نحوه قفل کردن و محافظت از رمز عبور فایل ها و پوشه ها در مک

نحوه قفل کردن و محافظت از رمز عبور فایل ها و پوشه ها در مک
نحوه قفل کردن و محافظت از رمز عبور فایل ها و پوشه ها در مک

در این مطلب همراه شما هستیم تا به شما نشان دهیم چگونه می توانید یک پوشه را در Mac بدون استفاده از ابزار خارجی ایمن کنید و نحوه قفل کردن و محافظت از رمز عبور فایل ها و پوشه ها در مک چگونه است.

رایانه‌های شخصی مک و رایانه‌های شخصی ویندوزی به طور ذاتی از نظر عملکرد متفاوت هستند، با وجود اینکه اساساً هدف یکسانی دارند. به عنوان مثال، وقتی شروع به استفاده از مک می کنید، بلافاصله متوجه می شوید که گزینه ای برای Cut وجود ندارد، بلکه فقط Copy است، و اگر می خواهید چیزی را به مکان دیگری منتقل کنید، باید روند کمی متفاوت را دنبال کنید.

یکی دیگر از این تفاوت ها محافظت از اطلاعات شخصی شما است. در حالی که رایانه‌های مک به طور پیش‌فرض از رایانه‌های مبتنی بر ویندوز امن‌تر هستند. و میتوانید اطلاعاتی مانند صورت های مالی، اطلاعات کارت اعتباری، عکس ها یا تقریباً هر چیز دیگری را رمزگذاری کنید. توجه داشته باشید شما به راحتی می توانید این کار را در مک انجام دهید.

در ویندوز، مطمئناً گزینه های رمزگذاری را دریافت می کنید، اما اگر می خواهید فقط یک پوشه را با رمز عبور محافظت کنید، هیچ راه آسانی برای انجام این کار وجود ندارد. برای ایجاد یک خزانه امن باید از یک نرم‌افزار شخص ثالث استفاده کنید. با این حال، OS X به شما این امکان را می‌دهد که به طور پیش‌فرض این کار را انجام دهید، اگرچه فرآیند آنقدرها هم ساده نیست. اما ما در این مطلب همراه شما هستیم تا به شما نشان دهد چگونه می توانید یک پوشه را در Mac بدون استفاده از ابزار خارجی ایمن کنید.

ما در ادامه نحوه قفل کردن و محافظت از رمز عبور فایل ها و پوشه ها در مک را از طریق دو رویکرد مختلف آموزش خواهیم داد.

روش اول فرض می کند که شما تمام داده هایی را که باید از قبل محافظت شوند در یک پوشه دارید و فقط با آن کار می کند.

روش دوم شما را به ایجاد یک صندوق امن (به طور خاص یک تصویر دیسک) هدایت می کند که در آن می توانید اطلاعات شخصی خود را در صورت نیاز قرار دهید. هر دوی این روش ها از دیسک Utility داخلی OS X استفاده می کنند.

چگونه از هر پوشه ای در مک با رمز عبور محافظت کنیم؟

به خاطر این راهنما، من یک پوشه روی دسکتاپ خود به نام My Personal Stuff ایجاد کرده ام. این پوشه ای است که ما با آن کار خواهیم کرد.

برای شروع، Disk Utility را راه‌اندازی کنید.

می توانید این کار را از طریق میانبر Spotlight انجام دهید (Command + Space را بزنید و Disk Utility را تایپ کنید و Enter را بزنید)، یا می توانید ابزار را در پوشه Others در Launchpad Mac خود پیدا کنید.

نحوه قفل کردن و محافظت از رمز عبور فایل ها و پوشه ها در مک

در Disk Utility، از نوار منو به منوی File بروید و New Image > Image From Folder را انتخاب کنید.

نحوه قفل کردن و محافظت از رمز عبور فایل ها و پوشه ها در مک

اکنون از شما خواسته می شود پوشه ای را انتخاب کنید که می خواهید از آن یک تصویر دیسک بسازید. پوشه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

نحوه قفل کردن و محافظت از رمز عبور فایل ها و پوشه ها در مکنحوه قفل کردن و محافظت از رمز عبور فایل ها و پوشه ها در مک

صفحه بعدی از شما می خواهد که نامی برای تصویر دیسک خود، مکانی که می خواهید آن را ذخیره کنید و تمام پارامترهای معمول انتخاب کنید.

در پایین این گفتگو، دو گزینه وجود دارد که بیشترین اهمیت را دارند: رمزگذاری و فرمت تصویر.

اینجاست که باید بیشترین توجه را داشته باشید. برای رمزگذاری، رمزگذاری AES 128 بیتی (توصیه می شود) و برای قالب تصویر، خواندن/نوشتن را انتخاب کنید.

لطفاً توجه داشته باشید که وقتی گزینه رمزگذاری را انتخاب می کنید، از شما خواسته می شود رمز عبور را وارد کرده و آن را تأیید کنید. این را به خاطر بسپارید، زیرا اگر این رمز عبور را فراموش کنید، راهی برای دسترسی مجدد به آن فایل ها وجود ندارد.

نحوه قفل کردن و محافظت از رمز عبور فایل ها و پوشه ها در مکنحوه قفل کردن و محافظت از رمز عبور فایل ها و پوشه ها در مک

پس از زدن Save، فرآیند ایجاد شروع خواهد شد. بسته به اندازه پوشه شما، ممکن است کمی طول بکشد، بنابراین صبور باشید.

نحوه قفل کردن و محافظت از رمز عبور فایل ها و پوشه ها در مک

هنگامی که پیام موفقیت آمیز تکمیل شده را در Disk Utility دریافت می کنید، فرآیند اساساً کامل شده است. شما متوجه یک فایل .dmg جدید در محل انتخابی خود خواهید شد که پوشه رمزگذاری شده شما است. سعی کنید آن را نصب کنید و از شما خواسته می شود رمز عبور را وارد کنید.

لطفاً اطمینان حاصل کنید که اجازه نمی‌دهید این رمز عبور در Keychain به خاطر سپرده شود، زیرا باعث می شود این فرایند با شکست مواجه شود.

هنگامی که راضی شدید، حتی می توانید پوشه اصلی را حذف کنید و به کار با تصویر دیسک محافظت شده ادامه دهید. هر چیزی که در این تصویر دیسک داشتید از رمز عبور محافظت نمی شود و حتی می توانید داده های بیشتری را به دلخواه به آن اضافه کنید.

نحوه قفل کردن و محافظت از رمز عبور فایل ها و پوشه ها در مک

هنگامی که استفاده از پوشه محافظت شده با رمز عبور خود را تمام کردید، فراموش نکنید که برای محدود کردن دسترسی، آن را جدا کنید. این تمام چیزی است که در آن وجود دارد.

نحوه ایجاد یک پوشه محافظت شده با رمز عبور جدید در مک

در ادامه روش دوم نحوه قفل کردن و محافظت از رمز عبور فایل ها و پوشه ها در مک را با شما مرور خواهیم کرد.

اصولاً، این روش از همان روش اول پیروی می کند، اما در تعدادی از پارامترهای ایجاد متفاوت است.

در روش اول، شما از یک پوشه موجود استفاده می‌کردید و آن را رمزگذاری می‌کردید. در اینجا، ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه یک صندوق ذخیره‌سازی جدید و خالی (پوشه) با یک فایل مشخص برای ذخیره تقریباً هر چیزی ایجاد کنید.

برای شروع، Disk Utility را راه‌اندازی کنید. می توانید این کار را از طریق میانبر Spotlight انجام دهید (Command + Space را بزنید و Disk Utility را تایپ کنید و Enter را بزنید)، یا می توانید ابزار را در پوشه Others در Launchpad Mac خود پیدا کنید.

نحوه ایجاد یک پوشه محافظت شده با رمز عبور جدید در مک

در Disk Utility، از نوار منو به منوی File بروید و New Image > Blank Image را انتخاب کنید.

نحوه ایجاد یک پوشه محافظت شده با رمز عبور جدید در مک

با یک پنجره محاوره ای روبرو خواهید شد که تعدادی گزینه را ارائه می دهد. نام پوشه خود، اندازه (به این نکته توجه کنید، پس از آن نمی توانید آن را تغییر دهید)، فرمت تصویر، رمزگذاری، پارتیشن ها و غیره را مشخص کنید.

لطفاً توجه داشته باشید که فرمت باید OS X Extended (Journaled) باشد، از 128- استفاده کنید. مانند قبل، با انتخاب گزینه رمزگذاری از شما می‌خواهد رمز عبور را به همراه تمام گزینه‌های مرتبط ارائه کنید.

نحوه ایجاد یک پوشه محافظت شده با رمز عبور جدید در مک

پس از زدن Save، تصویر دیسک رمزگذاری شده در اندازه مشخص شده شما و سایر پارامترها در محل انتخاب شده ایجاد می شود.

توجه داشته باشید که برای اولین بار، این تصویر دیسک به طور خودکار نصب می شود. در این مرحله، می توانید هر داده ای را که برای محافظت از آن نیاز دارید به این تصویر دیسک منتقل کنید.

نحوه ایجاد یک پوشه محافظت شده با رمز عبور جدید در مک

هنگامی که این تصویر را جدا کردید، تلاش بعدی برای نصب آن یک اعلان رمز عبور می دهد. مطمئن شوید که اجازه به خاطر سپردن رمز عبور در Keychain را نمی دهید، و همه چیز آماده است.

نحوه قفل کردن و محافظت از رمز عبور فایل ها و پوشه ها در مک

اکنون شما یک خزانه محافظت شده با رمز عبور دارید که می توانید از آن برای ذخیره داده های شخصی/محرمانه خود تا اندازه ای که در هنگام ایجاد این فایل .dmg مشخص کرده اید استفاده کنید.

برای ذخیره یا دسترسی به داده ها، تصویر دیسک را مونت کنید، رمز عبور مشخص شده را وارد کنید و در Finder به عنوان یک درایو نصب شده ظاهر می شود. هر چیزی را که می‌خواهید در این مکان کپی کنید و پس از رضایت، آن را از حالت نصب خارج کنید تا دوباره دسترسی را محدود کنید.

البته راه حل های شخص ثالثی وجود دارد که به شما امکان می دهد همین کار را انجام دهید، مثلا استفاده از نرم‌افزار ها.

علاوه بر این، این روش بسیار ساده است و حتی یک کاربر مبتدی نیز می‌تواند با دنبال کردن این مراحل به راحتی از فایل‌ها و پوشه‌های ارزشمند خود در مک محافظت کند. به خاطر داشته باشید که تصاویر دیسک ایجاد شده به این روش فقط توسط مک شناسایی می شوند. سایر سیستم‌عامل‌ها یا اصلاً آنها را نمی‌خوانند (مانند ویندوز)، یا اگر روی سیستم دیگری مبتنی بر یونیکس تلاش کنید، رمز عبور را درخواست می‌کنند.

در این مطلب با دو روش نحوه قفل کردن و محافظت از رمز عبور فایل ها و پوشه ها در مک همراه شما بودیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

بیشتر بخوانید:
منبع
Avatar

سوسن تفاخ

کارشناس علوم تربیتی و آموزگار ابتدایی هستم. از تکنولوژی و هر چیزی که باعث پیشرفت بشه لذت میبرم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *