نحوه کار ماشین های خودران چگونه است؟

نحوه کار ماشین های خودران چگونه است؟
نحوه کار ماشین های خودران چگونه است؟

«نحوه کار ماشین های خودران چگونه است؟» از سؤالاتی است که در زمان شنیدن نام ماشین های خودکار (Self-driving) به ذهن همه ی ما می رسد. تصور این که یک اتومبیل بدون راننده بتواند در مسیرهای مختلف حرکت کند، برای ما کار ساده ای نیست. نحوه کار ماشین های خودران با حضور انسان ها و اتومبیل های دیگر در خیابان ها و جاده های پر پیچ و خم بسیار عجیب به نظر می رسد. کنترل تمام اوضاع و موقعیت هایی که ماشین با آن مواجه می شود، چگونه انجام می شود؟

این که یک ماشین خودکار چطور می تواند تمام مسیرها را شناسایی کند بسیار جذاب به نظر می رسد. عملکرد آن ها در عین حال تا حدود بسیار زیادی نیز ناشناخته است. هرچند که بسیاری از مواردی که امروزه برای ما بدیهی است، در دوره های پیش از ما نیز غیرممکن به نظر می رسیده اند. حتی برخی از اتفاقات امروز جزء داستان های خیالی سال های دور از دوران ما بوده اند. بنابراین به احتمال بسیار زیاد نحوه کار ماشین های خودکار نیز در آینده برای آیندگان به سادگی قابل قبول خواهد بود. پس بهتر است ما نیز تا حدودی در رابطه با نحوه کار ماشین های خودران اطلاعات کسب کنیم و با آن بیگانه نباشیم.

نحوه کار ماشین های خودران با نرم افزارها

عملکرد ماشین های خودران به این صورت است که با یک نرم افزار خودران هدایت می شود. در واقع مهم ترین وجه تمایز ماشین های خودکار داشتن همین نرم افزار می باشد. نرم افزار خودران بر اساس الگوریتم های یادگیری ماشین و شبکه های عصبی یادگیری عمیق کار می کند. این نرم افزار شامل میلیون ها نورون مجازی است که عملکرد آن ها با تقلید از مغز انسان انجام می شود. این شبکه های عصبی هیچ نوع برنامه ای را شامل نمی شوند که اگر X اتفاق افتاد، پس Y را انجام بدهید. بلکه آن ها نمونه هایی از میلیون ها فیلم و تصویر از شرایط رانندگی در دنیای واقعی را مورد استفاده قرار می دهند. با استفاده از همین اطلاعات برای شناسایی و طبقه بندی اشیا طراحی شده اند.

نحوه کار ماشین های خودران با نرم افزارها

چند مورد درباره نحوه کار ماشین های خودران

نحوه کار ماشین های خودکار به گونه ای است که باید چندین فرایند به طور دقیق در کنار یکدیگر عمل کنند. به همین دلیل هنوز مواردی وجود دارد که باید مورد بررسی قرار گیرند. مواردی که بتوانند ایمنی خودران بودن این خودروها را تأمین کنند. توجه به برخی موارد در مورد نحوه کار ماشین های خودران این موضوع را بهتر مشخص می کند.

داده های متنوع

هرچه داده ها متنوع تر و نماینده بهتری از شرایط موجود باشند، در شناخت و پاسخ به موقعیت های مختلف بهتر عمل می کنند. آموزش شبکه های عصبی چیزی است مانند گرفتن دست کودک هنگام عبور از جاده و آموزش دادن به او. این آموزش از طریق تجربه مداوم، تکرار و صبر صورت می گیرد.

شناخت پیچیدگی های پیچیده رانندگی

این الگوریتم ها می توانند اشیا را بسیار دقیق شناسایی و طبقه بندی کنند. اما هنوز قادر به تقلید از پیچیدگی های پیچیده رانندگی نیستند. وسایل نقلیه خودمختار نیاز به شناسایی و شناخت انسان ها و اشیای دیگر دارند. علاوه بر این باید:

  • با نحوه رفتار این موارد نیز تعامل داشته باشند.
  • آن ها را درک کنند.
  • در مقابل آن ها واکنش درست نشان بدهند.

عملکرد درست در شرایط ناآشنا

نحوه کار ماشین های بدون راننده همچنین باید به صورتی باشد که بدانند در شرایط ناآشنا چه باید بکنند. بدون مجموعه ای از مثال های گسترده برای همه سناریوهای احتمالی رانندگی، امر مهم مدیریت موارد غیرمنتظره نسبت به یادگیری و آموزش عمیق تا اندازه ای خودسر خواهد بود.

نحوه کار ماشین های خودران در آینده ای نزدیک

با در نظر گرفتن موارد گفته شده درباره نحوه کار ماشین های خودران متوجه می شویم که این وسیله نقلیه مسیری طولانی در پیش دارد. هرچند که با وجود پیشرفت های پیاپی در این عرصه حل شدن این مشکلات در آینده ای نزدیک بعید نیست. بنابراین احتمال این که ماشین های خودکار در آینده ای نزدیک بتوانند به بهترین شکل ممکن عمل کنند اصلاً دور از انتظار نخواهد بود.

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *