لوله و پروفیل مبلی به چه شکل برای تولید صندلی تاشو مورد استفاده قرار می گیرد؟

لوله و پروفیل مبلی به چه شکل برای تولید صندلی تاشو مورد استفاده قرار می گیرد؟
لوله و پروفیل مبلی به چه شکل برای تولید صندلی تاشو مورد استفاده قرار می گیرد؟

صندلی تاشو راه حلی کاربردی برای مواقعی است که امکان استفاده از صندلی های بزرگ وجود ندارد. این صندلی ها طراحی های بسیار متفاوتی دارند و از انواع مواد اولیه برای تولید آن ها استفاده می شود یکی از بهترین، کاربردی ترین و مقرون به صرفه ترین آن ها فولاد است. فولاد عموما به شکل لوله یا پروفیل برای ساخت صندلی تاشو استفاده می شود. به کمک فرآیندهای تخصصی در این مقاطع شکل مورد نظر تولید طبق طراحی ایجاد می شود. بسته به طراحی و ویژگی های صندلی می توان آن ها را به سه دسته ی کلی تقسیم کرد که در ادامه به ویژگی های ساخت هر کدام خواهیم پرداخت.

1- صندلی تاشو ساده:

منظور از ساده اینجا سادگی در طراحی است. این صندلی ها فقط بخش نشیمن دارند و دسته و پشتی در طراحی آن ها وجود ندارد. برای این نوع معمولا از لوله مبلی با ضخامت 0.7 و قطر 2 سانتی‌متر استفاده می شود. بسته به نوع طراحی ساخت بسیار متفاوتی می توانند داشته باشند. گاهی با ایجاد 4 خم تقریبا 90 درجه در یک شاخه از لوله یک مستطیل تولید می شود. دو تا از این مستطیل های فولادی را به صورت ضربدری روی هم قرار داده و از قیمت میانی لوله ها با بست به هم متصل می شوند و قسمت بالایی که بخش نشیمن صندلی است دو سطح لوله با قطعه ای پارچه ای یا پلاستیکی به هم متصل می کنند. گاهی لوله ها ساده و بدون هیچ خمیدگی درون بست قرار گرفته و با ایجاد زاویه ای حدودا 45 درجه سه یا چهار تایی پایه ای محکم میسازند که بخش نشیمن روی آن ها قرار می گیرد.

2- صندلی تاشو پشتی دار:

بدیهی است که راحتی این نوع صندلی به واسطه ی پشتی که در طراحی برای آن تعبیه شده بیشتر از صندلی تاشو ساده است اما به همان نسبت فضای بیشتری را هم اشغال می کند. لوله مورد استفاده در این نوع صندلی هم عموما لوله 2 سانتی‌متر با ضخامت 0.7 است اما گاهی با توجه به طراحی و مورد مصرف از قطر و ضخامت های بیشتر هم استفاده می شود. بالا رفتن ضخامت بیشتر از حد نیاز شاید مقاومت را بالا ببرد اما به همان نسبت وزن محصول را هم بیشتر می کند که این مورد هنگام جابجایی مشکل ساز می شود. علاوه بر این به دلیل آن که قیمت پروفیل مبلی بر اساس وزن محاسبه می شود بالا رفتن بی دلیل ضخامت علاوه بر این که با افزایش وزن جابجایی را دشوار می کند به شدت قیمت نهایی تولید را تحت تاثیر قرار می دهد. مقاومت صندلی باید به حدی باشد که توان تحمل وزن خود و مصرف کننده را داشته باشد. این نوع صندلی بیشتر در همایش ها، جشن ها و جلسات مراکز آموزشی کاربرد دارد.

3- صندلی کمپینگ:

این نوع صندلی به گونه ای طراحی شده است که در عین راحتی سبک وزن هم باشد چرا که بیشتر در طبیعت و مسافرت مورد استفاده قرار می گیرد. در صندلی های تاشو کمپینگ برای اتصال لوله و پروفیل ها معمولا از بست های پلاستیکی استفاده می شود تا قطعات با حرکت در جهت های مختلف به خوبی در کنار هم قرار گرفته و کمترین فضا را اشغال کنند. برای بخش پشتی، نشیمن و دسته ها از پارچه های خاصی استفاده می شود که هوا را به خوبی از خود عبور می دهند و حس راحتی زیادی ایجاد می کنند. علاوه بر آن در طراحی این محصول فضاهایی برای لیوان، بطری و … هم در نظر گرفته می شود. این نوع صندلی عموما با لوله با سایزهای مشابه نمونه های قبلی ساخته می شود.

صندلی های تاشو کمپینگ

در پایان

بسته به طراحی صندلی از سایز و ضخامت ها متفاوتی از لوله و پروفیل استفاده می شود. شاید کم شدن ضخامت و کوچک‌تر شدن ابعاد نهایتا باعث بشود تولید کننده هزینه ی کمتری بابت تولید پرداخت کند اما با کم شدن ضخامت همزمان با وزن مقاومت مقطع هم کاهش پیدا می کند به عبارت دیگر به همان نسبت کیفیت محصول تولیدی هم کمتر می شود. یا با بالا رفتن ضخامت شاید مقاومت مقطع زیاد بشود اما اگر ضخامت بیشتر از حد نیاز باشد باعث می شود صندلی وزن زیادی پیدا کند و جابجا کردن آن کار دشواری باشد. https://sabaprofile.com/

بیشتر بخوانید:
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *