چگونه سلامت لپتاپ یا کامپیوتر را چک کنید

چگونه سلامت لپتاپ یا کامپیوتر را چک کنید
چگونه سلامت لپتاپ یا کامپیوتر را چک کنید

نمی‌دانید چگونه سلامت لپتاپ یا کامپیوتر را چک کنید؟ نگران نباشید. با استفاده از این روش‌ها سلامت لپ تاپ و کامپیوتر ویندوز 10 را چک کنید تا ببینید سیستمتان در چه وضعیتی است. مشکلات را پیدا کنید و برطرف کنید.

همانطور که نسبت به سلامتی خودتان حساسید و مرتب آن را چک می‌کنید، محافظت از سیستمتان هم حائز اهمیت است. بهترین راه بررسی سلامت لپتاپ یا کامپیوتر از طریق گزارش‌های مختلف است. گزارش‌هایی که خود سیستم در بخش Windows Security یا Performance Monitor ارائه می‌دهد.

این مطلب یک راهنما است برای این که یاد بگیرید چگونه سلامت لپتاپ و کامپیوتر را از همه جهات چک کنید. گزارش‌ها را بررسی کنیذ تا متوجه شوید سخت‌افزار در چه وضعیتی قرار دارد به علاوه نکات و راه حل‌هایی برای مشکلات خاصی که باید حل شوند.

چگونه سلامت لپتاپ و کامپیوتر را با Windows Security چک کنید

اگر یک بازبینی سریع و آسان از سلامت دستگاهتان می‌خواهید، Windows Security می‌تواند این کار را انجام دهد. برای اجرای برنامه Windows Security را جستجو کنید.

وقتی وارد برنامه شدید، روی Device performance & health کلیک کنید. قسمت  Health report به بخش‌های مختلفی تقسیم شده. هم مشکلات و هم نحوه برطرف کردنشان را نشان می‌دهد.

Windows Security به صورت دوره‌ای بررسی را در پس زمینه انجام می‌دهد. می‌توانید تاریخ بررسی‌ها را در قسمت  Last scan ببینید. به همین خاطر نیازی نیست خودتان بررسی را انجام دهید.

Windows security

این بررسی موارد زیر را شامل می‌شود:

ظرفیت ذخیره سازی: دستگاه شما فضای کافی برای انجام تسک‌ مثل آپدیت ویندوز دارد یا نه.

عمر باتری: هر چیزی را که به کم شدن عمر باتری منجر شود مثل روشنایی صفحه نشان می‌دهد.

نرم افزار و برنامه‌ها: برنامه‌های نصب شده نیاز به آپدیت دارند یا مشکلی در برنامه‌ها هست یا نه.

تنظیمات زمان ویندوز: ساعتتان هماهنگ نیست یا غیرفعال شده که می‌تواند روی اتصال به اینترنت و چیزهای دیگر تاثیر بگذارد.

اگر در این موارد مشکلی وجود نداشته باشد، با رنگ سبز نشان داده می‌شوند. در غیر این صورت یک علامت کرم رنگ می‌آید که با کلیک بر روی آن می‌توانید بفهمید مشکل چیست و چگونه باید درستش کنید. ( همراه با قابلیت اجرای عیب یاب خودکار برخی موارد)

چگونه سلامت کامپیوتر و لپتاپ را با Performance Monitor چک کنید

قابلیت Performance Monitor در ویندوز 10 ابزاری پیشرفته برای بررسی مواردی مثل دیسک، حافظه و میزان استفاده از اینترنت است. Performance Monitor را از طریق سرچ سیستم می‌توانید پیدا کنید.

چگونه سلامت لپ تاپ یا کامپیوتر را چک کنید

دو گزارش درباره سلامت لپ تاپ یا کامپیوتر را می‌توانید از طریق Performance Monitor دریافت کنید: System Diagnostics و System Performance.

برای دریافت گزارش‌ها

1- در پنل سمت چپ  Data Collector Sets > System را باز کنید.

2- هم روی System Diagnostics و هم روی System Performance راست کلیک کنید. بعد Start را بزنید.

3- آماده سازی هر کدام از گزارش‌ها حدود یک دقیقه طول می‌کشد. وقتی آماده شد، می‌توانید در قسمت Reports > System به گزارش‌ها دسترسی پیدا کنید. نام گزارش شامل تاریخی است که در آن ایجاد شده است.

چگونه سلامت باتری را با Sleep Study چک کنید

اگر سیستم شما از وضعیت Sleep پشتیبانی می‌کند، می‌توانید گزارشی را برای ارزیابی سلامت باتری و درک نحوه استفاده آن دریافت کنید. شناسایی برنامه‌هایی که باتری زیادی مصرف می‌کنند-معمولا مصرف غیر ضروری- می‌تواند کمک کننده باشد.

برای بررسی میزان مصرف برق کامپیوتر نیز می‌توانید گزارش را دریافت کنید اما مشخصا این قابلیت بیشتر به درد کاربران لپ تاپ می‌خورد. این گزارش برای کاربران لپ تاپ مفید است تا ببینند باتری چند دور را پشت سر گذاشته است. یعنی چند بار شارژ باتری خالی شده و به شارژ کامل رسیده است.

برای شروع باید Command Prompt را باز کنید. Windows key + X را فشار دهید و روی Command Prompt کلیک کنید.

Sleep study یک قابلیت آماده به اجرا روی کامپیوتر نیست، در نتیجه از یک فرمان برای ایجاد فایل HTML استفاده می‌کنیم.

برای انجام کار این فرمان را وارد Command Prompt کنید:

powercfg /SleepStudy /output %USERPROFILE%\Desktop\mysleepstudy.html

با این کار یک فایل به دسک تاپ شما منتقل می‌شود. نام فایل mysleepstudy.html است. با خیال راحت می‌توانید فرمان را در مسیر دیگری یا با نام دیگری تنظیم کنید.

به طور پیش فرض Sleep study سه روز اخیر را پوشش می‌دهد. برای تعیین تعداد روزها از فرمان زیر استفاده کنید. DAYS را تا عدد 28 می‌توانید تغییر دهید.

powercfg /SleepStudy /output %USERPROFILE%\Desktop\mysleepstudy.html /Duration DAYS

سراغ دسک تاپ بروید. فایل را باز کنید تا Sleep Report را در صفحه وب مشاهده کنید.

چگونه سلامت لپ تاپ یا کامپیوتر را چک کنید

این گزارش به شما اطلاعاتی را در مورد دستگاه و باتری، نمودار تخلیه باتری و جزئیات مربوط به هر دفعه Standby می‌دهد. می‌بینید که هر جلسه چه مدت طول کشید، چه میزان انرژی مصرف شد و چه مدت زمانی در حالت کم مصرف گذشته است.

در این گزارش پنج مقصر اصلی تخلیه باتری ذکر شده است اما این مورد را با دقت تحلیل کنید. استفاده زیاد لزوماً مشکلی به وجود نمی‌آورد و به کاری که در آن مدت انجام می‌دادید بستگی دارد. به عنوان مثال اگر به روز رسانی‌های ویندوز را نصب کنید، موسیقی پخش کنید یا دستگاه‌ بلوتوث وصل کنید، همه این کارها به میزان باتری کافی نیاز دارند.

چگونه سلامت شبکه وایرلس را با گزارش شبکه چک کنید

برای دیدن تاریخچه اتصال وای فای سیستمتان در سه روز گذشته شما می‌توانید یک گزارش Wireless Network در ویندوز 10 ایجاد کنید. این یک روش خوب برای این است که بدانید اتصالتان در چه وضعیتی قرار دارد و چه چیزهایی ممکن است مشکل ایجاد کند.

Windows key + X را فشار دهید و روی Command Prompt (Admin) کلیک کنید.

این نوشته را وارد Command Prompt کنید:

netsh wlan show wlanreport

با این کار یک فایل HTML تولید می‌شود. برای دیدن فایل روی  Windows key + R کلیک کنید تا Run باز شود. کد را وارد کنید و روی OK کلیک کنید.

%ProgramData%\Microsoft\Windows\WlanReport\wlan-report-latest.html

با این کار گزارش در صفحه وب شما باز خواهد شد.

نمودار بالا خلاصه‌ای از دفعات اتصال را که در گزارش آمده بیان می‌کند. برای رفتن به هر کدام از قسمت‌ها می‌توانید روی یکی از حروف کلیک کنید. مهم‌ترین‌ها آنهایی هستند که قرمزند. قرمزها وجود خطا را نشان می‌دهند.

گزارش سلامت اینترنت

قسمت Disconnect Reasons را نیز بررسی کنید تا متوجه شوید چرا اینترنتتان قطع می‌شود. ممکن است علتش این باشد که خودتان غیر فعالش کرده‌اید. در این صورت مشکلی نیست اما لیست مشکلات دیگر هم همانجا قرار دارد. مشکلاتی از قبیل عدم دسترسی به شبکه و یا از کار افتادن درایور.

چگونه سایر مشکلات ویندوز 10 را تشخیص دهید؟

همیشه دریافت این گزارش‌ها برای چک سلامتی لپ تاپ یا کامپیوتر لازم نیست. اگر مرتب با خطاهای مختلف روبرو می‌شوید یا متوجه کند شدن سرعت کامپیوتر شده‌اید، احتمالا مشکلی در کار است. در نتیجه دریافت این گزارش‌ها برای تشخیص دقیق مشکل سودمند است.

یادتان باشد Windows Security به طور فعال اگر مشکل جدی‌ای در سلامت لپ تاپ یا کامپیوتر وجود داشته باشد، شما را از آن خبردار می‌کند.

مطالب مرتبط
منبع
Avatar

سوسن ربیعی

کارشناس زبان روسی همچنین عاشق تکنولوژی هستم و در وقت آزادم روسی تدریس می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *