گیربکس دستی دیگر استفاده نمی شود

گیربکس دستی دیگر استفاده نمی شود
گیربکس دستی دیگر استفاده نمی شود

گیربکس دستی در ماشین های اسپرت علاقه مندان بسیار زیادی دارد. این علاقه به حدی است که دوستداران اتومبیل های اسپرت برای حذف نشدن آن از هشتگ حفظ گیربکس دستی (savethemanual#) استفاده کردند. اما توبیاس مورس، مدیرعامل استون مارتین (Aston Martin)، شرکت خودروسازی انگلیسی اعلام کرده است که گیربکس دستی دیگر استفاده نمی شود.

او این اظهارات خود را در میزگردی که در حضور روزنامه نگاران با مجله ای استرالیایی در رابطه با خودرو (CarSales) برگزار شده بود، بیان کرد. این شرکت اعلام کرده است که دیگر هیچ ماشینی با دنده دستی نخواهد داشت. اندی پالمر، رئیس سابق این شرکت خودروسازی نیز اندکی بیش از ۵ سال پیش چنین چیزی گفته بود. او گفته بود که استون مارتین، آخرین تولید کننده در جهان است که یک اتومبیل اسپرت با گیربکس دستی ارائه می دهد. طبق اظهارات او دیگر چنین اتفاقی نخواهد افتاد. به نظر می رسد که احتمالاً پورشه با مدل ۹۱۱ خود آخرین سنگر پدال کلاچ در قلمرو اتومبیل های اسپرت را دارا می باشد.

گیربکس دستی یا گیربکس اتوماتیک؟

حقیقت ماجرا این است که اکثر خریداران اتومبیل تمایل دارند اتومبیل آن ها دارای امکانات اتوماتیک باشد. یعنی مثلاً به جای خرید ماشینی با گیربکس دستی مایل هستند ماشینی با گیربکس اتوماتیک خریداری کنند. در واقع میزان استفاده از تنظیمات سه پدال در سال های اخیر به تدریج کاهش یافته است. همین تمایل در خریداران باعث دشوار شدن ساخت خودروهایی شده است که دارای این نوع گیربکس قدیمی می باشند. در نتیجه خودروسازان رفته رفته در حال متوقف کردن ساخت خودروهایی با جعبه دنده دستی هستند.

تبلیغات

گیربکس دستی

موارد استثنایی

موارد استثنایی مانند پورشه نیز در این رابطه وجود دارند. این شرکت گفته است که اخیراً ۷۰ درصد از مشتریان قبلی مدل ۹۱۱ GT3 آن ها در ایالات متحده، پدال کلاچ یعنی نوع دستی را انتخاب کرده اند. شرکت استون مارتین نیز تلاش کرده است تا جعبه دنده دستی را در مدل های مختلف خود حفظ کند. ولی با توجه به اظهارات اخیر رئیس این شرکت خودروسازی، این تصمیم نیز به روزهای پایانی خود نزدیک شده است.

دلیل حذف کردن گیربکس دستی

با وجود تصمیم های مختلف شرکت استون مارتین یک سؤال مطرح می شود. چرا استون مارتین از تصمیم خود برای زنده نگه داشتن گیربکس دستی عقب نشینی کرده است؟ توبیاس مورس دلیل این تصمیم گیری را چنین بیان می کند. او می گوید که مردم باید متوجه این موضوع باشند که اتومبیل های اسپرت کاملاً تغییر پیدا کرده اند. با بالا بردن قدرت ماشین ها توسط خودروسازان کاملاً مشخص است که استفاده از جعبه دنده دستی کم تر و کم تر عملی خواهد بود. به ویژه این که تقاضا برای استفاده از این نوع گیربکس، حداقل در میان اتومبیل های پیشرفته اسپرت، به شدت کم شده است.

در واقع تمایل به سمت خودروهای خودران و کاملاً اتوماتیک هر روز بیش تر می شود. دلیل این امر مزایای ماشین های اتوماتیک برای زندگی انسان ها می باشد. بنابراین اتومات شدن تنها بخشی از اتومبیل، دیگر جای خود را خواهد داشت و مورد نظر بسیاری از خریداران خودرو قرار خواهد گرفت.

منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *