پایان شایعات درباره ماهواره “ناهید 1”

پایان شایعات درباره ماهواره "ناهید ۱"
پایان شایعات درباره ماهواره "ناهید ۱"

در پی ادعای رسانه‌ها مبنی بر ناموفق بودن پرتاب ماهواره ایرانی و خیالات خام رئیس جمهور آمریکا که مدعی شده بود واشینگتن در پرتاب ناموفق ماهواره از سوی ایران نقشی نداشته است، وزیر ارتباطات به ماجرا واکنش نشان داد و رسانه‌ها نیز از “ناهید ۱” بازدید کردند.

آذری جهرمی با انتشار عکسی از خود و ماهواره ناهید نوشت: من و ناهید همین الان، صبح بخیر آقای ترامپ.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین صبح امروز در مراسم بازدید رسانه‌ها از ماهواره در حال ساخت ناهید ۱ که در ساختمان سازمان فضایی برگزار شد، اظهار کرد: ماهواره ناهید مراحل ساخت خود را طی کرده و آماده تحویل به وزارت دفاع است تا مراحل قرار گرفتن در مدار خود را طی کند.

او افزود: ماهواره پارس هم آخرین مراحل ساخت خود را طی می‌کند و به زودی آماده پرتاب می‌شود.

وزیر ارتباطات ادامه داد: ماهواره ظفر هم مراحل پایانی ساخت خود را طی می‌کند و می‌توانید تا پایان شهریور شاهد پایان کار آن باشید.

جهرمی با اشاره به حواشی موجود درباره سلامت ماهواره ناهید گفت: ماهواره ناهید اینجاست و از همین جا به افرادی که نسبت به آن شک داشتند؛ صبح به خیر می‌گوییم.

وزیر ارتباطات بیا بیان اینکه در آزمایش در مدار قرار گرفتن ناهید هیچ اتفاقی رخ نداده است؛ گفت: این ماهواره حدود ۲ ماه و نیم بعد از پرتاب در مدار قرار خواهد گرفت. این ماهواره به تکنولوژی‌هایی مثل باز شدن سلول‌های خورشیدی مجهز است برای اولین بار در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

او تاکید کرد: مسئولیت پرتاب موشک با وزارت دفاع است اما می‌‌توانیم به صراحت بیان کنیم که ماهواره ناهید کامل و سلامت اینجاست، هنوز تحویل داده نشده اما به زودی می‌توانید شاهد پرتاب آن باشید.

جهرمی گفت: اگر ترامپ گفته است هیچ دخل و تصرفی در انفجار ادعایی سمنان نقشی نداشته است بداند که ایرانی‌ها پهپادی که وارد حریم ایران شد را سرنگون کردند. اگر تصویر با کیفیت دارند، با انتشار تصویر لحظه اصابت پهپاد با راکت ایرانی، کروکی نقطه دقیق اصابت را به افکار عمومی جهان بگوید.

وزیر ارتباطات گفت: ناهید یک، ماهواره‌ای مخابراتی است و ساخت آن اهداف مخابراتی دارد اما دوربین سنجشی هم روی آن مستقر شده است؛ به دنبال آن هستیم از سلول‌های باز شونده و برخی تکنولوژی‌های دیگر استفاده کنیم.

او ادامه داد: در مراحل بعدی با منظومه‌ای از این ماهواره ها به ارائه خدمات مخابراتی می‌پردازیم؛ تست‌های سازگاری ناهید یک با موشک انجام شده و به محض اعلام آمادگی وزارت دفاع، تحویل داده می‌شود.

ماهواره ناهید ۱ حاصل تلاش پژوهشگران ایرانی
در ادامه حسین صمیمی، رئیس پژوهشگاه فضایی
 در جمع خبرنگاران گفت: ما برای رسیدن به ماهواره‌های مخابراتی نقشه راهی داریم که به ۳ فناوری کلیدی احتیاج دارد که عبارتند از ارتباط رادیویی در باند ku، باز شدن پلن های خورشیدی و کنترل وضعیت ۳ محوره که همه آن‌ها با تلاش محققان داخلی توسعه پیدا کرده است.

او بیان کرد: ماهواره ناهید ۱، حاصل۲ سال کار تحقیقاتی و حضور ۴۰ پژوهشگر در این پروژه است.

در این مراسم مریم موسوی، مدیر پروژه ماهواره ناهید ۱ بیان کرد: این طرح به طور کامل توسط پژوهشگران ایرانی تولید و طراحی شد؛ فعالان این پروژه به طور متوسط زیر ۳۰ سال سن داشتند و بدون شک می‌توانیم این طرح را حاصل تلاش جوانان کشور بدانیم.

او با اشاره داخلی بودن این پروژه یادآوری کرد: در برخی مقاطع به طور ۲۴ ساعته فعالیت کردیم و حاصل کار ماهواره ناهید 1 شد؛ این ماهواره در مدار دایروی ۳۷۵ از سطح زمین قرار خواهد گرفت و ماموریت اصلی آن خدمات مخابراتی است.

گفتنی است؛ «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا روز جمعه در یک پیام توئیتری نوشت که آمریکا در پرتاب ناموفق ماهواره از سوی ایران نقشی نداشته است و برای تهران در یافتن علت این سانحه آرزوی موفقیت کرد!

پیش از این نیز برخی رسانه های آمریکایی در یک شایعه ای مدعی شدند: در یک مرکز فضایی ایران یک موشک ماهواره‌ای در حالی که سوار بر سکوی پرتاب بوده، روز گذشته منفجر شده است.

مطالب مرتبط
Avatar

حسانه حدادی

از سال 1390 در حوزه فناوری و دیجیتال مارکتینگ فعالیت دارم و از رشته کارشناسی ارشد شهرسازی فارغ التحصیل شده ام، خیلی خوشحالم که اینجا هستم تا خدمتی به سرزمینم داشته باشم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *