نحوه اسکرین شات گرفتن در ویندوز 10

نحوه اسکرین شات گرفتن در ویندوز 10
نحوه اسکرین شات گرفتن در ویندوز 10

با گرفتن اسکرین شات، می‌توانید تصویری از کل صفحه نمایش یا فقط بخشی از آن بگیرید. ویندوز 10 دارای ابزارهای داخلی متنوعی برای گرفتن آسان اسکرین شات است. همچنین ابزارهای شخص ثالث قدرتمندی هم برای این کار وجود دارد. با نحوه اسکرین شات گرفتن در ویندوز 10 آشنا شوید.

گرفتن اسکرین شات با پرینت اسکرین (PrtScn)

برای آشنایی با نحوه اسکرین شات گرفتن در ویندوز 10 ابتدا باید کلید پرکاربرد Print Screen را بشناسیم. کلید Print Screen صفحه کلید می‌تواند اسکرین شات بگیرد.

بسته به میانبر صفحه کلیدی که استفاده می‌کنید، می‌توانید اسکرین شات را به عنوان یک فایل تصویری PNG ذخیره کنید یا آن را در کلیپ بورد کپی کنید تا بتوانید در هر برنامه‌ای جایگذاری کنید.

کلید prtscn را معمولا بین کلید F12 و کلید Scroll Lock در ردیف بالای صفحه کلید پیدا می‌کنید. ممکن است به جای آن چیزی مانند PrtScn، PrntScrn یا Print Scr ببینید. در صفحه کلیدهای با اندازه‌ی کامل، به بالای کلید Insert نگاه کنید.

در صفحه‌ کلید لپ‌ تاپ، Print Screen ممکن است با کلید دیگری ترکیب شود، اما در قسمت کلی صفحه‌ کلید قرار می‌گیرد. هنگام استفاده از میانبرهای اینجا، ممکن است لازم باشد Function یا Fn لپ تاپ را فشار دهید.

نحوه اسکرین شات گرفتن در ویندوز 10

ذخیره اسکرین شات به عنوان فایل

پس از انجام مراحل نحوه اسکرین شات گرفتن در ویندوز 10 ، کلیدهای Windows+Print Screen را فشار دهید تا اسکرین شات به عنوان فایل ذخیره شود. به عبارت دیگر، کلید لوگوی ویندوز را فشار دهید و نگه دارید و روی Print Screen ضربه بزنید، که ممکن است چیزی مانند PrtScrn یا PrtScn باشد. (در صفحه کلید لپ تاپ، شاید لازم باشد از Windows+Fn+PrtScn استفاده کنید.)

نکته: اگر از تبلت ویندوز 10 یا کامپیوتر تبدیل‌پذیر 2 در 1 بدون صفحه‌کلید استفاده می‌کنید، Power+Volume Down را فشار دهید تا اسکرین شات بگیرید. اگر دکمه لوگوی ویندوز را روی صفحه نمایش رایانه لوحی خود می‌بینید، به جای آن Windows+Volume Down را فشار دهید.

ذخیره اسکرین شات به عنوان فایل

صفحه نمایش چند لحظه کم نور می‌شود و تایید بصری را ارائه می‌دهد. اسکرین شات به صورت فایل PNG در پوشه‌ای به نام Screenshots در پوشه Pictures اکانتتان ظاهر می‌شود. اگر چندین اسکرین شات بگیرید، هر کدام به طور خودکار با یک عدد نام گذاری می‌شوند.

به عبارت دیگر، احتمالا اسکرین شات خود را در مکان زیر پیدا خواهید کرد: C:\Users\NAME\Pictures\Screenshots

ذخیره اسکرین شات

نکته: فقط در صورتی که تنظیمات Animate windows when minimizing and maximizing را فعال کرده باشید، هنگام گرفتن اسکرین شات، صفحه چشمک می‌زند. برای کنترل اینکه آیا صفحه نمایش شما چشمک می زند یا خیر، این گزینه را تغییر دهید.

ذخیره اسکرین شات در کلیپ بورد

برای کپی کردن تصویری از صفحه نمایش در کلیپ بورد، کافی است کلید Print Screen (یا Fn+Print Screen در برخی از لپ تاپ‌ها) را فشار دهید.

ویندوز تصویری از صفحه نمایش شما را در کلیپ بورد ذخیره می‌کند. می‌توانید آن را تقریبا در هر برنامه‌ای جای‌ گذاری کنید: ویرایشگر تصویر، پردازشگر کلمه یا هر چیز دیگری که از تصاویر پشتیبانی می‌کند. فقط Edit > Paste را انتخاب کنید یا Ctrl+V را فشار دهید تا همانطور که معمولا می‌خواهید جای‌گذاری کنید.

نکته: اگر تاریخچه کلیپ‌ بورد ویندوز 10 را فعال کرده‌اید، ویندوز آخرین مواردی را که در کلیپ‌ بورد کپی کرده‌اید، به خاطر می‌آورد. از جمله اسکرین‌ شات‌ها.

ذخیره اسکرین شات از بخشی از صفحه در کلیپ بورد

برای گرفتن اسکرین شات از یک پنجره به جای کل صفحه، Alt+Print Screen را فشار دهید. (در برخی از لپ‌ تاپ‌ها، ممکن است لازم باشد Alt+Fn+Print Screen را فشار دهید.)
ویندوز تصویری از پنجره‌ی فعلی را در کلیپ بورد شما ذخیره می‌کند. بنابراین ابتدا پنجره‌ای را که می‌خواهید ضبط کنید انتخاب کنید. می‌توانید جایی در داخل پنجره کلیک کنید یا از Alt+Tab برای فوکوس کردن آن استفاده کنید.

استفاده از Snip & Sketch برای گرفتن اسکرین شات

چند نحوه اسکرین شات گرفتن در ویندوز 10 را دیدید. ویندوز 10 ابزار داخلی Snip & Sketch را است که قابلیت‌های بیشتری برای گرفتن اسکرین شات ارائه می‌کند. می‌توانید از آن برای گرفتن اسکرین شات از یک قسمت خاص از صفحه، گرفتن اسکرین شات در زمان تاخیر یا حاشیه نویسی اسکرین شات استفاده کنید.

توجه: ویندوز 10 ابزار کلاسیک Snipping را هم دارد که در ویندوز ویستا معرفی شد. اگر با ابزار Snipping Tool آشنایی دارید، می‌توانید از آن استفاده کنید. با این حال، به نفع ابزار مدرن Snip & Sketch حذف شده است. Snip & Sketch همه گزینه‌های مشابه Snipping Tool و موارد دیگر را دارد.

نحوه اسکرین شات گرفتن از بخشی از صفحه در ویندوز 10

برای گرفتن سریع اسکرین شات با Snip & Sketch، کلیدهای Windows+Shift+S را فشار دهید. صفحه نمایش خاکستری می‌شود و ماوس به یک خط تیره تبدیل می‌شود.

نحوه اسکرین شات گرفتن از بخشی از صفحه در ویندوز 10

نواری با چندین دکمه را در نزدیکی بالای صفحه خود خواهید دید. عملکرد مورد نظرتان را انتخاب کنید. از چپ به راست، این کارهایی است که دکمه‌ها انجام می‌دهند:

Rectangular Snip: می‌توانید با مکان نما یک مستطیل روی صفحه بکشید. ویندوز اسکرین شات را از ناحیه داخل مستطیل ذخیره می‌کند.


Freeform Snip: می‌توانید با مکان نما (یا قلم یا انگشت روی صفحه لمسی) یک شکل دلخواه را روی صفحه نمایش ترسیم کنید. ویندوز یک اسکرین شات از ناحیه‌ای که در اطراف ترسیم می‌کنید ذخیره می‌کند.
Window Snip: مکان نما به عنوان خط کش عمل می‌کند. می‌توانید آن را روی پنجره قرار دهید و برای گرفتن اسکرین شات از آن پنجره کلیک کنید.
Fullscreen Snip: این دکمه از کل صفحه نمایش شما اسکرین شات می‌گیرد.
Close Snipping: روکش را بدون گرفتن اسکرین شات ببندید. (برای این کار می‌توانید Esc را روی صفحه کلید فشار دهید.)
وقتی از میانبر صفحه کلید برای باز کردن آن استفاده می‌کنید، Snip & skatch آخرین گزینه استفاده شده شما را به خاطر می‌آورد.

Snip & skatch

نحوه گرفتن اسکرین شات با تاخیر در ویندوز 10

در برخی موارد، گرفتن اسکرین شات با تأخیر می‌تواند به شما کمک کند تا از منو یا عنصر رابط دیگری که تا با آن تعامل نداشته باشید ظاهر نمی‌شود، عکس بگیرید. این شما و این نحوه اسکرین شات گرفتن در ویندوز 10 !

Snip & Sketch می تواند با تاخیر سه یا ده ثانیه‌ای اسکرین شات بگیرد.

برای یافتن این گزینه، باید مستقیم برنامه Snip & Sketch را باز کنید. روی دکمه Start کلیک کنید (یا کلید Windows را فشار دهید)، Snip را جستجو کنید و میانبر برنامه Snip & Sketch را اجرا کنید.

راه اندازی Snip & Sketch

در سمت راست دکمه New در پنجره Snip & Sketch، روی فلش رو به پایین کلیک کنید و Snip in 3 seconds یا Snip in 10 seconds را انتخاب کنید.

نحوه گرفتن اسکرین شات با تاخیر در ویندوز 10


نکته: اگر در پنجره‌ی Snip & sketch روی menu > Options کلیک کنید، گزینه‌هایی برای باز کردن Snip & Sketch با فشار دادن Print Screen پیدا می‌کنید. انتخاب می‌کنید که Snip & Sketch به طور خودکار اسکرین‌ شات‌ها را در کلیپ‌ بورد شما کپی کند یا نه و می‌توانید یک طرح کلی در اطراف اسکرین شات‌ها اضافه کنید.

گرفتن اسکرین شات با Greenshot، یک ابزار رایگان

نمی‌شود از نحوه اسکرین شات گرفتن در ویندوز 10 گفت و با برنامه‌های مخصوص این کار حرفی نزد. ابزار اسکرین شات رایگان مورد علاقه ما برای ویندوز -به غیر از ابزارهای داخلی خود ویندوز 10 که بسیار توانمند هستند- Greenshot است. این برنامه رایگان و منبع باز است و دارای قابلیت‌های اضافی مانند میانبرهای صفحه کلید قابل تنظیم است.
Greenshot در سینی سیستم اجرا می‌شود، جایی که گزینه های مفیدی مانند Capture Window From List را ارائه می دهد، که به شما امکان می‌دهد به سرعت از هر پنجره در حال اجرا از منوی زمینه عکس بگیرید.

نحوه اسکرین شات گرفتن در ویندوز 10

نحوه اسکرین شات گرفتن در ویندوز 10 به این ترتیب است. از عکس برداریتان لذت ببرید!

منبع:

مطالب مرتبط

>