10 کتابی که قبل از مرگ باید خواند

10 کتابی که قبل از مرگ باید خواند
10 کتابی که قبل از مرگ باید خواند

قصد داریم در مورد کتاب هایی صحبت کنیم که قبل از ملاقات با مرگ (مطمئناً نا به هنگام)، باید خوانده شوند. البته اگر آن ها را نخوانیم هم اتفاقی نمی افتد ولی چندی از عظیم ترین آثار ادبی جهان را از دست می دهیم. از این رو در این مقاله لیستی از 10 کتابی که قبل از مرگ باید خواند را برای شما جمع کرده ایم.

بررسی لیست 10 کتابی که قبل از مرگ باید خواند

منتقدان ادبی، مورخان، خوانندگان مشتاق و حتی خوانندگان معمولی همگی نظرات مختلفی درباره این که کدام رمان واقعاً “بزرگترین و بهترین کتاب نوشته شده” است، دارند. در اینجا لیستی از 10 رمان آورده شده است که به دلایل مختلف و از نظر خیلی ها، برجسته‌ترین آثار ادبیات نوشته شده در طول تاریخ هستند.  

1 – Anna Karenina

 آنا کارنینا

هر طرفدار داستان هایی که شامل موضوعات و مشکلات اجتماعی انسان مانند زنا، قمار، توطئه های ازدواج و همچنین فئودالیسم روسی باشد، بلافاصله آنا کارنینا را در اوج لیست “بزرگترین رمان ها” خود قرار می دهد. این دقیقاً همان رده بندی است که انتشاراتی مانند مجله تایم از زمان انتشار کامل این رمان در سال 1878 به آن اعطا کرده است.

این اثر برجسته داستان نویسی در هشت قسمت توسط لئو تولستوی نویسنده شهیر روسی نوشته شده است و داستان دو شخصیت اصلی را روایت می کند؛ زنی خانه دار و ناراحت که با معشوق جوان خود فرار می کند و یک صاحب زمین عاشق به نام کنستانتین لوین.

تولستوی در کتاب هایش روایت ها و بحث های متفکرانه ای راجع به عشق، درد و خانواده در جامعه روسیه را همراه با مجموعه ای قابل توجه از شخصیت هایی که به دلیل انسانیت واقع بینانه آن ها مورد توجه قرار می گیرد، ارائه می دهد. این رمان به ویژه در برخورد با زنان انقلابی بود و تعصبات و معضلات اجتماعی آن زمان را با احساسات زنده به تصویر می کشد.

To Kill a Mockingbird – 2   

 کتاب کشتن مرغ مقلد

اعتقاد بر این است که هارپر لی، یکی از تأثیرگذارترین نویسندگان تاکنون بوده است؛ در حالی که فقط یک رمان مشهور منتشر کرد (تا اینکه دنباله جنجالی آن درست در سال 2015 درست قبل از مرگ او منتشر شد). کتاب کشتن مرغ مقلد در سال 1960 منتشر شد و به عنوان یک کتاب برجسته در تاریخ ادبیات شناخته می شود.

این رمان، نژادپرستی را در جنوب آمریکا از طریق چشمان باز و معصوم یک دختر جوان باهوش به نام ژان لوئیز بررسی می کند. شخصیت های شاخص آن، به ویژه وکیل دلسوز و عادل و پدر روحانی آتیکوس فینچ، در زمانی که تنش ها در مورد نژاد زیاد بود، به عنوان الگو عمل کردند و دیدگاه ها را تغییر دادند.

کشتن مرغ مقلد در سال 1961 جایزه پولیتزر را برای ادبیات داستانی به دست آورد و در سال 1962 به یک فیلم برنده اسکار تبدیل شد و به داستان و شخصیت های آن زندگی و تأثیر بیشتری در حوزه اجتماعی آمریکا بخشید.

The Great Gatsby – 3

گاتسبی بزرگ اسكات فیتزجرالد

گاتسبی بزرگ اثر اسكات فیتزجرالد به عنوان یكی از بزرگترین متون برای آشنایی دانش آموزان با هنر انتقادی در مدارس غرب، مطرح است. این رمان از دیدگاه مرد جوانی به نام نیک کاراوی نقل شده است که اخیراً به شهر نیویورک نقل مکان کرده است و با همسایه عجیب و غریب و مرموز خود، جی گتسبی دوست شده است.

 گتسبی بزرگ، نگاهی بصیرتی به دوران جاز در دهه 1920 در تاریخ ایالات متحده ارائه می دهد و در عین حال ایده “رویای آمریکایی” را نقد می کند. شاید مشهورترین جنبه رمان، هنر جلد آن باشد – چهره ای سوراخ كننده به آسمان آبی تیره شب و نور از منظره شهر – تصویری كه با پیكربندی كمی متفاوت، در متن خود به عنوان كلید نیز یافت می شود.

One Hundred Years of Solitude – 4

10 کتابی که قبل از مرگ باید خواند

گابریل گارسیا مارکز، نویسنده فقید کلمبیایی، مشهورترین اثر خود را با نام “صد سال تنهایی” در سال 1967 منتشر کرد. این رمان داستان هفت نسل از خانواده بوئندیا را روایت می کند و تأسیس شهر ماکوندو را تا نابودی آن دنبال می کند.

در شکلی خیالی، رمان ژانر رئالیسم جادویی را با تأکید بر ماهیت خارق العاده چیزهای عادی در حالی که چیزهای عرفانی رایج نشان داده شده است، کاوش می کند.

مارکز بر شیوع و قدرت افسانه و داستان عامیانه در ارتباط تاریخ و فرهنگ آمریکای لاتین تأکید می کند. این رمان جوایز زیادی را برای ماركز به ارمغان آورد و منجر به افتخار نهایی وی برای جایزه نوبل ادبیات در سال 1982 برای كل مجموعه کارهایش شد، كه صد سال تنهایی غالباً با شکوه ترین آن ها است.

A Passage to India – 5

10 کتابی که قبل از مرگ باید خواند

ای. ام. فورستر رمان خود «گذری به هند» را پس از چندین سفر در این کشور و در اویل زندگی خود در ایام جوانی نوشت. این کتاب در سال 1924 منتشر شد و داستان درباره یک پزشک مسلمان هندی به نام عزیز و روابط وی با یک استاد انگلیسی، سیریل فیلدینگ و یک معلم انگلیسی به نام آدلا کوئستد است.

هنگامی که آدلا معتقد است عزیز هنگام سفر به غارهای مارابار در نزدیکی شهر خیالی چاندراپور، جایی که داستان در آن جریان دارد، به او تعرض کرده است، تنش ها بین جامعه هند و جامعه استعمار انگلیس افزایش می یابد. امکان دوستی و ارتباط بین مردم انگلیس و هند، علی رغم اختلاف فرهنگی و تنش ها، در این داستان به زیبایی هر چه تمام تر بررسی می شود.

Invisible Man – 6

کتاب مرد نامرئی از رالف الیسون

کتاب مرد نامرئی از رالف الیسون، یک رمان پیشگام در بیان هویت یک مرد آمریکایی آفریقایی تبار در جامعه آمریکا است. راوی این رمان، مردی است که هرگز نامی از او برده نمی شود اما معتقد است که از نظر اجتماعی “نامرئی” است و داستان حرکت خود را از جنوب آمریکا به کالج و سپس به شهر نیویورک تعریف می کند.

او در هر مکان، در هر کاری و حتی در روابط و جنبش های اجتماعی با سختی و تبعیض شدید مواجه می شود. این رمان به دلیل سبک سورئال و تجربی خود در نوشتن که نمادهای پیرامون هویت و فرهنگ آمریکایی آفریقایی تبار را کاوش می کند، مشهور است. مرد نامرئی در سال 1953 برنده جایزه ملی کتاب داستانی ایالات متحده شد.

Don Quixote – 7

کتاب «دون کیشوت» نوشته میگل دو سروانتس

کتاب «دون کیشوت» نوشته میگل دو سروانتس، شاید تأثیرگذارترین و شناخته شده ترین اثر ادبیات اسپانیا باد که در سال 1615 برای اولین بار به طور کامل منتشر شد. داستان مردی به نام “دون کیشوت د لا منچا” که برای احیای جوانمردی و تبدیل شدن به یک قهرمان  تلاش می کند.

شخصیت دون کیشوت به یک بت و تا حدودی به یک الگو تبدیل شده است و از زمان انتشار رمان، بر بسیاری از آثار مهم هنری، موسیقی و ادبیات تأثیر گذاشته است.

متن کتاب به قدری تأثیرگذار است که کلمه ای کیشوتیک که مبتنی بر شخصیت دون کیشوت ایجاد شده است، برای توصیف فردی به کار می رود که از روش احمقانه، غیر عملی همراه با ایده های عاشقانه عجیب و غریب یا اقدام جوانمردانه، برای دستیابی به آرمان هایش تلاش می کند.

Jane Eyre – 8

Jane Eyre

جین ایر از شارلوت برونته، رمان دیگری است که اغلب برای مطالعه در مدارس غرب تعیین می شد. در ابتدا در سال 1847 با نام مستعار Currer Bell منتشر شد تا واقعیت زن بودن نویسنده را پنهان کند. خوشبختانه از سال 1847 در ادبیات موارد زیادی در مورد زنان تغییر کرده است و برونته اکنون به عنوان یکی از پیشگامان رمان نویسی زنان، اعتباری را که شایسته آن است، دریافت می کند.

 در زمانی که نویسنده احساس کرد که مجبور است هویت واقعی خود را پنهان کند، جین ایر داستانی از فردگرایی برای زنان ارائه داد. شخصیت مشهور رمان از فردی یتیم و فقیر به یک زن موفق و مستقل تبدیل می شود. این اثر ترکیبی از مضامین ادبیات گوتیک و ویکتوریا است و با تمرکز بر رشد جین همراه با کنش و نوشتار درونی، انقلابی در هنر رمان نویسی ایجاد کرد.

The Brothers Karamazov – 9

10 کتابی که قبل از مرگ باید خواند

برادران کارامازوف از فئودور داستایوسکی یکی از اجزای مهم ادبیات روسیه است و به طوز قطع یکی از 10 کتابی که قبل از مرگ باید خواند. از این کتاب بارها و بارها به عنوان اثر ادبی یاد شده که نباید آن را از دست بدهید.

در سال 1880  منتشر شد و شرح حال و گفتگوی فلسفی و معنوی سه برادر (دیمیتری ، ایوان و الکسی) در استارایا روسیه است. برادران کارامازوف که به عنوان یکی از چشمگیرترین دستاوردهای ادبی در تمام دوران شناخته می شود، آخرین رمان داستایفسکی بود و درست چهار ماه قبل از مرگ او منتشر شد.

در حالی که این رمان مقدم بر بسیاری از جنبش های مهم ادبی مانند مدرنیسم و ​​پست مدرنیسم است، اما از زمان خود بسیار جلوتر بود و اغلب از تکنیک های ادبی و ابزارهای سبک این مکاتب فکری استفاده می کند. برادران کارامازوف بدون شک رمانی است که باید در طول زندگی هر فردی خوانده شود.

The Count of Monte Cristo – 10

10 کتابی که قبل از مرگ باید خواند

یکی از برجسته ترین متون تاریخ ادبیات غرب، کتاب کونت مونت کریستو از الکساندر دوما، هر آن چه خواننده می تواند از یک داستان چنین گسترده بخواند، وجود دارد. در این داستان با عشق، خیانت، انتقام، قربانیان بی گناه و شرور، مجازات عادلانه و خیلی از چیز هایی دیگر مواجه می شویم.

این داستان بخشی از فرهنگ غرب است، داستانی آشنا که در طول تاریخ بارها و بارها شنیده شده است و با این وجود تعداد کمی از آن ها این چنین جذاب و خواندنی بوده اند. زمانی کونت مونت کریستو محبوب ترین رمان در اروپا شناخته می شد، اما هنوز هم در میان خوانندگانی که دوست دارند با متن زیاد و طولانی روبرو باشند، بسیار محبوب است.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. Avatar کتاب باز گفت:

    بسیار زیبا جذاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *