انجام پروپوزال به صورت کاملا تخصصی

انجام پروپوزال به صورت کاملا تخصصی
انجام پروپوزال به صورت کاملا تخصصی

انجام پروپوزال یا طرح پیشنهادی پایان‌نامه بایستی به صورت کاملا تخصصی صورت پذیرد. اهمیت کیفیت محتوای پروپوزال بسیار زیاد بوده و آن را می توان اولین گام برای انجام پایان‌نامه در نظر گرفت. نگارش پروپوزال در هر مقطع تحصیلی باید مطابق با تمپلیت مدنظر دانشگاه مربوطه انجام شود. برای دستیابی به تمپلیت نگارش پروپوزال می توانید در وب سایت دانشگاه خود به جستجو بپردازید. برای این منظور به صفحه اصلی دانشگاه مراجعه و وارد قسمت آموزش شوید. در ادامه در قسمت فرم ها و آیین نامه ها می توانید فرم نگارش پروپوزال را دانلود کنید. در اغلب دانشگاه ها این فرم حاوی توضیحاتی برای راهنمایی دانشجویان جهت نگارش صحیح و دقیق پروپوزال است.

انجام پروپوزال به صورت مرحله به مرحله

اولین مرحله انجام پروپوزال در تمپلیت اغلب دانشگاه ها پر کردن قسمت بالای فرم است. این قسمت در صفحه اول پروپوزال قرار می گیرد و حاوی اطلاعات مربوط به دانشجو، اساتید راهنما و مشاور و موضوع پایان نامه یا رساله است. موضوع پایان نامه و یا رساله در نگارش پروپوزال هم به صورت فارسی و هم به صورت انگلیسی آورده می شود. علاوه بر موضوع، کلمات کلیدی ارائه شده نیز به هر دو زبان نگارش می شوند. در ادامه پس از مشخص نمودن نوع رساله یا پایان نامه (نظری، بنیادی، کاربردی و …) محتوای پروپوزال به صورت زیر نگارش می شود.

انجام پروپوزال به صورت مرحله به مرحله

مقدمه و بیان مسئله

در این قسمت، توضیحی اجمالی و مفید در مورد موضوع ارائه می شود. در انجام پروپوزال در بخش مقدمه و بیان مسئله بایستی اطلاعاتی چون مقدمه علمی و تحقیقاتی، تعاریف نظری، اهمیت پروژه، هدف از انجام پایان نامه و … ذکر شوند. در تمپلیت بعضی از دانشگاه ها برای نگارش این قسمت محدوده مشخصی در مورد تعداد برگه ها یا خطوط در نظر گرفته شده است در حالی که برای برخی دیگر هیچ محدودیتی در مورد حجم محتوا وجود ندارد. در نگارش پروپوزال در بخش مقدمه و بیان مسئله می توانید تاریخچه ای از موضوع منتخب را نیز ارائه کنید. فراموش نکنید که همه اطلاعات درج شده در این قسمت و سایر قسمت های پروپوزال بایستی دارای منبع مشخص و معتبر باشند. منابع ذکر شده می توانند توسط نرم افزارهایی چون اندنوت (EndNote) مدیریت شوند. این منابع در قسمت پایانی فرم پروپوزال قرار می گیرند.

ضرورت و اهمیت موضوع پژوهش، دومین بخش محتوایی در انجام پروپوزال

در انجام پروپوزال در قسمت ضرورت و اهمیت موضوع پژوهش باید مخاطب را در مورد ضرورت کاری که انجام خواهید داد قانع کنید. کیفیت محتوای این قسمت باید بسیار بالا، علمی و مستند باشد. در حقیقت بایستی اهمیت و ضرورت موضوع را به گونه ای نگارش کنید که نظر اساتید حاضر در جلسه تصویب پروپوزال را جلب کند.

