تشخیص موسیقی Shazam قرار داد که اکنون بیش از هر زمان دیگری در سیستم عامل مک ساخته شده است. در اینجا نحوه افزودن عملکرد به نوار منو و Control Center آورده شده است. با روش شناسایی آهنگ با Shazam از منو بار مک همراه باشید.