نحوه فست شارژ مک

نحوه فست شارژ مک
نحوه فست شارژ مک

اپل سال‌ هاست که از آیفون‌ های شارژ سریع پشتیبانی می‌ کند، اما اواخر سال ۲۰۲۱ بود که بالاخره شارژ سریع در مک‌ بوک‌ ها ظاهر شد. برای شارژ سریع مک بوک، باید مطمئن شوید که ترکیب مناسبی از مدل و آداپتور برق را دارید. بیایید نحوه فست شارژ مک را ببینیم.

کدام مدل های مک بوک از فست شارژ پشتیبانی می کنند؟

پیش از اینکه سراغ نحوه فست شارژ مک برویم، باید بدانیم کدام مدل های مک بوک از فست شارژ پشتیبانی می کنند. ساده‌ترین راه برای تشخیص اینکه آیا مک بوک شما از شارژ سریع پشتیبانی می کند یا خیر این است که آیا درگاه شارژ MagSafe 3 دارد یا خیر (نباید با MagSafe در آیفون اشتباه شود). این پورت در اکثر مدل های مک بوک منتشر شده در سال های 2021 و 2022، به ویژه در مک بوک ایر با M2 و مک بوک پرو 14 و 16 اینچی ظاهر می شود.

MacBook Air M2 (2022) MagSafe 3

مک بوک پرو 13 اینچی (با تراشه M2، عرضه شده در سال 2022) فاقد پورت MagSafe 3 است و بنابراین از شارژ سریع پشتیبانی نمی کند. مک بوک ایر اصلی M1 که در سال 2020 عرضه شد نیز فاقد قابلیت شارژ سریع است.

مدل های قدیمی‌تر، مانند مک‌ بوک پرو رتینا که برای اولین بار در سال 2012 عرضه شد، دارای MagSafe نیز بودند اما تنها مدل‌ هایی که پس از سال 2021 تولید شدند، از شارژ سریع پشتیبانی می‌ کنند. اگر مک شما از فست شارژ پشتیبانی می کند پس بهتر است نحوه فست شارژ مک را بدانید. با کلیک کردن روی لوگوی اپل در گوشه سمت راست بالای صفحه و انتخاب گزینه About This Mac می‌ توانید دقیقا ببینید کدام مک دارید.

صفحه اطلاعات «درباره این مک» در macOS 13 Ventura

اپل اعلام می کند که مک بوک هایی که از شارژ سریع پشتیبانی می کنند می توانند ظرف 30 دقیقه به ظرفیت 50 درصد برسند. هر چه درصد شارژ به 100% نزدیکتر شود مک بوک شما کندتر شارژ می شود.

بعضی مدل ها برای فست شارژ نیاز به ارتقای Power Adapter دارند

در حالی که مدل هایی که گفتیم از شارژ سریع پشتیبانی می کنند، اما همه آنها قادر به انجام این کار به صورت عادی نیستند. فقط مک بوک پرو 16 اینچی (همه مدل ها) و مک بوک پرو 14 اینچی (M1 Pro با CPU 10 هسته ای یا نسخه های M1 Max) آداپتورهای برق پیش نیاز را در جعبه دارند تا شارژ سریع را فعال کنند.

مک بوک پرو 14 اینچی با پردازنده 8 هسته ای M1 Pro با آداپتور برق 67 واتی USB-C عرضه می شود و برای استفاده از شارژ سریع نیاز به ارتقا به آداپتور برق 96 واتی USB-C اپل دارد.

انواع مک بوک ایر M2 (منتشر شده در سال 2022) با آداپتور برق 30 واتی (M2 با پردازنده گرافیکی 8 هسته ای) یا 35 واتی (M2 با پردازنده گرافیکی 10 هسته ای) USB-C در جعبه عرضه می شوند که هیچ کدام نمی توانند لپ تاپ را سریع شارژ کنند. برای شارژ سریع MagSafe MacBook Air باید به آداپتور برق 67 واتی USB-C اپل ارتقا دهید.

همچنین می‌ توانید از شارژرهای شخص ثالثی استفاده کنید که قدرت کافی را برای بیشتر مدل‌ های مک‌ بوک ارائه می‌ دهند. برخی از دستگاه‌ ها، مانند Pro Display XDR اپل، می‌توانند M2 MacBook Air را از طریق Thunderbolt به سرعت شارژ کنند و نحوه فست شارژ مک در این مدلها آسان است.

آیا با USB-C می توانیم مک را فست شارژ کنیم؟

مدل‌های 16 اینچی مک‌ بوک پرو (2021) تنها از شارژ سریع با USB-C از طریق MagSafe را پشتیبانی می‌ کنند. مدل‌ های 14 اینچی مک‌ بوک پرو و مک‌بوک ایر M2 می‌ توانند از طریق USB-C شارژ شوند، مشروط بر اینکه کابل برای انتقال برق درجه‌ بندی شده باشد.

نحوه فست شارژ مک به این ترتیب است. برای آموزش های بیشتر در این زمینه چگونه مک بوک را فول شارژ کنید را ببینید.

مطالب مرتبط
منبع
Avatar

سوسن ربیعی

کارشناس زبان روسی همچنین عاشق تکنولوژی هستم و در وقت آزادم روسی تدریس می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *