زمین در 500 سال آینده چگونه خواهد بود

زمین در 500 سال آینده چگونه خواهد بود
زمین در 500 سال آینده چگونه خواهد بود

در سال های اخیر اشاره های زیادی به اثرات مخرب ناشی از گرمایش کره زمین شده و سیاره ما سال به سال در حال گرم تر شدن است به طوری که بر اساس تجزیه و تحلیل ناسا، سال 2020 گرم ترین سال ثبت شده بر روی زمین بوده است. اگر شرایط به همین گونه پیش رود شرایط زندگی بر روی زمین در 500 سال آینده چگونه خواهد بود؟

امروزه با پیشرفت روزافزون علم دانشمندان این توانایی را دارند که پیش بینی های بسیار دقیقی در مورد آینده انجام دهند اما پیش بینی اینکه زمین در 500 سال آینده چگونه خواهد بود، کار بسیار دشواری است زیرا عوامل زیادی در آن دخیل هستند. تصور کنید کریستف کلمب در سال 1492 تلاش می کرد شرایط قاره آمریکا امروزی را پیش بینی کند!

yE4M3QQdXzxvjsiTFUn765 1024 80.jpg 1
بر اساس تجزیه و تحلیل ناسا، سال 2020 گرم ترین سال ثبت شده بر روی کره زمین بود.

زمین در حال حرکت است

زمین مدام در حال تغییر است. حرکت کرده، زاویه شیب و حتی مدار آن تغییر پیدا می کند تا زمین را به خورشید نزدیک یا دورتر کند. این تغییرات در طول ده ها هزار سال اتفاق می افتد و می توان گفت مسئول عصر یخبندان در دوره های متفاوت بر روی زمین بوده اند.

بشر در حال تغییر کره زمین است

دومین تأثیر بزرگ بر روی کره زمین موجودات زنده ای هستند که در این سیاره زندگی می کنند از این رو پیش بینی اثرات زندگی بر روی کره زمین سخت تر است. برهم خوردن قسمتی از اکوسیستم می تواند بسیاری از چیزهای دیگر را از بین ببرد. به خصوص انسان ها از جهات مختلف زمین را تغییر می دهند.

آموختن از 500 سال گذشته

با نگاهی به زمان در 500 سال گذشته، قسمت زنده زمین به نام بیوسفر، به طور چشمگیری تغییر کرده است. تعداد انسان ها از حدود 500 میلیون نفر به بیش از 7.5 میلیارد نفر در حال حاضر افزایش یافته است. بیش از 800 گونه گیاهی و جانوری به دلیل فعالیت های انسانی در آن دوره منقرض شده اند. با افزایش جمعیت انسان، گونه های دیگر فضای کمتری برای پرسه زدن و زندگی دارند. افزایش سطح دریا به معنی خشکی کمتر است و افزایش دما باعث مهاجرت بسیاری از گونه ها به آب و هوای بهتر می شود.

کریستف کلمب به طور قطع نمی توانست تصور کند روزی بزرگراهی پر از اتومبیل یا تلفن همراه وجود خواهد داشت. بدون شک فناوری در 500 سال آینده نیز پیشرفت خواهد کرد. اما تا کنون، راه حل های فناوری به اندازه کافی برای حل تغییرات آب و هوا گسترش نیافته است.

ادامه دادن این روند و انتظار این که شخص دیگری بعداً مشکلات را برطرف خواهد کرد یک قمار خطرناک و گران قیمت است. بنابراین زمین در 500 سال آینده ممکن است غیرقابل تشخیص باشد.

اگر انسان ها مایل به تغییر رفتار خود باشند، بدون شک جنگل ها، اقیانوس ها، مزارع و شهرهای پر جنب و جوش برای قرن های بیشتر به همراه موفق ترین ساکنان آن، بشر، باقی بماند.

منبع:

مطالب مرتبط

>