انواع معامله در فارکس

انواع معامله در فارکس
انواع معامله در فارکس

بازار مالی فارکس گسترده‌ترین بازار مالی دنیا به شمار می رود که امکان انجام معاملات مختلفی در آن وجود دارد. در این مقاله قصد داریم تا انواع معامله در فارکس را بررسی و توضیح دهیم تا راهنمای خوبی جهت فعالیت در بازار برای کاربران باشد.

در حالت کلی انواع معامله در فارکس به 4 دسته مختلف تقسیم می شود.

انواع معامله در فارکس به 4 دسته مختلف تقسیم می شود

معاملات آپشن در فارکس

یکی دیگر از انواع معامله در فارکس آپشن می باشد. در معاملات آپشن خریداران اجازه دارند در زمان مشخصی یک نماد را خریداری کنند. توجه داشته باشید که در معاملات باینری آپشن، خریدار تعهدی ندارد و می تواند از خرید صرف نظر کند. اما در صورتی که معامله گر یک نماد را بفرشد، باید در زمان معینی نماد مورد نظر را مجدد خریداری کند و این کار کاملا الزامی است حتی اگر موجب ضرر آن شود.

معاملات فوروارد یا forward market

معاملات فوروارد نوع دیگری از انواع معامله در فارکس به شمار می روند. در معاملات فوروارد، قراردادی بین یک خریدار و فروشنده صورت می گیرد که در طی روز مشخصی در آینده مبادله ای بین آن ها انجام شود. این معامله در یک تاریخ کاملا معین در آینده با یک نرخ بهره مشخص انجام می شود. تمامی معاملات فوروارد در بستری به نام forward market صورت می گیرد.

معاملات فیوچرز فارکس

معاملات فیوچرز بخش مهمی از معاملات در بروکرهای فارکس مثل آلپاری تشکیل می دهند. معاملات فیوچرز تا حد زیادی مشابه معاملات فوروارد می باشند اما بین آن ها تفاوت های جزئی وجود دارد. یکی از ویژگی های معامله فیوچرز این است که برای انجام آن نیازی به نگه داشتن مارجین می باشد. در صورتی که در معاملات فوروارد نیازی به حفظ مارجین نیست.

برای معاملات فیوچرز در بازار فارکس استاندارد های مشخص و معینی وجود دارد که معامله گران باید بر طبق آن ها عمل کنند. در واقع معامله گران باید بر طبق این استاندارد ها، زمان، حجم، اجزای معاملات خود را تعیین کنند.

معاملات etf ها

ETF ها در واقع یک نوع سبد تشکیل شده از چندین شاخص یا ارز مختلف است. معامله آن ها برای مدیران حسابی که قصد دارند ریسک حساب های خود را کاهش دهند بسیار مناسب و کاربردی است.

معاملات اسپات  یا spot در فارکس

یکی از انواع معامله در فارکس، اسپات می باشد. معاملات اسپات در واقع به معاملاتی می گویند که در آن یک خریدار و یک فروشنده جهت مبادله پول با یک نرخ بهره معین به توافق می رسند. این معامله بدون قرارداد انجام می گیرد و حداکثر تا 2 روز باید انجام شود. تمامی معاملات اسپات در بازاری به نام spot market انجام می شود و بستر منحصر به خود را دارد.

معاملات اسپات دارای بخشی به نام بازار خرده فروشی می باشد که مخصوص تریدر های خرد با حجم سرمایه های کم است. در این بازار معامله گران می توانند به تحلیل و پیش بینی حرکت جفت ارز ها، سهام شرکت ها، شاخص ها و … به معامله بپردازند و سود کسب کنند.

توجه داشته باشید که تریدر ها با معامله یک ارز یا سهام، صاحب آن نمی شوند و قرار نیست به عنوان دارای برای آن ها در نظر گرفته شود. بلکه این معاملات به قرارداد های کاغذی در نظر گرفته می شوند و هر زمان که شخص اقدام به فروش کند، سود کسب شده به حساب موجود در کارگزاری واریز می شود. در مورد بروکر کوتکس

این موضوع در CFD ها همان معاملات برای تفاوت قیمت ها نیز صادق است. تریدر در این بازار تنها از نوسانات قیمت های بازار سود کسب می کند و به دنبال مالکیت بر ارز یا سهام نیست.

جمع بندی

موارد ذکر شده در فوق همگی جزوی از انواع معامله در فارکس به شمار می روند. از میان آن ها تنها مورد آخر یعنی معاملات اسپات برای معامله گران خرد مجاز است و سایر موارد همگی در اختیار بانک ها و موسسات مالی بزرگ قرار دارد. اما با این حال دانستن و آگاهی یافتن از انواع معامله در فارکس برای افرادی که قصد فعالیت در آن را دارند مهم تلقی می شود.

چنانچه تمایل به فعالیت در بازار مالی فارکس را دارید بهتر است تمرکز اصلی خود را بر روی معاملات اسپات و به خصوص CFD ها در یکی از بهترین بروکر فارکس قرار دهید.  زیرا در حال حاضر تنها راه فعالیت در این بازار از این طریق است. همچنین لازم به ذکر است که معامله در این بازار نیازمند کسب دانش و اطلاعات عمیقی در زمینه تحلیل است و ریسک بالایی به همراه دارد.

بیشتر بخوانید:
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *