چرا جو خورشید گرم تر از سطح آن است

چرا جو خورشید گرم تر از سطح آن است
چرا جو خورشید گرم تر از سطح آن است

حقیقت امر این است که پاسخ این پرسش را به طور دقیق نمی دانیم! اما در مورد اینکه انرژی گرم‌کننده جو خورشید از کجا می آید و چه ارتباطی با میدان مغناطیسی خورشید دارد، ایده هایی داریم. از این رو شاید بتوان گفت چرا جو خورشید گرم تر از سطح آن است.

دمای خورشید

گرما در مرکز خورشید ایجاد می شود، جایی که دما به عدد 27 میلیون درجه سانتیگراد می رسد. درست مانند دور شدن از آتش سوزی، هر چه از هسته دور شویم دما نیز کاهش می یابد.

دمای سطح خورشید حدود 6000 درجه سانتی گراد و بسیار سردتر از هسته است. همچنین در فاصله کوتاهی از سطح به سرد شدن خود ادامه می دهد. اما بالاتر از سطح، در جو خورشید دما ناگهان تا بیش از یک میلیون درجه افزایش می یابد! بنابراین باید چیزی وجود داشته باشد که جو خورشید را گرم تر از سطح آن کند. اما به راحتی نمی توانیم دریابیم که دلیل آن چیست.

نکته اصلی میدان مغناطیسی خورشید است

ایده اصلی متخصصان این است که میدان مغناطیسی خورشید در واقع انرژی را از داخل خورشید به سطح وارد و سپس به اتمسفر خود می رساند. خورشید نیز مانند زمین دارای میدان مغناطیسی است. ما نمی توانیم میدان های مغناطیسی را ببینیم اما می دانیم که وجود دارد. به عنوان مثال، یک سوزن قطب نما بر روی زمین همیشه به سمت قطب شمال اشاره می کند زیرا با میدان مغناطیسی زمین هم راستا است.

انتهای قرمز قطب مغناطیسی شمال و انتهای سفید قطب جنوب است.
انتهای قرمز قطب مغناطیسی شمال و انتهای سفید قطب جنوب است.

در حالی که خورشید دارای قطب شمال و جنوب است، میدان مغناطیسی آن نسبت به زمین متفاوت عمل می کند و بسیار آشفته تر به نظر می رسد. در سطح خورشید، خطوط میدان مغناطیسی شبیه حلقه های متعددی است که از سطح به سمت جو بلند می شوند. از طرف دیگر این حلقه ها مدام در حال تغییر هستند.

اگر حلقه ها با یکدیگر تماس داشته باشند، می توانند باعث انفجار ناگهانی حجم عظیمی از انرژی شوند که جو را گرم می کند. ما همچنین می دانیم که امواج در امتداد خطوط میدان مغناطیسی حرکت می کنند و انرژی را بالا می برند.

آیا آن ها می توانند مسئول جو گرم تر خورشید باشند؟ آیا ترکیبی از امواج و انفجارها است یا به طور کلی چیز دیگری است؟ توانایی اندازه گیری میدان مغناطیسی خورشید به ما کمک می کند تا بفهمیم چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

خطوط میدان مغناطیسی خورشید - چرا جو خورشید گرم تر از سطح آن است
اگر بتوانیم خطوط میدان مغناطیسی خورشید را در حال برخاستن از سطح آن مشاهده کنیم، اینگونه به نظر می رسد.

اندازه گیری میدان مغناطیسی

میدان های مغناطیسی ممکن است نامرئی باشند اما ما هنوز هم می توانیم آنها را اندازه گیری کنیم زیرا تغییرات کوچکی در نور خورشید ایجاد می کنند. سطح خورشید بسیار روشن است، بنابراین به راحتی می توان تغییرات نور را از سطح مشاهده و میدان مغناطیسی را در آنجا اندازه گیری کرد.

اما جو خورشید به قدری گرم است که دیگر نوری در آنجا قابل مشاهده نیست، بلکه اشعه ایکس ایجاد می کند که نوعی از نور است که ما نمی توانیم ببینیم! حتی اگر از تلسکوپ های مخصوص اشعه ایکس استفاده کنیم، اشعه ایکس از جو خورشید برای ما بسیار تیره و غیر قابل تشخیص خواهد بود و نمی توانیم بفهمیم که میدان مغناطیسی جو چگونه است.

کاوشگر خورشیدی پارکر ناسا اکنون به دور خورشید ​​(اما نه خیلی نزدیک) و برای اندازه گیری میدان مغناطیسی آن پرواز می کند. در طول پنج سال آینده اطلاعات مهیج و جدیدی از آن دریافت خواهیم کرد که ما را به درک آنچه اتمسفر خورشید و دیگر ستارگان را بسیار گرم تر از سطح آن ها کرده است، نزدیک می کند.

کاوشگر خورشیدی پارکر ناسا - چرا جو خورشید گرم تر از سطح آن است
کاوشگر خورشیدی پارکر ناسا، دارای ابعادی به اندازه یک ماشین است.
مطالب مرتبط
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *