یادداشتی بر عنوان Blur

یادداشتی بر عنوان Blur
یادداشتی بر عنوان Blur

در این مقاله نگاهی به عنوانی خواهیم انداخت که لیاقت توجه بیشتری در سال های گذشته داشت. با ما و یادداشتی بر عنوان Blur همراه باشید.

در حالی که بازی های Project Gotham Racing رو به پایان بود، سازنده این بازی ها Bizarre Creations از اینکه به یک بازی متفاوت با مجموعه ای کاملا متفاوت از قوانین برود، بیش از همه خوشحال بود. با در نظر گرفتن آنچه که آن ها از ساخت بازی های Project Gotham Racing آموخته بودند و استفاده از المان های جدید و متفاوت بازی جذاب blur متولد شد. یک نام بسیار مناسب ، به دلیل سرعت و وحشیگری بی حد و حصر بازی به راحتی می تواند یک اثر تار برگرفته از سرعت را برای ذهن ایجاد کند.

جالبتر این است که این بازی باعث می شود آن را مرزی بین بازی های مسابقه ای کودکانه و کارتونی و بازی های مسابقه ای مشابه Need for Speed در نظر بگیریم. Blur بازی ای بود که هنگام راه اندازی واقعاً دنیا را به آتش نمی کشید. علی رغم داشتن المان های جذاب و بسیار جالب و دلایل زیادی برای انجام آن نسبت به بازی های دیگر ، هنوز هم نتوانست تا طرفداران خود را حفظ کند. اما چرا اینطور است؟ چرا یک بازی ساخته استودیویی که تجربه زیادی در این ژانر دارد و المان ها متفاوت و جذابی در خود جای داده است آنقدر سریع از جمعیت متمایز شود و دیگر هیچ وقت از او خبری نشود ؟ در واقع چه بلایی سر بلور آمده است؟

2010 سال بزرگی برای بازی های مسابقه ای بود. بازی Need for Speed Hot Pursuit که هنوز هم به عنوان یکی از بهترین بازی های فرانچایز شناخته می شود ، در همان سال عرضه شد. در کنار Gran Turismo 5 ، Split / Second و البته Sonic & Sega All-Stars Racing. بنابراین این شانس وجود دارد، حتی اگر هرگز نام Blur را نشنیده باشید، حداقل یک بازی از آن 4 بازی وجود دارد که برای شما انتخاب خوبی خواهد بود، زیرا همه آنها طیف وسیعی از ژانر مسابقه را به خوبی اجرا کردند. Hot Pursuit در آن زمان بازار زیادی را به خود جلب کرده بود، Split Second طرفداران بسیاری از عناوین آرکید را دنبال می کرد که چیزی کمی غیرواقعی تر می خواستند ، Sonic Racing یک بازی مسابقه ای کاملاً عالی بود و البته Gran Turismo 5 در آن زمان تقریباً بازار شبیه سازی را داشت. در این شرایط ، دشوار است که ببینید مکانی مناسب برای بلور وجود دارد.

یادداشتی بر عنوان Blur

این شرایط برای بلور بسیار سخت بود. بلور ترکیبی از همه عناوین ذکر شده را در خود داشت و به صورت کلی جذاب به نظر می رسید اما شاید همین ترکیب چیزی بود که خیلی ها به سمت آن نرفتند. بسیاری به دنبال یک سبک خاص به عنوان مثال شبیه سازی بودند و در بلور موارد دیگری نیز وجود داشت که به مزاق خیلی ها خوش نمی آمد. در آن زمان بلور برای بسیاری از افراد چیزی بود که نمی داند که می خواهد چگونه باشد. هر چند المان های جذابی در بازی وجود داشت ولی شاید همین ترکیب همه المان ها با هم آن گونه که باید به مزاق طرفداران خوش نیامد.

علاوه بر همه این ها بلور نیز یک بازی مسابقه ای بی نقص نبود که از آن یاد شود. بیشتر کسانی که توانستند بازی را خریداری کنند در ساعات اولیه از آن لذت بردند اما با المان های فراوان و تیراندازی هاییمختلف ماشین ها به هم، همه و همه دست به هم دادند تا بازی پس از مدتی برای بازیکنان جدید سخت به نظر برسد و نتوانند با آن ارتباط برقرار کنند. با گذشت زمان افراد سعی داشتند در بخش آنلاین خود را نشان دهند که همین پیچیدگی ها در نهایت باعث شد بسیاری از این بخش نیز بیشتر زده شوند و تنها طرفداران واقعی آن در سرورهای بازی بمانند که این به خودی خود باعث می شد در نهایت افراد تازه کار در اوایل بیشتر اذیت شوند.

منتقدان جریان اصلی نمرات خوبی به آن ندادند و معمولا هفت و یا هشت به بازی داده می شد که شاید چندان بد به نظر نرسد اما در مقابل نمرات رقبای خود پایین بود و باعث می شد تا طرفداران بازی های مسابقه ای پول خود را برای عنوانی دیگر خرج کنند. تقسیم صفحه به 4 قسمت برای بازی چند نفره ایده جذابی بود و المان های بازی به خودی خود نیز سرگرم کننده به نظر می رسیدند اما هیچ کدام به پتانسیل واقعی خود دست نیافتند. در نهایت این مشکل باعث شد بلور نتواند جایی در صنعت پیدا کند و سرانجام استودیوی سازنده بازی سال بعد توسط اکتیویژن بسته شد.

تصاویر بازی بلور

طبیعتا از دست رفتن بلور کسی را ناراحت نکرد اما با وجود رقبایی که آن سال داشت، کنار زده شدن توسط طرفداران منطقی به نظر می رسید زیرا در آن سال باید چیزی بیشتر از یک بازی خوب می بود. هر چند استودیو سازنده به بازی خود اعتماد داشت و پس از عرضه بازی برای نسخه دوم برنامه هایی ریخته بود و طبق گفته نیک دیویس از استودیو سازنده، آن ها برنامه داشتند تا این بازی را تبدیل به یک فرانچایز مشابه سری need for speed کنند. ظاهرا این بخش آنلاین بازی بود که به سرعت روند نابودی این بازی کاهش بخشیده بود اما با بسته شدن استودیوی سازنده پرونده بلور نیز بسته شد.

از آن زمان تاکنون هیچ شایعه پایداری درباره دنباله ای به گوش نمی رسد. یک بازی اسپین آف موبایل در نهایت در سال 2013 به صورت Blur: Overdrive به دستگاه های اندرویدی پا گذاشت اما چیزی نبود که بتواند نام بلور را زنده کند زیرا بلور مدت ها بود که در قعر تاریکی به سر می برد و به چیزی بیشتر از یک بازی موبایل نیاز داشت. بلور از آن دست عناوینی بود که اگر در زمان دیگر و با ایده های متفاوت تری عرضه می شد شاید به یکی از بهترین و پرطرفدار ترین بازی های مسابقه ای تبدیل می شد اما با مشکلاتی که داشت و ناشری که صبر زیادی نداشت، نتوانست به چیزی که می خواست دست پیدا کند.

پس از سال ها اما بازی همچنان بین طرفداران سبک ماشین سواری شناخته شده است اما بیشتر مانند یک ناامیدی است. با همه این مسائل تقریبا می توان گفت که ارائه نسخه ای جدید از بلور حداقل در سال های آینده غیرممکن به نظر می رسد.

منبع:

مطالب مرتبط

>