ساتوشی ناکاموتو کیست؟ خالق بیت کوین همچنان یک رمز و راز است

ساتوشی ناکاموتو کیست؟ خالق بیت کوین همچنان یک رمز و راز است
ساتوشی ناکاموتو کیست؟ خالق بیت کوین همچنان یک رمز و راز است

همانطور که می‌دانیم (یا شاید فکر می کنیم که می‌دانیم) بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو، نابغه ژاپنی اختراع شد. اما هیچ کس نمی داند که ساتوشی ناکاموتو کیست و هیچ کس حاضر نشده است که به طور قاطع اعتبار ناکاموتو بودن را به دست‌آورد. در سال های اخیر افراد حدس و گمان هایی درباره هویت واقعی ساتوشی زده اند که در صدر این لیست نام بنیانگذار SpaceX و تسلا، ایلان ماسک به چشم می خورد. اما آیا ایلان ماسک واقعا همان ساتوشی است؟

آغار کار بیت کوین به سال 2008 برمی گردد، زمانی که ناکاموتو مقاله ای منبع باز را منتشر کرد و فرم جدیدی از ارز دیجیتال را معرفی کرد: “طراحی شده برای استفاده بدون نیاز به بانک مرکزی”. ارزش اولیه آن کمتر از یک پنی بود. اما در اوج قیمت خود به بالای 60 هزار دلار به ازای هر سکه افزایش یافت.

هر بیت کوین جدید با حل محاسبات پیچیده در اینترنت و از طریق رایانه های بسیار قدرتمند به وجود می آید؛ دقیقا همانطور که توسط کد ناکاموتو ارائه شده است. افرادی که این کار را می کنند به عنوان ماینر یا معدنچی شناخته می شوند. بر خلاف انتظار عموم مقدار بیت کوین بی نهایت نیست و بعد از استخراج محدود 21 میلیون بیت کوین در گردش، از بین خواهد رفت. دقیقا برخلاف ارز سنتی که می توان بی وقفه از آن استفاده کرد.

در این مقاله با خود بیت کوین کاری نداریم بلکه پشت پرده آن برای ما کنجکاوی ایجاد کرده است. در واقع سوال اساسی این است که نابغه پشت پرده این پدیده، ساتوشی ناکاموتو کیست. حدس هایی درباره هویت ساتوشی ناکاموتو زده شده است که در اینجا به بررسی برخی از افرادی می پردازیم که شایعه شده است ناکاموتوی واقعی هستند.

Elon Musk

Elon Musk

Sahil Gupta، کارآموز سابق در SpaceX، در وب سایت Medium حدس زد که احتمالا ایلان ماسک همان ساتوشی ناکاموتو است. حدسی که ماسک آن را به شدت تکذیب کرده است.

ما به طور قطع نمی توانیم بگوییم که ماسک بنیان گذار بیت کوین هست یا نه اما هنگامی که تسلا 1.5 میلیارد دلار در بازار ارز مجازی سرمایه گذاری کرد، ماسک اعتقاد خود را به این بازار نشان داد. وی گفت که این بخشی از اقدامی بود برای پذیرش بیت کوین برای خریدهای تسلا در آینده نزدیک. این روند و این سرمایه گذاری ماسک و تسلا باعث شد در 8 فوریه 2021 قیمت بیت کوین 16 درصد افزایش پیدا کند و به بالا ترین قیمت خود تا آن زمان برسد؛ 44801 دلار.

توییتر نیز در حال بررسی سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال است. مدیر امور مالی توییتر، ند سگال در مصاحبه ای با CNBC گفت: “ما بسیاری از تفکرات پیشین را انجام داده ایم تا در نظر بگیریم که در صورت درخواست کارمندان، چگونه می توانیم حقوق آنان را با بیت کوین پرداخت کنیم. اگر ما بخواهیم به فروشنده ای بیت کوین پرداخت کنیم چگونه می توانیم این کار را انجام دهیم و آیا ما باید در ترازنامه خود بیت کوین داشته باشیم.”

بازار ارز دیجیتال چنان بی ثبات است که فقط در مقابل این سخن نه چندان واضح و نمایش مبهم سگال، 10 درصد رشد کرد.

Gavin Andresen

Gavin Andresen

آندرسن، یک توسعه دهنده نرم افزار مستقر در ماساچوست است. او در کنار ناکاموتو در زمینه توسعه بیت کوین کار کرد. گفته می شود که نوشته های آندرسن شباهت زیادی به ناکاموتو دارد و زمانی که بنیانگذار بیت کوین، پروژه را ترک کرد، وی “نگهدارنده اصلی” کد منبع باز بیت کوین شد.

اما عده ای اینطور فکر نمی کنند. برخی بر این باورند که ناکاموتو هیچ وقت پروژه را ترک نکرد، بلکه آندرسن فقط هویت دوگانه خود را کنار گذاشت. دانش آندرسن درباره بیت کوین بسیار عمیق است، به طوری که طبق پستی در صفحه توییتر توسعه دهنده نرم افزار، وی آموزش CIA را در مورد ارز مجازی ارائه داد.

او به طور تمام وقت در گروه حمایت از بنیاد بیت کوین کار کرد و از طریق وب سایت خود اظهار داشت: این یک تصور غلط است که فرض کنیم افرادی که در سال های اولیه بیت کوین کار می کردند به طرز افسانه ای ثروتمند هستند. آندرسن مانند دیگر توسعه دهندگان پروژه، ساتوشی ناکاموتو بودن را انکار می کند.

Vili Lehdonvirta

Vili Lehdonvirta

Lehdonvirta، پروفسور و طراح اسبق بازی های ویدیویی در فنلاند است. او یکی از پیشگامان اولیه هویت واقعی ناکاموتو است زیرا در مقاله ای در نیویورکر به این عنوان از او یاد شد. او در هیئت مشاوره یک سازمان فنلاندی فعالیت می کرد که برای حفظ حریم خصوصی آنلاین تلاش می کند. او نیز مانند سایر افراد حاضر در لیست ناکاموتو بودن را انکار می کند.

Paul Le Roux

Paul Le Roux

لی روکس، یک متهم جنایی متولد زیمبابوه، که قصد داشت نسخه ای مانند آمازون را در بازار سیاه ایجاد کند. در سال 2014 به جرم قاچاق مواد مخدر، فروش فناوری تروریستی و شرکت در چندین قتل، به جرم خود اعتراف کرد. در سال 2020، وی به 25 سال زندان محکوم شد.

او برخلاف سایر افراد در این لیست از هوش خود در جهت مثبت استفاده نکرد. لی روکس یکی از ماهر ترین برنامه نویس ها به شمار می آید. ایوان راتلیف، نویسنده کتاب “مغز متفکر” ، کتابی در مورد لی روکس و جنایات وی، نوشته است. راتلیف در مورد ارتباط لی روکس با بیت کوین سایعاتی شنید. این امر راتلیف را به جستجوی شواهدی سوق داد که کتاب او را با ناکاموتو گره زد.

راتلیف در وب سایت Wired نوشت: “Le Roux” راه حل شگفت انگیزی برای حل رمز و راز ایجاد بیت کوین بود.” اما راتلیف اعتراف کرد که بسیاری از شواهد را می توان فقط به همزمان بودن حوادث نسبت داد.

Nick Szabo

Nick Szabo

Szabo، دانشمند رایانه ای آمریکایی متخصص در تحقیقات ارزهای رمز نگاری شده است. او زمانی ارز غیرمتمرکز به نام “Bit Gold” ایجاد کرد اما هرگز آن را عملیاتی نکرد. رمزنگاری نظری او شباهت زیادی به بیت کوین داشت. برخی معتقدند این موضوع باعث می شود وی یک نامزد بالقوه برای هویت واقعی ناکاموتو باشد. اما سزابو آن را انکار می کند.

هویت واقعی ناکاموتو شاید هیچ وقت برای ما فاش نشود. این لیست فقط گمانه زنی هایی بود در رابطه با هویت او. اسوات دامودارا، استاد امور مالی در دانشگاه نیویورک عقیده دارد: “ساتوشی ناکوموتو هر کس که باشد، اکنون یک میلیاردر به شمار می آید زیرا اکنون او دارای بیش از 1 میلیون بیت کوین است.”

مطالب مرتبط
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *