اگر زمین از چرخش باز بماند چه اتفاقی خواهد افتاد

اگر زمین از چرخش باز بماند چه اتفاقی خواهد افتاد
اگر زمین از چرخش باز بماند چه اتفاقی خواهد افتاد

زمین از زمان تولدش در حدود چهار و نیم میلیارد سال پیش، بی وفقه و بدون خستگی در حال چرخش بوده است. آیا تا به حال از خود پرسیده ایم که اگر زمین از چرخش باز بماند چه اتفاقی خواهد افتاد و سرنوشت ما و تمام موجودات این سیاره آبی چه خواهد شد؟

زمین از سنگ هایی ساخته شده است که هنگام تشکیل خورشید از فروپاشی ابر عظیمی از ماده باقی مانده است. زمین پس از تشکیل شدن به دور خورشید و چرخش خود ادامه داد و در آینده نیز به همین شکل خواهد چرخید.

زمین به طور پیوسته هر 23 ساعت و 56 دقیقه یک بار می چرخد. در طول این مدت، سیاره ما کمی بیشتر در مدار خود به دور خورشید حرکت می کند و یک سال طول می کشد تا یک دور چرخش، کامل شود. این بدان معنی است که زمین باید کمی بیشتر بچرخد – برای چهار دقیقه – تا دوباره با خورشید روبرو شود. به همین دلیل است که یک روز روی زمین 24 ساعت طول می کشد.

اگر زمین از چرخش باز بماند چه اتفاقی خواهد افتاد
نمایی از چرخش زمین در طول یک روز کامل در سال 2015 که توسط فضاپیمای رصدخانه آب و هوای عمیق فضایی (DSCOVR) دیده می شود.

حرکت در فضا

زمین بی وفقه به چرخش خود ادامه می دهد زیرا که تقریبا چیزی در فضا وجود ندارد که بتواند آن را متوقف کند. اگر یک فرفره را بر روی یک سطح صاف بچرخانید و رها کنید، در نهایت متوقف می شود. دلیل توقف آن وجود نیروهای اصطکاکی است. در واقع هنگام چرخش فرفره، هوا و سطح به آن فشار آورده و باعث اصطکاک و کاهش سرعت آن می شود.

زمین در حال چرخش در فضایی است که تقریباً خالی است. در فضا، حتی هوایی وجود ندارد که به آن فشار وارد و چرخش زمین را آهسته تر کند. با این حال، یک پدیده وجود دارد که چرخش زمین را کند می کند؛ عاملی به نام ماه.

حرکت آن سوی زمین که رو به ماه است به طور کامل توسط گرانش متعادل نمی شود. آن سمت زمین که رو به ماه نیست هم دارای همین شرایط بوده و متعادل نیست. این عدم تعادل، جزر و مد اقیانوس و آب های آزاد را ایجاد کرده که باعث برآمدگی اقیانوس ها در دو طرف زمین می شود.

با چرخش زمین، این برآمدگی‌ها مانند یک موج در سطح زمین حرکت می‌کنند و به چرخش زمین فشار آورده و باعث کند شدن سرعت حرکت زمین می شوند. از این رو طول هر شبانه روز زمینی در هر 50000 سال یک ثانیه افزایش می یابد.

تنها چیزی که می تواند چرخش زمین را متوقف کند، برخورد سیاره دیگری با سیاره ما است. حتی اگر این اتفاق بیفتد، به احتمال زیاد فقط نحوه چرخش زمین را تغییر خواهد داد و حرکت آن را به طور کلی متوقف نخواهد کرد.

یک روز شش ماهه

اگر زمین از چرخش باز بماند، ما ناگهان به فضا پرتاب نمی شویم و جاذبه همچنان ما را محکم روی زمین نگه می دارد. با این حال، تغییرات زیادی به وجود خواهد آمد. اگر زمین از چرخش باز بماند همچنان به گردش خود به دور خورشید ادامه می‌دهد و یک شبانه روز بر روی زمین به اندازه نیمی از سال طول خواهد کشید. در واقع سمتی از زمین 6 ماه روز و سمتی دیگر 6 ماه شب خواهد بود.

این اتفاق بر آب و هوای زمین تأثیر مستقیم و فروانی خواهد گذاشت؛ به طوری که دما در سمتی که روز است بسیار گرم و در سمتی که شب است بسیار سرد خواهد شد. این اختلاف دمای زیاد بین روز و شب باعث وزش بادهای شدیدی شده که هوای گرم را به سمت خنک تر و شبانه زمین می برد.

باد همچنین از مناطق گرم اطراف استوا به مناطق قطبی سرد می وزد. در زمینی که در حال چرخش است، این اتفاق نمی افتد زیرا باد به طرفین منحرف می شود. بادهای شرق و غرب و بادها به سمت قطب ها به هم می رسیدند. آنها احتمالاً می توانند چرخش های عظیم باد به اندازه کل قاره ها ایجاد کنند.

از طرف دیگر هسته زمین تا حدی از آهن مذاب تشکیل شده است. حرکت چرخشی زمین این آهن مذاب را به آهنربا تبدیل کرده و به زمین میدان مغناطیسی می دهد. این میدان مغناطیسی ما را در برابر تشعشعات مضری که از ذرات خورشید و پرتوهای کیهانی خارج از منظومه شمسی می آید، محافظت می کند. در حالی که میدان مغناطیسی مانع از رسیدن تابش به ما می شود، به اتمسفر زمین برخورد می کند و ما آن را به عنوان شفق قطبی – نورهای شمالی یا جنوبی می بینیم.

بدون چرخش زمین این میدان مغناطیسی نیز از بین خواهد رفت و تابش های مضرر به سطح زمین می رسد و مردم را بیمار می کند. برخی از پرندگان از میدان مغناطیسی برای یافتن راه خود استفاده می کنند، بنابراین بدون چرخش زمین، آنها گم می شوند.

اگر زمین از چرخش باز بماند، آسمان شب همیشه همان صورت فلکی ستارگان را نشان می دهد، زیرا ما همیشه در یک جهت به فضا نگاه می کنیم. این با دیدن طلوع و غروب ستارگان در طول شب و دیدن صورت های فلکی مختلف در زمان های مختلف سال بسیار متفاوت است.

احتمالش صفر است

با وجود تمام این احتمالات محققان توافق دارند که رویدادی مانند این در میلیارد سال آینده به وقوع نخواهد پیوست و زمین هرگز از چرخش باز نمی ایستد. زمین در خالص ترین و کامل ترین خلاء در کل جهان و در فضای خالی می چرخد.

این فضا به قدری خالی از هر چیزی است که نمی تواند سرعت زمین را کاهش دهد و زمین تقریباً بدون اصطکاک به دور خود و خورشید می چرخد ​​و می چرخد. گرد و غبار فضا و گرانش ماه از چرخش حداقل انرژی را می گیرند اما این مقدار واقعاً ناچیز بود. این دو عامل چرخش زمین را کند می کنند اما فقط در حدود 1.8 میلی ثانیه در طول هر قرن.

منبع:

مطالب مرتبط

>