مایکروسافت تا چه زمانی از ویندوز 10 پشتیبانی می کند

مایکروسافت تا چه زمانی از ویندوز 10 پشتیبانی می کند
مایکروسافت تا چه زمانی از ویندوز 10 پشتیبانی می کند

حالا که ویندوز 11 آمده است، شاید از خودتان بپرسید مایکروسافت تا چه زمانی از ویندوز 10 پشتیبانی می کند و تا چه زمانی می‌توانید با به‌ روز رسانی‌ های امنیتی مایکروسافت، به استفاده ی ایمن از ویندوز 10 ادامه دهید. پاسخ این سوال را در این مطلب بخوانید.

مایکروسافت تا چه زمانی از ویندوز 10 پشتیبانی می کند

پشتیبانی از ویندوز 10 دسکتاپ اکتبر 2025 به پایان می رسد.
بر اساس مطالب سایت چرخه حیات مایکروسافت، این شرکت به طور رسمی تا 14 اکتبر 2025 از نسخه‌ های Windows 10 Home، Windows 10 Pro، Windows 10 Enterprise و Windows 10 Education پشتیبانی خواهد کرد. در آن زمان، تمام نسخه‌ های دسکتاپ معمولی ویندوز 10 به پایان عمرشان می رسند. این به آن معنی است که دیگر به‌ روز رسانی‌ های امنیتی را از مایکروسافت دریافت نخواهند کرد.
(پشتیبانی کانال Long Term Support که کمتر مورد استفاده قرار می گیرد در 9 ژانویه 2029 به پایان می رسد.)

پس از پایان پشتیبانی از ویندوز 10، برای ادامه ی دریافت به‌ روز رسانی‌ های امنیتی، باید دستگاهتان را به ویندوز 11 ارتقا دهید. در دنیای آنلاین امروز، این به‌ روز رسانی‌ ها برای حفظ حریم خصوصی شخصی و امنیت داده‌ های شما ضروری هستند. و نگران نباشید، حتی اگر ویندوز 11 از کامپیوتر شما پشتیبانی نمی کند، می توانید محدودیت های مایکروسافت را دور بزنید.

چه زمانی دریافت به‌ روز رسانی‌ های امنیتی ویندوز 10 متوقف می‌ شود؟

مایکروسافت تا چه زمانی از ویندوز 10 پشتیبانی می کند؟ همان طور که گفته شد، Windows 10 Home, Pro, Education, Enterprise, and IoT Enterprise بعد از تاریخ 14 اکتبر 2025 دیگر به روز رسانی های امنیتی را دریافت نخواهند کرد.

Windows LTSC، نسخه تخصصی ویندوز برای مشاغلی که نیاز به پشتیبانی طولانی مدت دارند، تا چند سال دیگر به دریافت به‌ روز رسانی‌ ها ادامه خواهد داد. Windows 10 2019 LTSC و Windows 10 IoT 2019 LTSC از 9 ژانویه 2029 دیگر به روز رسانی های امنیتی را دریافت نخواهند کرد.

مایکروسافت تا چه زمانی از ویندوز 10 پشتیبانی می کند

هنگامی که به‌ روز رسانی‌ های امنیتی متوقف می‌ شوند، خودتان هستید و خودتان. هر آسیب جدیدی که بعد از آن تاریخ‌ ها در ویندوز 10 پیدا شود، ممکن است توسط مایکروسافت اصلاح نشود (اگرچه استثنائات نادری برای این قانون اتفاق افتاده است.)

با این حال، قطعا نمی‌توانید روی پشتیبانی مایکروسافت حساب کنید، بنابراین بهتر است کامپیوترتان را تا اکتبر 2025 به ویندوز 11 ارتقا دهید. از طرف دیگر، ویندوز 11 شامل بسیاری از قابلیت های مفید جدید است، بنابراین این ارتقا به سود شماست.

تا چه زمانی می توانم از ویندوز 10 استفاده کنم؟

حالا که می دانید مایکروسافت تا چه زمانی از ویندوز 10 پشتیبانی می کند، این سوال مطرح می شود که تا چه زمانی می توانید از ویندوز 10 استفاده کنید.

حتی اگر مایکروسافت ارائه ی به‌ روز رسانی‌ های امنیتی را متوقف کند، ویندوز 10 به‌طور جادویی در تاریخ معین در اکتبر 2025 از کار نخواهد افتاد. این به آن معناست که از نظر فنی می‌ توانید به استفاده از آن ادامه دهید (همانطور که برخی از شرکت‌ های وفادار با نسخه‌ های قدیمی‌ تر ویندوز در گذشته انجام داده‌ اند.) ولی این کار به طور کلی ایده ی خوبی نیست.

از آنجایی که این روزها حملات پیچیده ی فیشینگ، سو استفاده از راه دور و باج‌ افزار رایج است، ریسک‌ این کار برای اکثر افراد آنقدر زیاد است که نمی‌ توانند اطلاعات شخصیشان را با استفاده از یک سیستم‌ عامل پشتیبانی‌ نشده به خطر بیاندازند.

پس وقتی آماده ی به‌ روز رسانی شدید این کار را انجام دهید. تا سال 2025 برای ایجاد این آمادگی فرصت دارید. بدانید که تکنولوژی دائم تغییر می‌ کند و زمان جلو می‌ رود. یک روز همه ما به ویندوز 10 که در موزه اجرا می شود نگاه خواهیم کرد و روزهای خوب گذشته را به یاد خواهیم آورد. تا آن روز ایمن بمانید!

مطالب مرتبط

>