پیشینه پژوهش

همانطور که از عنوان این قسمت مشخص است، در انجام پروپوزال در قسمت پیشینه پژوهش باید مطالعات انجام شده پیشین را مورد بررسی قرار دهید. با این کار هم اهمیت موضوع برای مخاطب بیشتر مشخص می شود و هم آنچه که در این پایان نامه انجام خواهد شد روشن تر و واضح تر می گردد. در قسمت پایانی این بخش می توانید مقصود خود را به صورت مقایسه ای بیان کرده و در قیاس با کارهای انجام شده، نوآوری و جدید بودن موضوع پژوهش خود را به اثبات رسانید. هیچ پروژه تحقیقاتی بدون مطالعه کافی در مورد تحقیقات پیشین قابل تعریف و انجام نیست و شما در این بخش مطالعات انجام شده خود را درج خواهید نمود. هر مطالعه علمی را همراه با سال و نویسنده اول ذکر کنید که متن نگارش شده مستند و علمی باشد.

روش پژوهش، یکی از مهم ترین قسمت ها در انجام پروپوزال

روش پژوهش، یکی از مهم ترین قسمت ها در انجام پروپوزال

روش پژوهش در مورد هر رشته و گرایشی می تواند متفاوت باشد. در مورد دانشجویانی که تحقیقات رساله یا پایان‌نامه خود را به صورت نظری انجام خواهند داد این بخش شامل توضیحاتی در مورد نرم افزارهای مورد استفاده، روش انجام کار و اساس کار نرم‌افزار و … می شود. در حالی که در مورد دانشجویان تجربی کار، روش پژوهش شامل روش انجام آزمایش، مواد و وسایلی که به کار خواهند رفت و مراحل انجام کار می شود. ذکر جزئیات و داشتن توجه و دقت بالا در نگارش این قسمت نیز بسیار مهم است.

جنبه نوآوری پژوهش، آخرین قسمت محتوایی انجام پروپوزال

در اینجا جدید بودن موضوع تحقیق را به اثبات خواهید رساند. در انجام پروپوزال باید جنبه نوآوری پژوهش خود را در مقایسه با پژوهش های انجام شده در دهه های اخیر ذکر کنید. استفاده از یک روش نوآورانه، کشف یک راه جدید برای رسیدن به یک محصول شناخته شده یا کشف یک محصول جدید می تواند جنبه نوآوری پژوهش شما را شامل شود.

فهرست منابع

فهرست منابع مورد استفاده در بخش پایانی انجام پروپوزال ذکر می شوند. فونت و سایز نگارش منابع را باید مطابق با آنچه که در تمپلیت نگارش پروپوزال آورده شده است انجام دهید. تعداد منابع بیشتر به نوعی مطالعات جامع شما را برای نگارش پروپوزال و تعیین موضوع پایان نامه نشان می دهند. پس برای آنکه یک پروپوزال علمی و مستند ارائه دهید منابع بیشتری را مطالعه نمایید.

راهنمایی تخصصی انجام پروپوزال

ما در موسسه همراه شریف شما را در مورد انجام پروپوزال و نگارش پایان نامه یا رساله به صورت کاملا تخصصی راهنمایی می کنیم. پرسنل مجموعه ما از انواع رشته و گرایش ها آماده ارائه خدمات تخصصی و کمک به شما در نگارش اصولی پروپوزال و انجام پایان نامه هستند. بدون شک با کمک گرفتن از تجربه و تخصص متخصصان مجموعه همراه شریف شاهد تصویب پروپوزال خود در اولین جلسه گروه آموزشی خواهید بود. این موضوع می تواند شما را برای ادامه راه و انجام پروژه پایان نامه با اشتیاق بیشتر ترغیب کند.

گرفتن مدرک تحصیلی در مقاطع ارشد و دکتری برخلاف دوران کارشناسی بیشتر متکی به دانشجو بوده و سعی و تلاش بیشتر دانشجویان را می طلبد. علاقمندان به علم و انجام پروژه های تحقیقاتی غالبا تحصیلات خود را در مقاطع بالاتر ادامه داده و به مدرک کارشناسی قانع نمی شوند. این یک افق روشن برای داشتن آینده ای بهتر است. در این مسیر می توانید با کمک پرسنل متخصص همراه شریف بهترین عملکرد را از خود نشان دهید.

مطالب مرتبط
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *