طولانی ترین ماه گرفتگی قرن؛ کی، کجا و چگونه آن را ببینیم

طولانی ترین ماه گرفتگی قرن؛ کی، کجا و چگونه آن را ببینیم
طولانی ترین ماه گرفتگی قرن؛ کی، کجا و چگونه آن را ببینیم

در 19 نوامبر، 28 آبان، ماه گرفتگی جزئی رخ خواهد داد که برای ناظران صبور آسمان منظره ای از ماه در حال تغییر پاداش می دهد. این رویداد نه تنها آخرین ماه گرفتگی سال بلکه طولانی ترین ماه گرفتگی قرن نیز خواهد بود.

در ماه گرفتگی پیش رو در هفته آینده، ممکن است ماه رنگی مایل به قرمز به خود بگیرد. ماه گرفتگی زمانی رخ می دهد که ماه از زیر سایه زمین عبور می کند. گرفتگی جزئی، 3 ساعت و 28 دقیقه و 24 ثانیه و ماه گرفتگی کامل 6 ساعت و 1 دقیقه طول خواهد کشید و طبق گفته رصدخانه هولکامب ایندیانا، طولانی ترین ماه گرفتگی جزئی در 580 سال اخیر خواهد بود.

در چه ساعتی رخ خواهد داد و مدت آن چقدر است؟

ماه گرفتگی رویدادی طولانی به شمار می آید. این بار حدود شش ساعت طول خواهد کشید و اوج آن در ساعت 4:02 صبح به وقت شرقی (0902 GMT) خواهد بود. این رویداد از شمال و جنوب آمریکا، استرالیا و بخش هایی از اروپا و آسیا قابل مشاهده خواهد بود. به گفته ناسا، ماه گرفتگی در چهار مرحله اصلی رخ خواهد داد.

در ساعت 1:02 بامداد به وقت شرقی (0602 GMT) ماه وارد نیم سایه یا قسمت روشن‌تر سایه می‌شود. این مرحله معمولاً بدون تجهیزات خاص به سختی قابل تشخیص است زیرا تیره شدن آن بسیار اندک است. سپس در ساعت 2:18 بامداد به وقت شرقی (0718 GMT) به ombra یا قسمت تاریک‌تر سایه می‌رسد.

در این مرحله حدود 3.5 ساعت عبور ماه از سایه تیره طول خواهد کشید تا اینکه در ساعت 5:47 صبح (1047 GMT) از آمبرا خارج شود. خسوف در ساعت 6:03 صبح به وقت شرقی (1203 GMT) به پایان می رسد.

این ماه گرفتگی چگونه خواهد بود؟

طولانی ترین ماه گرفتگی قرن؛ کی، کجا و چگونه آن را ببینیم
این نمودار مراحل ماه گرفتگی را در 19 نوامبر 2021 نشان می دهد.

با فرض اینکه بتوانید کل ماه گرفتگی را ببینید، ماه در مراحل مختلف رویداد ظاهر متفاوتی خواهد داشت. در حالی که در نیم سایه یا قسمت روشن‌تر سایه زمین قرار دارد، مشاهده چیزی ممکن است دشوار باشد، به خصوص اگر در منطقه‌ای دارای آلودگی نوری باشید.

با نزدیک‌تر شدن ماه به سایه کامل یا تیره، تاریک و کمی خاکستری‌تر از حد معمول می‌شود و با ورودش به عمیق ترین قسمت ماه گرفتگی، احتمالاً به رنگ قرمز تیره یا قهوه ای در خواهد آمد زیرا در اوج خسوف خواهد بود. البته سایه زمین تمام ماه را نخواهد پوشاند زیرا در اوج گرفتگی منطقه ای نزدیک به پایین ماه (یا بالای ماه، اگر از طریق انواع تلسکوپ ها مشاهده می کنید) وجود خواهد داشت که در معرض نور کامل خورشید است.

ماه گرفتگی 2021 از کجا قابل مشاهده است؟

طولانی ترین ماه گرفتگی قرن؛ کی، کجا و چگونه آن را ببینیم

با توجه به منطقه ای از کره زمین که در آن قرار دارید، ممکن است نتوانید همه ماه گرفتگی را ببینید. کل این توالی برای اکثر آمریکای شمالی و مرکزی، همراه با شرق دور آسیا قابل مشاهده است، اگرچه مناطق شرقی قاره آمریکا ممکن است فقط قبل از خروج ماه از فاز آمبرال، بتوانند ماه گرفتگی را مشاهده کنند.

آمریکای جنوبی بیشتر آن را قبل از غروب ماه خواهد دید. اروپا و غرب آفریقا بخشی از آغاز ماه گرفتگی را شاهد خواهند بود و آسیای مرکزی به همراه جنوب اقیانوس آرام و استرالیا بخشی را در حوالی طلوع ماه خواهند دید. می توانید جزئیات بیشتر در مورد منطقه خود را در وب سایت ناسا بیابید.

نکات مربوط به رصد و مشاهده

برای مشاهده طولانی ترین ماه گرفتگی قرن نیاز به تجهیزات خاصی ندارد. بر خلاف خورشید گرفتگی، مشاهده ماه گرفتگی کاملاً ایمن است. اگر به دنبال نگاه دقیق‌تر هستید، می‌توانید از دوربین دوچشمی یا تلسکوپ کوچک استفاده کنید.

با توجه به اینکه در مناطق شمالی زمین در فصل سرما هستیم، حتما لباس گرم بپوشید. برای جلوگیری از هرگونه مشکل، تجهیزات را حداقل نیم ساعت قبل از استفاده از آن بیرون بیاورید. مطمئن شوید که تمام باتری ها به خوبی شارژ شده اند. اگر در یک منطقه یخبندان هستید، بسته های باتری اضافی را به شدت توصیه می کنیم، زیرا سرما ظرفیت تجهیزات شما را به سرعت تخلیه می کند.

ماه چنان هدف روشنی است که آلودگی نوری احتمالاً مشکلی ایجاد نخواهد کرد اما اگر می‌خواهید به اجرام دیگر نگاه کنید، تا حد امکان از منابع نوری دور بمانید. برای مثال، اگر برای دیدن نقشه ستاره ای باید از تلفن یا چراغ قوه استفاده کنید، حتما از فیلتر قرمز برای محافظت از دید در شب خود استفاده کنید.

مطالب مرتبط
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *