چرا Wi-Fi آیفون پیام Weak Security می دهد؟

چرا Wi-Fi آیفون پیام Weak Security می دهد؟
چرا Wi-Fi آیفون پیام Weak Security می دهد؟

چرا Wi-Fi آیفون پیام Weak Security می دهد؟ اگر با آیفون به Wi-Fi وصل می‌شوید و در Settings با پیام Weak Security مواجه می‌شوید، نگران کننده است. اینجا می‌بینید چرا Wi-Fi آیفون پیام Weak Security می دهد؟ و چگونه باید مشکل را رفع کنید.

استانداردهای امنیت Wi-Fi تغییر کرده است

اگر برایتان سؤال است چرا Wi-Fi آیفون پیام Weak Security می دهد؟ این مطلب برای شماست. با انتشار iOS 14 اپل به دارندگان آیفون در مورد شبکه‌های Wi-Fi که از استانداردهای امنیتی شبکه قدیمی‌تر مانندWEP ،WPA یا WPA2 (TKIP) استفاده می‌کنند، هشدار داد. اینها روش‌های رمزگذاری هستند که به طور خاص با Wi-Fi برای محافظت از داده‌های شما در برابر جاسوسان و جلوگیری از استفاده ی افراد غیر مجاز از اتصال Wi-Fi استفاده می شوند.

چرا Wi-Fi آیفون پیام Weak Security می دهد؟ اگر در تنظیمات آیفون با این پیام مواجه می‌شوید،یعنی اپل به شما هشدار می‌دهد روتری که به آن متصل هستید از روشی قدیمی‌تر و کمتر ایمن استفاده می‌کند. رمزنگاری فعالیت‌های شما در اینترنت به طور بالقوه می‌تواند توسط دیگران رهگیری شود.

چرا Wi-Fi آیفون پیام Weak Security می دهد؟

اینکه آیا می‌توانید کاری انجام دهید بستگی به این دارد که آیا نقطه‌ی دسترسی Wi-Fi را که به آن متصل هستید کنترل می‌کنید یا خیر. از نظر فنی مشکل از روتر است، نه آیفون. اما برای بهتر کردن وضعیت، باید روتر را طوری پیکر بندی کنید که از آخرین حالت امنیتی WPA3، WPA2 (AES) یا ترکیبی از حالت WPA2/WPA3 استفاده کند.

از وقتی WPA3 در سال 2018 راه اندازی شد، بسیاری از دستگاه‌های قدیمی از این استاندارد جدیدتر پشتیبانی نمی کنند. این بدان معناست که اگر روتر را منحصرا به WPA3 تغییر دهید، آن دستگاه‌های قدیمی‌تر نمی‌توانند به Wi-Fi شما متصل شوند. در عوض بسیاری از روترهای جدید از حالت WPA2/WPA3 پشتیبانی می‌کنند که می‌تواند از دستگاه‌هایی که از WPA2 یا WPA3 استفاده می‌کنند پشتیبانی کند.

اگر هنوز از دستگاه‌های Wi-Fi قدیمی (قبل از ۲۰۱۸) استفاده می‌کنید، روش انتقالی ممکن است بهترین گزینه‌تان باشد. یا اگر گزینه انتقالی WPA2/WPA3 در روتر ندارید، می‌توانید از WPA2 Personal (AES) نیز استفاده کنید، البته تا زمانی که آن نوع دیگری به نام WPA2 (TKIP) نباشد که ناامن است.

چگونه امنیت Wi-Fi را ارتقا دهید

برای ارتقای امنیت ابتدا باید وارد روتر شوید و سطح امنیتی Wi-Fi را تغییر دهید. به عنوان مثال، در روتر Synology، وارد شوید و روی Wi-Fi Connect کلیک کنید. سپس Wireless را در نوار کناری انتخاب کنید. در بخش Security Level، روی منوی کشویی کلیک کنید و WPA2-Personal، WPA2/WP3-Personal یا یکی از گزینه های WPA3 دیگر را انتخاب کنید.

نکته: اگر توانایی پیکربندی شبکه وای‌فای در سطح روتر را ندارید، مثلا اگر به Wi-Fi عمومی متصل هستید که کنترلش دست شما نیست، هیچ راهی برای رفع مشکل وجود ندارد. هشدار Weak Security را باید مدیر شبکه Wi-Fi در تنظیمات تغییر دهد. اگر این دسترسی را ندارید، تنها کاری که می‌توانید بکنید این است که به Wi-Fi دیگری متصل شوید.


یادتان باشد هدف این است که کاملا از WEP، WPA (بدون 2 یا 3) و WPA2 (TKIP) اجتناب کنید. اگر در لیست پیکر بندی روتر شما TKIP ذکر نشده، WPA2-Personal لیست شده احتمالا از استاندارد رمزگذاری AES استفاده می‌کند که فعلا نسبتا ایمن است.

(دستورالعمل‌ روترها متفاوت است، اما به دنبال تنظیمات امنیتی SSID خود باشید و احتمالا آن را همینجا خواهید یافت.)

چرا Wi-Fi آیفون پیام Weak Security می دهد؟

بعد روی Apply یا Save در تنظیمات روتر کلیک کنید. سپس دوباره با آیفون به Wi-Fi متصل شوید. دیگر پیامWeak Security را نمی‌بینید.

حالا می‌دانید چرا Wi-Fi آیفون پیام Weak Security می دهد؟ راه حل را هم می‌دانید. اگر روش امنیتی انتقالی WPA2/WPA3 را انتخاب کرده‌اید، دستگاه‌های قدیمی‌تر که از WPA2 برای اتصال استفاده می‌کنند ممکن است همچنان در برابر جاسوسی داده‌ها آسیب‌پذیر باشند. البته برای یک کاربر معمولی فعلا استفاده از WPA2 یک خطر امنیتی شدید نیست-اگر داده‌های حساس و پنهانی ندارید- اما باز هم خوب است که آخرین پیشرفت‌های امنیتی را مد نظر داشته باشید و در صورت امکان سطح امنیت را ارتقا دهید.

بیشتر بخوانید:
منبع
Avatar

سوسن ربیعی

کارشناس زبان روسی همچنین عاشق تکنولوژی هستم و در وقت آزادم روسی تدریس می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *