ناسا در حال آزمایش نمونه اولیه تاکسی هوایی است

ناسا در حال آزمایش نمونه اولیه تاکسی هوایی است
ناسا در حال آزمایش نمونه اولیه تاکسی هوایی است

ناسا معمولاً به عنوان آژانس فضایی آمریکا شناخته می شود اما نام آن بر زمینه های تحقیقاتی دیگری نیز تأکید می کند. نقش دیگر ناسا، در توسعه فناوری های جدید از موتور موشک گرفته تا سیستم های کنترل هواپیما موثر بوده است. اکنون ناسا در حال آزمایش نمونه اولیه تاکسی هوایی است.

بخشی از این نقش متفاوت، اجرای کمپین نمونه اولیه تاکسی هوایی یا Advanced Air Mobility (AAM) برای آزمایش فناوری هواپیماهای مستقل و بدون سرنشین است. آخرین نقطه عطف در این کمپین آزمایش هلیکوپتر برقی عمود پرواز بود که برای استفاده نهایی به عنوان تاکسی هوایی در نظر گرفته شده.

این آزمایش که تا 10 سپتامبر ادامه دارد، از صنایع دستی eVTOL شرکتی به نام Joby، که بیش از 10 سال است این فناوری را با ناسا توسعه می دهد، استفاده می کند. این هواپیما که شبیه نسخه بزرگ یک هواپیمای بدون سرنشین است، آزمایش های پروازی خود را در پایگاه برقی Joby’s در نزدیکی Big Sur در کالیفرنیا انجام می دهد.

این اولین دور آزمایش این نوع جدید هواپیما است. ناسا یک برنامه آزمایشی دقیق دارد که شامل جمع آوری داده ها در مورد حرکت، صدا و ارتباطات وسیله نقلیه در اشکال مختلف پرواز است. برای جمع آوری برخی از داده ها، محققان مجبور به ساخت نوعی مرکز صوتی موبایل شدند که بتواند هواپیما را با 50 میکروفون مختلف ردیابی کرده و داده های مربوط به صدای ایجاد شده را جمع آوری کند.

سر و صدا عامل مهمی در پذیرش پرواز VTOL خودکار است. اگر همان میزان سر و صدا برابر با موتور جت داشته باشد، مردم از آن استقبال نخواهد کرد زیرا هیچ کس از بلند شدن هواپیما های بدون سرنشین پر سر و صدا در حیاط خلوت خود خوشحال نخواهد شد. اما پذیرش عمومی تنها عامل موثر بر آزمایش نیست.

ناسا در حال آزمایش نمونه اولیه تاکسی هوایی است
کانسپت آرت یک هنرمند از فن آوری های مختلف AAM.

مشکل دیگر مقررات است. ناسا مسئول مستقیم تنظیم پروازهای خودران نیست و شریک اصلی اداره هوانوردی فدرال (FAA) به حساب می آید. در گذشته برخی از فعالان فناوری ابراز نگرانی کرده اند که اداره هوانوردی فدرال در هنگام برخورد با یک صنعت در حال توسعه، به طور بالقوه مانع توسعه شرکت های آمریکایی به عنوان رقیب می شود.

گام بعدی در این تلاش ها مجموعه ای از آزمایشات است که به NC-1 معروف است. این آزمایش ها که قرار است در سال 2022 انجام شوند، الگوها و سناریوهای واقعی تری از پروازهایی را که در هفته های آینده در بیگ سور انجام خواهد شد، ردیابی می کند.

ناسا در حال آزمایش نمونه اولیه تاکسی هوایی است
فناوری دیگری که توسط AAM حمایت می شود

وجود تاکسی های هوایی و ماشین های پرنده بیشتر ما را به یاد رمان یا فیلم های علمی تخیلی می اندازد. در ایده آل ترین حالت تلاش های ناسا در جهت توسعه نمونه اولیه تاکسی هوایی ممکن است جواب دهد تا بتواند رویا را به واقعیت تبدیل کند.

منبع:

مطالب مرتبط

>