روش آلوده نشدن به بدافزار در اندروید

روش آلوده نشدن به بدافزار در اندروید
روش آلوده نشدن به بدافزار در اندروید

اگر گوشی اندروید به بدافزار آلوده شود، داده های شخصی در معرض خطر قرار می گیرد. در این مطلب چند روش آلوده نشدن به بدافزار در اندروید را مرور می کنیم.

بدافزارها راهی برای ورود به هر دستگاهی پیدا می کنند. کامپیوترها، تبلت ها، گوشی های هوشمند و حتی ساعت های هوشمند همه در معرض خطر هستند. حتی اگر فقط به عنوان دریچه ای برای ورود بدافزار به دستگاهی روی همان شبکه استفاده شوند.

چندین روش آلوده نشدن به بدافزار در اندروید وجود دارد. برای یادگیری بیشتر خواندن مطلب را ادامه دهید.

از یک مرورگر امن استفاده کنید

اولین روش آلوده نشدن به بدافزار در اندروید استفاده از مرورگر موبایلی است که جلوی بدافزارها را می‌گیرد. برنامه هایی که از منابع رسمی دریافت می کنید، معمولا حاوی بدافزار نیستند. با این حال وبگردی موضوع تفاوتی است.

فایرفاکس اندروید

برخی گزینه ها Brave, Firefox و Onion هستند. این برنامه ها به طور خاص به دنبال حفاظت از کاربر در برابر بدافزار نیستند اما سیاست های حریم خصوصی و سایر تنظیماتشان یک وبگردی ایمن تر را می سازد.

کوکی های مرورگر را پاک کنید

روش آلوده نشدن به بدافزار در اندروید، پاک کردن کوکی های مرورگر است. قدم کوچکی در جلوگیری از بدافزار به نظر می رسد اما کوکی ها با روش های زیادی می توانند شما را در معرض خطر قرار دهند. این روش ها بستگی به نحوه استفاده از گوشی و سایت هایی که بازدید می کنید دارند.

بدافزارها می توانند اطلاعاتی را از کوکی های ذخیره شده شما جمع آوری کنند و دستگاه را در معرض خطر قرار دهند. برای ایمن ماندن، باید هر از گاهی کوکی ها را پاک کنید.

شاید نحوه پاک کردن حافظه پنهان در مرورگر کروم در این زمینه به شما کمک کند.

گوشیتان را آپدیت نگه دارید

یک روش آلوده نشدن به بدافزار در اندروید، آپدیت منظم گوشی است.

امروزه بیشتر گوشی های اندروید خودکار به روز می شوند. تنها مزیت آپدیت گوشی دسترسی به آخرین قابلیت های اندروید نیست، برخی از به روزرسانی های مهم کارکردهای امنیتی را ارائه می دهند.

با رفتن به Settings > System updates > Check for updates ببینید آپدیت جدیدی برای گوشیتان آمده است؟

منوی سیستم ها با به روز رسانی سیستم برجسته شده است

اگر آپدیتی وجود داشته باشد، دستگاه اندروید شما بارگیری را شروع می کند و گوشی را برای نصب آماده می کند.

منوی تنظیمات برای به روز رسانی سیستم

پس از دانلود روی Install ضربه بزنید.

صفحه تایید به روز رسانی سیستم

از چندین اکانت استفاده کنید

اگر در ایمن نگه داشتن گوشی مصمم هستید، بهتر است چندین حساب کاربری ایجاد کنید.

با دسترسی به مطالب خاص در حساب های جداگانه می توانید داده ها و برنامه های حساس را ایمن تر نگه دارید. برنامه ها یا ویژگی هایی که در حساب های جداگانه استفاده می کنید نمی توانند به طور مستقیم به اطلاعات یا داده های موجود در حساب اصلی دسترسی پیدا کنند.

برای ساختن اکانت مهمان یا جایگزین به Settings > System > Multiple users بروید.

منوی تنظیمات با سیستم برجسته شده است

Use multiple users را فعال کنید.

منوی سیستم با گزینه هایلایت شده

روی Add user بزنید.

پنجره پیکربندی روی صفحه برای افزودن کاربر

برنامه‌ها را فقط از منابع رسمی نصب کنید

برنامه ها را فقط از منابع رسمی مانند Google Play یا Galaxy Store نصب کنید. این برنامه ها نه تنها مرتب مورد بررسی قرار می گیرند، بلکه اگر چیزی اشتباه پیش بیاید، می توانید دقیقا مشخص کنید مشکل از کجاست.

همچنین منبع رسمی‌ای وجود دارد که تا حدی مسئولیت را برعهده می گیرد. هیچ تضمینی وجود ندارد که برنامه های بارگیری شده از Store غیر رسمی به نوعی دستکاری نشده باشند.

از برنامه ها و بازی های کرک شده دوری کنید

برنامه ها و بازی های کرک شده نیز دستگاه اندروید شما را در معرض خطر قابل توجهی قرار می دهند. شاید برای پس انداز پول وسوسه شوید اما این برنامه ها اغلب می توانند از مجوزهای خاصی برای دستیابی به داده ها یا تزریق بدافزار استفاده کنند. دوری از برنامه های کرک شده یک روش آلوده نشدن به بدافزار در اندروید است.

برخی از نرم افزارهای آنتی ویروس می توانند بدافزار را تشخیص دهند و به شما اطلاع دهند اما برخی برنامه های کرک شده می توانند آنتی ویروس را دور بزنند.

روی لینک های تصادفی در پیامک ها کلیک نکنید

ممکن است یک پیام متنی همراه با لینک دریافت کنید. اگر از شماره ناشناس است بلافاصله آن را پاک کنید اما اگر از سمت دوستانتان است پیش از باز کردن لینک از او بپرسید چه چیزی است و آیا از امنیت آن مطمئن است یا خیر.

پیام های متنی در برنامه نمایش داده می شود

لینک ها در SMS می توانند شما را به هر جایی ببرند و فرصتی برای تزریق بدافزار، جمع‌آوری اطلاعات شخصی و موارد دیگر هستند. اگر نمی توانید بر کنجکاویتان غلبه کنید، سایت هایی وجود دارد که امکان بررسی لینک را دارید تا ببینید ایمن است یا نه.

آلوده نشدن به بدافزارها در اندروید

یادگیری چگونگی جلوگیری از بدافزار در اندروید با توجه به اینکه امروز اطلاعات شخصی مهمی در گوشی ها وجود دارد، ضروری است. شما می توانید با انجام اقدامات برای جلوگیری از بدافزار، از بانک ، رسانه های اجتماعی و سایر اطلاعاتتان محافظت کنید.

اندروید کاملا ایمن نیست اما اگر از روش های پخش بدافزار مطلع باشید، آلوده نشدن به آن آسان تر است. روش آلوده نشدن به بدافزار در اندروید به این ترتیب است.

بیشتر بخوانید:
منبع
Avatar

سوسن ربیعی

کارشناس زبان روسی همچنین عاشق تکنولوژی هستم و در وقت آزادم روسی تدریس می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *