روش های مختلف گرفتن اسکرین شات در ویندوز 11

روش های مختلف گرفتن اسکرین شات در ویندوز 11
روش های مختلف گرفتن اسکرین شات در ویندوز 11

یاد گرفتن روش های مختلف گرفتن اسکرین شات در ویندوز 11 مفید است. زیاد پیش می آید که نیاز به اسکرین شات داشته باشید. مثلا وقتی بخواهید یک ارور را به متخصص IT نشان دهید یا از یک ویدیو کال عکسی بگیرید و موارد مشابه.

سریع‌ترین راه استفاده از میانبرهای کیبورد است اما راه های دیگری نیز دارید. با روش های مختلف گرفتن اسکرین شات در ویندوز 11 همراه باشید.

برای گرفتن اسکرین شات از کلید Print Screen استفاده کنید

یکی از روش های مختلف گرفتن اسکرین شات در ویندوز 11 که آسان‌ترین آن نیز است استفاده از Print Screen است. کلید Print Screen به شما امکان می دهد از صفحه نمایش فعلی یک اسکرین شات تمام صفحه بگیرید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که دکمه PrtSc یا Print Screen/Sys Rq را در کیبورد فشار دهید.

گرفتن اسکرین شات با کلید Print Screen

هنگامی که دکمه PrtSc را فشار دهید، به طور خودکار اسکرین شات کل صفحه را در کلیپ بورد ذخیره می کند. سپس، می‌توانید اسکرین‌ شات گرفته‌ شده را در هر برنامه ویرایش تصویر یا ویرایش متن، مانند Paint یا Microsoft Word، یا حتی در متن ایمیل از طریق میانبر Ctrl+V یا با کلیک راست و سپس انتخاب گزینه Paste جایگذاری کنید.

روش های مختلف گرفتن اسکرین شات در ویندوز 11

اگر چند مانیتور دارید، PrtSc محتوای تمام مانیتورها را در یک عکس ذخیره می‌کند.

ذخیره خودکار اسکرین شات

کلید PrtSc فقط تصویر را در کلیپ‌بورد ذخیره می‌کند. برای ذخیره آن به عنوان فایل تصویری، کلیدهای PrtSc+Windows را بزنید.

با این میانبر، نیازی به ذخیره دستی اسکرین شات ندارید، میانبر این کار را برای شما انجام می دهد. این میانبر همچنین اسکرین شات را در کلیپ بورد کپی می کند، بنابراین می توانید از میانبر Ctrl+V برای چسباندن اسکرین شات در هر جایی که دوست دارید استفاده کنید.

اسکرین شات های گرفته شده با این کلید میانبر در پوشه Screenshots در فولدر Pictures ذخیره می شوند. برای مشاهده اسکرین شات های ذخیره شده، File Explorer را باز کنید، به Pictures و سپس به Screenshots بروید.

ذخیره خودکار اسکرین شات

همچنین می توانید C:\Users\[User_name]\OneDrive\Pictures\Screenshots را در آدرس بار وارد کنید تا به پوشه دسترسی پیدا کنید.

محل ذخیره اسکرین شات

ذخیره خودکار عکس ها در OneDrive

می توانید از میانبرهای کیبورد برای ذخیره خودکار اسکرین شات های گرفته شده در OneDrive استفاده کنید.

برای تنظیم ذخیره خودکار اسکرین شات ها در OneDrive، روی آیکون ابری OneDrive در تسک بار کلیک راست کنید.

ذخیره خودکار اسکرین شات ها در OneDrive

روی آیکون چرخ دنده در بالا، سمت چپ کلیک کنید و وارد Settings شوید.

تنظیمات OneDrive

در قسمت Sync and backup سوییچ Save screenshots I capture to OneDrive را روشن کنید.

سوییچ Save screenshots I capture to OneDrive را روشن کنید

حالا دیگر نیازی به Paste عکس ندارید و تصاویر به طور خودکار در OneDrive ذخیره می شوند. این یکی از روش های مختلف گرفتن اسکرین شات در ویندوز 11 است.

از یک پنجره فعال، اسکرین شات بگیرید

هر دو میانبر PrtSc و Win+PrtSc بسیار مفید هستند اما انعطاف‌پذیر نیستند. اگر فقط یک پنجره خاص از برنامه را در اسکرین شات می خواهید، باید کل صفحه را بگیرید و به صورت دستی آن پنجره را با استفاده از نرم‌افزار ویرایش تصویر بردارید.

اما با کلید میانبر Alt+PrtSc می‌توانید به راحتی از پنجره‌های برنامه فعال عکس بگیرید. این میانبر از پنجره فعلی اسکرین شات می گیرد و به طور خودکار همه چیز خارج از پنجره فعال را برش می دهد. مشابه میانبر PrtSc، اسکرین شات را می گیرد و در کلیپ بورد ذخیره می کند.

بعد از اینکه کلیدهای میانبر Alt+PrtSc را فشار دادید، می توانید اسکرین شات را از کلیپ بورد به یک واژه پرداز یا ویرایشگر تصویر بچسبانید.

روش های مختلف گرفتن اسکرین شات در ویندوز 11

اگر می خواهید از بخشی از صفحه عکس بگیرید و تصویر تمام صفحه لازم ندارید باید از Snipping Tool استفاده کنید. روش استفاده آن را در راهنمای نحوه حذف Snipping Tool و Snip & Sketch در ویندوز 10 بخوانید.

اسکرین شات را با تاخیر بگیرید

Snipping Tool سه گزینه مختلف برای گرفتن اسکرین شات با زمانبندی ارائه می دهد اما هیچ کلید میانبری برای دسترسی سریع به آن گزینه ها ندارد. از جستجوی ویندوز برای دسترسی سریع به گزینه های Delay snip بدون باز کردن Snipping Tool استفاده کنید.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که Snipping Tool را در جستجوی ویندوز یا منوی Start تایپ کنید و سه گزینه برای گرفتن اسکرین شات با تاخیر می‌بینید:

New snip in 3 seconds

New snip in 5 seconds

New snip in 10 seconds

یکی از این گزینه ها را انتخاب کنید.

اسکرین شات با تاخیر

Clipboard History را ببینید

تمام اسکرین شات های گرفته شده توسط Snipping Tool یا هر ابزار دیگری در کلیپ‌بورد ذخیره می شوند. کلیپ بورد جدید ویندوز 11 به شما امکان می دهد به تمام اسکرین شات های اخیر در یک مکان دسترسی داشته باشید. برای مشاهده تاریخچه اسکرین شات های کپی شده در کلیپ بورد، کلید میانبر Windows+V را فشار دهید. سپس، یک اسکرین شات را از کلیپ‌بورد انتخاب کنید و با استفاده از Ctrl+V آن را در هر جایی که دوست دارید پیست کنید.

تاریخچه کلیپ بورد

روش گرفتن اسکرین شات در تبلت ویندوز 11

برخلاف کامپیوترهای ویندوز 11، تبلت ها دکمه فیزیکی Print Screen را ندارند. حتی کیبوردهای روی صفحه‌ نمایش تبلت‌ها کلید PrtSc را ندارند، مگر اینکه کیبورد فیزیکی وصل کرده باشید. با این حال، هنوز هم می توانید به راحتی از آن دستگاه ها اسکرین شات بگیرید.

اگر یک تبلت سرفیس قدیمی یا هر دستگاه ویندوز قدیمی دیگری دارید، می‌توانید با زدن کلیدهای Windows+Fn+Spacebar به طور همزمان اسکرین شات بگیرید. همچنین می‌توانید دکمه های Volume up و Power را همزمان فشار دهید و نگه دارید. حتما دکمه ها را همزمان فشار دهید وگرنه ممکن است صفحه را خاموش کنید.

اگر تبلت یا هر دستگاه دیگری با دکمه لوگوی ویندوز دارید، می‌توانید با فشار دادن همزمان دکمه Windows و Volume Down اسکرین شات بگیرید.

اگر یک تبلت سرفیس یا ویندوز با قلم دارید، باید روی دکمه بالا دو بار کلیک کنید تا از کل صفحه اسکرین شات بگیرید. اسکرین شات گرفته شده در Snipping Tool باز می شود.

روش های مختلف گرفتن اسکرین شات در ویندوز 11 این موارد هستند. حالا می توانید مثل یک کاربر حرفه ای اسکرین شات بگیرید.

مطالب مرتبط
منبع
Avatar

سوسن ربیعی

کارشناس زبان روسی همچنین عاشق تکنولوژی هستم و در وقت آزادم روسی تدریس می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *