گزارش پنتاگون درباره یوفو و فرازمینی ها منتشر شد

گزارش پنتاگون درباره یوفو و فرازمینی ها منتشر شد
گزارش پنتاگون درباره یوفو و فرازمینی ها منتشر شد

بعد از مدت ها انتظار، سرانجام گزارش پنتاگون درباره یوفو و فرازمینی ها منتشر شد. اما نکته حائز اهمیت این است که این سند کم تر در مورد جستجوی حیات، زندگی و تمدن های هوشمند در سایر نقاط جهان هستی، و بیشتر در مورد جو فرهنگی فعلی ما و عدم اعتماد به تخصص صحبت می کند. در این مقاله به بررسی این گزارش منتشر شده می پردازیم. با ما همراه باشید.

بررسی گزارش پنتاگون درباره یوفو و فرازمینی ها

پس از گمانه زنی های فراوان، وزارت دفاع و دفتر اطلاعات ملی گزارش و تحقیقات خود را درباره اشیا ناشناخته پرنده (UFO) منتشر کردند. در این سند طبقه بندی نشده که “ارزیابی مقدماتی: پدیده هوایی ناشناخته” نامیده می شود، 144 حادثه بین نوامبر 2004 و مارس 2021 بررسی شده است که در آن خلبانان نظامی با چیزی روبرو شده اند که نمی توانند آن را توضیح دهند.

گزارش پنتاگون درباره یوفو و فرازمینی ها منتشر شد
بحث در مورد یوفو ها، حدود دانش و نیاز انسانی به اعتقاد به چیزی فراتر از تجربه پیش پا افتاده ما در جهان را برجسته می کند.

مروجان این ایده که بشقاب پرنده، شی ناشناخته پرنده یا یوفو چیزی فراتر از این جهان را نشان می دهند، ماه ها است که به دنبال انتشار این گزارش ها هستند. تنها در یک مورد گزارش 22 میلیون دلاری قادر بودیم ماهیت دقیق آن چه را که خلبانان دیده اند با اطمینان بالا تشخیص دهیم؛ در آن مشاهده شاهد یک بالون بزرگ و خنک کننده بودیم.

از این گزارش می توان نتیجه گیری کرد که اکثر حوادث دیگر را می توان به برخی از دلایل زمینی مانند بقایای موجود در هوا، پدیده های جوی طبیعی مانند بلورهای یخ، وسایل نقلیه پروازی از ایالات متحده یا سایر کشورها و یا حتی پرندگان نسبت داد. اما به دلیل ماهیت آن ها، شناسایی بیشتر موارد گزارش شده دشوار است.

در این گزارش پنتاگون درباره یوفو و فرازمینی ها، نویسندگان با استفاده از اصطلاحات ترجیحی ارتش نوشته اند: “مقدار محدود گزارش با کیفیت بالا در مورد پدیده های هوایی ناشناخته (UAP) توانایی ما را برای نتیجه گیری قاطع در مورد ماهیت یا هدف UAP مختل می کند”

این گزارش منتشر شده توسط پنتاگون اوج برنامه ای است که تحت عنوان “برنامه شناسایی تهدیدات هوایی پیشرفته” شناخته می شود و در سال 2007 تاسیس شده و وجود آن در صفحه نخست در نیویورک تایمز در سال 2017 به اطلاع عموم رسیده است.

اگرچه در این گزارش هیچ نشانه ای برای اثبات این که این فعالیت ها ناشی از چیزهایی خارج از کره زمین باشد، وجود ندارد، کسانی که به دنبال افشای بیشتر دولت در مورد پدیده های عجیب در آسمان هستند، این را یک پیروزی بزرگ به حساب می آوردند.

جیم سمیوان، افسر سابق CIA، به اداره آکادمی هنر و علوم To Stars، یک شرکت تحقیق در مورد اشیا پرنده ناشناخته و سایر پدیده های غیر قابل توضیح، می گوید: “بدون شک، این داستان هزاره است. این امر اتفاق نظر ما در مورد واقعیت تغییر می دهد.”

گزارش جدید نقطه عطف عمده ای در درک ما از زندگی در جهان نیست و بیشتر محصول جو فرهنگی فعلی ما است. زمانی که تخصص و اقتدار به طور فزاینده ای زیر سوال می رود. در عوض بحث درباره بشقاب پرنده ها محدودیت دانش و نیاز مستمر بشریت به اعتقاد به چیزی فراتر از تجربه روزمره ما در جهان را برجسته می کند.

آیا یوفو ها محصول جنگ سرد هستند

لازم به ذکر است که این اولین بار نیست که دولت تصدیق می کند که خلبانانش گاهاً مواردی را مشاهده می کنند که برای آن ها به شدت گیج کننده است. کاترین دورش، مورخ دانشگاه پنسیلوانیا در فیلادلفیا می گوید: “ارتش ایالات متحده قبلاً این کار را انجام داده است، به روش های مختلف و در چندین بار.”

تابستان سال گذشته، به عنوان مثال، وزارت دفاع اجازه انتشار سه فیلم را صادر کرد که در آن برخوردهایی با پدیده های ناشناخته نشان داده شده است و نقاط مستطیلی را نشان می دهد که به حالت های عجیب و غریب معلق بوده و حرکت می کردند.

در ماه آوریل، پنتاگون تأیید کرد که فیلم فاش شده از یک جسم مثلثی عجیب و غریب که در سال 2019 گرفته شده، ضبط قانونی از چیزی است که هنوز توضیح نداده است.

دورش، متخصص در زمینه تولید دانش علمی، اشاره می کند که پدیده بشقاب پرنده ها، محصول جنگ سرد هستند. تقریباً به محض پایان جنگ جهانی دوم، مقامات ارتش ایالات متحده گزارش و مشاهدات خود را از نور های مرموز و اشیا عجیب و غریب، ثبت کردند.

کاملاً منطقی بود که وزارت دفاع نگران باشد که این ها نوعی فناوری پیشرفته اتحاد جماهیر شوروی هستند و بنابراین نیروی هوایی به ترتیب پروژه های Sign and Project Grudge را در 1947 و 1948 برای مطالعه مشاهدات بشقاب پرنده در بین سربازان خود راه اندازی کرد.

طولانی ترین این تحقیق، پروژه کتاب آبی، از سال 1952 تا 1969 انجام شد و با انتشار عمومی گزارش Condon به پایان رسید، كه نتیجه گرفت كه مطالعه یوفوها بعید است مورد توجه واقع شود.

هر یک از این اسناد بیان کرده است که اکثریت قریب به اتفاق این مشاهدات را می توان در برخی از شی های مشترک از جمله پرنده، هواپیما یا حتی سیاره جستجو کرد. اما درصد ناچیزی از این برخوردها همیشه ناشناخته مانده است و ارتش قول داده است که در مورد آن ها بیشتر تحقیق کند. کسانی که به یوفو ها اعتقاد دارند این موارد ناشناخته را به عنوان مدرک بالقوه از وجود فرازمینی ها در نظر می گیرند.

سمیوان در مورد این اشیا ضبط شده در فیلم های نیروی دریایی که در سال های اخیر منتشر شده است، می گوید: “احتمال روسی یا چینی بودن این فناوری بسیار کم است. این اشیا مرموز از دهه 40 به بعد در پرواز بوده اند و اگر روس ها در گذشته از این فناوری برخوردار بودند، می توانستند در جنگ سرد به پیروزی برسند.”

در روشی که او و دلونگ مشاهده می کنند، در واقع فقط سه گزینه وجود دارد که می تواند آن چه را که مردم طی سال های گذشته مشاهده کرده اند، توجیه کند: فرازمینی، بین بعدی و فوق زمینی یعنی اعضای یک تمدن بشری گمشده در روی زمین مانند آتلانتیس.

دلونگ می گوید: “این ها یا گروهی بسیار پیشرفته تر هستند که ما هرگز از وجود آن در زمین آگاه نبودیم، یا آن ها در حال بیرون آمدن از آن چه ما می توانیم درک کنیم هستند و از ماشین آلات پیشرفته برای این کار استفاده می کنند. “

9djqga9zFCiMF8QLu4saRK 1024 80.jpg 1
یک کارمند دولت در تاریخ 16 دسامبر سال 1957 از یک شی ناشناخته یا UFO که به مدت 15 دقیقه در نزدیکی مرکز توسعه هوایی هولومن در نیومکزیکو چرخیده بود، عکس گرفت.

اما بهتر است قبل از عجله در مورد چنین تصورات فانتزی، در نظر بگیرید که گروه دیگری از ناظران آسمان یعنی منجمان، به ندرت گزارش می دهند که پدیده های هوایی ناشناخته را مشاهده کرده اند.

نظر منجمان درباره یوفو ها

Andrew Fraknoi، منجم بازنشسته و عضو کمیته تحقیقات شکاکانه (CSI)، که تحقیقات انتقادی در مورد ادعاهای خارق العاده را ترویج می دهد، می گوید: “اگر معلوم شود که بشقاب پرنده ها فضایی بیگانه هستند، هیچ کس خوشحال تر از ستاره شناسان نخواهد بود. تصور کنید که در مورد نجوم با موجوداتی که در میان ستارگان سفر می کنند صحبت کنیم.”

هنگام سخنرانی های عمومی، Fraknoi دوست دارد با گفتن اینکه به UFO اعتقاد دارد با ذهن مخاطبان خود بازی کند. وی تصریح می کند: “من معتقدم در آن جا اشیائی وجود دارد که افراد معمولی نمی توانند آن ها را شناسایی کنند. مسئله این است که آیا ما می توانیم یک UFO را به یک IFO یعنی یک جسم پرواز شناسایی شده تبدیل کنیم؟”

به نظر وی، وجود موجودات فرازمینی، حتی موجودات هوشمند کاملاً محتمل است. بسیاری از محققان امیدوارند که با استفاده از کاوشگرها مکان های قابل سکونت در منظومه شمسی مانند مریخ یا ماه مشتری مانند اروپا را بررسی کنند. حتی یک گاز عجیب را در یک سیاره دور دست را شناسایی کنند که ممکن است نشان دهنده وجود یک جهان زنده باشد؛ مانند مقاله جنجالی اخیر در مورد احتمال وجود فسفین در ناهید.

Fraknoi به عنوان عضوی از هیئت امنای جستجوی اطلاعات فرازمینی (SETI) تصور می کند که ممکن است روزی رصدخانه های ما به طور تصادفی وجود یک فرازمینی را استراق سمع کنند. اما هر یک از این سناریوها به دور از این ایده است که افراد کوچک سبز به دیدن ما می آیند.

با این که جنگ سرد تمام شده است اما ایالات متحده همچنان با روسیه و همچنین رقیب اصلی جدید خود در صحنه جهانی یعنی چین، درگیر جنگ و جدال است. به علاوه، ما در دورانی زندگی می کنیم که نظرات متخصصین – از تغییرات آب و هوا، واکسن ها یگرفته تا گرد بودن کره زمین – دائماً زیر سال می رود.

در نهایت، گزارش پنتاگون درباره یوفو و نه هیچ گزارش دیگری نمی تواند هر دو طرف ماجرا را به طور کامل قانع کند. آن چه هر فرد معین درباره بشقاب پرنده ها فکر می کند به کیهان شناسی شخصی او و حقایق اساسی که در جهان می بینند برمی گردد. همانطور که فراکنوی خاطرنشان کرد، اعتقاد به بازدیدکنندگان بیگانه، آیین ایمان مردم به انواع دیگر محافظان معنوی مانند فرشتگان نگهبان است.

وی می گوید: “بسیاری از این گزارشات درباره بشقاب پرنده ها افرادی هستند كه آرزو می كنند پدر بزرگ و مادر بزرگ بیگانه داشته باشیم و بتوانیم در مورد مشكلات خود با آن ها مشورت كنیم. در بیشتر موارد، من فکر می کنم ما باید مشکلات را خودمان حل کنیم.”

منبع:

مطالب مرتبط

>