نحوه ورود به BIOS در ویندوز 10

نحوه ورود به BIOS در ویندوز 10
نحوه ورود به BIOS در ویندوز 10

BIOS یا UEFI ابزاری قدرتمند برای پیکر بندی سخت افزارهای کامپیوتر شما نظیر RAM، CPU، مادربرد و غیره است. به علاوه بایوس گزینه هایی دارد که می تواند امنیت کامپیوتر شما را افزایش دهد. در اینجا با نحوه ورود به BIOS در ویندوز 10 آشنا می شوید.

بایوس چیست؟

Basic Input-Output System (BIOS) نرم افزار سطح پایینی است که روی مادربرد کامپیوتر شما برنامه ریزی می‌شود. وقتی کامپیوترتان را روشن می‌کنید، بایوس تمام بخش‌های سخت افزار دستگاه را را فعال می‌کند و آزمایش می‌کند تا مطمئن شود که به درستی کار می‌کند. با دسترسی به BIOS، می‌توانید نحوه عملکرد سخت افزار کامپیوترتان را شخصی سازی کنید.

هشدار: البته باید مراقب باشید. برخی از گزینه‌های موجود در BIOS می‌توانند به دستگاه آسیب فیزیکی وارد کنند.
اگر قصد دارید اجزای اورکلاک را امتحان کنید، مطمئن شوید که می‌دانید اورکلاک چیست و اقدامات احتیاطی لازم را برای انجام ایمن اجرا کنید. به علاوه می‌توانید کارهایی مانند فعال کردن پروفایل‌های XMP برای تغییر سرعت RAM یا بوت کردن رایانه از دیسک یا درایو USB را انجام دهید.

بایوس در رایانه‌های مدرن با Unified Extensible Firmware Interface (UEFI) جایگزین شده است، اما معمولا برای اشاره به UEFI از اصطلاح BIOS استفاده می‌شود. UEFI تعدادی قابلیت جدید اضافه می‌کند که آن را از BIOS متفاوت می‌سازد.

دسترسی به BIOS/UEFI در هنگام راه اندازی کامپیوتر

هنگامی که کامپیوتر را روشن می‌کنید، معمولا یک صفحه نمایش وجود دارد که نام یا لوگوی سازنده را نشان می‌دهد. برای دسترسی به BIOS، می‌توانید در حالی که صفحه نمایش تولید کننده قابل مشاهده است، کلیدی را فشار دهید. کلیدهایی که می توانید برای دسترسی به BIOS فشار دهید در پایین صفحه نمایش داده می‌شوند. معمولا باید از F2 یا Delete استفاده کنید. دفترچه راهنمای کامپیوتر یا مادربرد اطلاعات مربوط به BIOS را دارد و می‌توانید از آن کمک بگیرید.

اگر چیزی نمی‌بینید چون صفحه خیلی سریع چشمک می‌زند یا با زدن کلید درست وارد بایوس نمی‌شوید، ممکن است Fast Boot در بایوس فعال باشد یا حالت Fast Startup در ویندوز 10 را فعال کرده باشید.

خوشبختانه راه‌های دیگری نیز برای دسترسی به BIOS وجود دارد.

نحوه ورود به BIOS در ویندوز 10

نحوه ورود به BIOS در ویندوز 10 چند راه کاربردی دارد.

آسان ترین راه برای دسترسی به BIOS از منوی Start است. روی دکمه Start کلیک کنید، آیکون Power را بزنید و سپس در حالی که روی Restart کلیک می‌کنید، Shift را نگه دارید.

نحوه ورود به BIOS در ویندوز 10

همچنین به جای این کار می توانید دکمه Start را بزنید و در قسمت سرچ Change Advanced Startup Options را تایپ کنید. بعد Enter را بزنید. در پنجره ای که ظاهر می شود به قسمت Advanced startup بروید و روی Restart now کلیک کنید.

Change Advanced Startup Options

اگر از یکی از دو روش قبلی استفاده کردید، به صفحه‌ای آبی با چند گزینه فرستاده می شوید. سپس به مسیر Troubleshooting > Advanced Options > UEFI Firmware Settings بروید. حالا باید در BIOS باشید.

اگر UEFI Firmware Settings را نمی‌بینید، دو توضیح احتمالی وجود دارد. اولین مورد این است که کامپیوتری که استفاده می‌کنید اصلا UEFI ندارد. این مورد اگر کامپیوترتان قدیمی است و در واقع به جای UEFI بایوس دارد، احتمال زیادی دارد. احتمال دوم این است که مادربرد شما UEFI دارد، اما ویندوز 10 از درایوی بوت می‌شود که با استفاده از MBR و نه GPT پارتیشن بندی شده است. اگر درایو بوت شما با استفاده از MBR پارتیشن بندی شده باشد، UEFI را مجبور می‌کند از حالت قدیمی BIOS استفاده کند که دسترسی از داخل ویندوز 10 را غیر فعال می‌کند.

اگر ترجیح می‌دهید از Command Prompt برای دسترسی به BIOS استفاده کنید، روی دکمه Start کلیک کنید. cmd را در نوار جستجو تایپ کنید و سپس Run as administrator را انتخاب کنید.

نحوه ورود به BIOS در ویندوز 10

سپس در پنجره‌ی Command Prompt، فرمان shutdown /r /fw را تایپ کنید و دکمه Enter را فشار دهید.

اگر کار کند، پنجره‌ای ظاهر می‌شود که به شما اطلاع می‌دهد کامپیوتر در کمتر از یک دقیقه خاموش می‌شود.

 Command Prompt

در Command Prompt می‌توانید shutdown /r /fw /t 0 را تایپ کنید تا دستگاه بلافاصله ری استارت شود و فاصله زمانی حذف شود.

اگر هنگام اجرای دستور shutdown پیام Boot to firmware UI is not supported by this system’s firmware را مشاهده کردید، احتمالا به این معنی است که مادربرد شما UEFI ندارد. همچنین می‌تواند به این معنی باشد که ویندوز 10 روی دیسکی نصب شده است که با MBR پارتیشن بندی شده است.

نحوه ورود به BIOS در ویندوز 10

اگر نمی‌توانید از داخل ویندوز 10 به BIOS/UEFI دسترسی پیدا کنید و کامپیوترتان BIOS/UEFI Fast Boot را فعال کرده است، باید مقداری عیب یابی انجام دهید.

نحوه ورود به BIOS در ویندوز 10 با ایجاد میانبر

دستور خاموش کردن و رفتن به بایوس را می‌توان به راحتی به یک میانبر برای دسترسی سریع تر و راحت تر تبدیل کرد. روی فضای خالی دسکتاپ راست کلیک کنید و New > Shortcut را برگزینید.

میانبر بایوس

در پنجره‌ای که باز می‌شود، در قسمتی که می‌گوید مکان آیتم را تعیین کنید shutdown /r /fw را تایپ کنید و Next را بزنید. نامی مناسب روی میانبر بگذارید و روی Finish کلیک کنید.

تنظیم میانبر

وقتی آیکون روی دسکتاپ قرار گرفت، روی آن راست کلیک کنید و Properties را بزنید. در پنجره Properties روی Advanced کلیک کنید.

نحوه ورود به BIOS در ویندوز 10

در این پنجره تیک Run as administrator را فعال کنید و OK را بزنید.

ایجاد میانبر

در بازگشت به پنجره Properties روی Apply کلیک کنید و OK را بزنید تا ساخت میانبر پایان یابد.

نحوه ورود به BIOS در ویندوز 10

در صورت تمایل، می‌توانید آیکون میانبر را با زدن دکمه Change Icon در پنجره properties شخصی سازی کنید. سپس می‌توانید یک آیکون را از گزینه‌های پیش فرض انتخاب کنید، یا آیکون‌های با وضوح بالا را از هر تصویری بسازید.

نحوه ورود به BIOS در ویندوز 10 به این ترتیب است. امیدواریم این آموزش برای شما مفید باشد.

منبع:

مطالب مرتبط

>