نحوه انتقال تسک بار ویندوز 11 به بالای صفحه

نحوه انتقال تسک بار ویندوز 11 به بالای صفحه
نحوه انتقال تسک بار ویندوز 11 به بالای صفحه

از اکتبر 2021، ویندوز 11 به شما اجازه ی انتقال تسک بار ویندوز 11 به بالای صفحه را با تنظیمات رسمی نمی دهد. (برخلاف ویندوز 10). اما ما راهی برای انجام این کار با ویرایش رجیستری پیدا کرده‌ ایم و شما می‌ توانید تنها با چند کلیک انجامش دهید. نحوه انتقال تسک بار ویندوز 11 به بالای صفحه را در این مطلب می بینید.

خودتان Registry را ویرایش کنید

برای انتقال تسک بار ویندوز 11 به بالای صفحه، می توانید رجیستری ویندوز را به صورت دستی تغییر دهید یا ترفند ما را با یک کلیک در بخش زیر دانلود کنید. اینجا می‌بینید نحوه انتقال تسک بار ویندوز 11 به بالای صفحه چگونه است.

هشدار: ویرایشگر رجیستری یک ابزار قدرتمند است. استفاده نادرست از آن می تواند سیستم شما را ناپایدار یا حتی غیر قابل اجرا کند. با این حال، این یک ترفند ساده است و اگر دستور العمل ها را دقیق دنبال کنید، نباید مشکلی داشته باشید. اگر قبلا از ویرایشگر رجیستری استفاده نکرده اید، قبل از شروع به مطالعه، روی نحوه استفاده از آن فکر کنید. همچنین توصیه می کنیم قبل از هر گونه تغییر از رجیستری (و کامپیوترتان) نسخه پشتیبان تهیه کنید.


برای این که محل نمایش تسک بار را خودتان تغییر دهید، ابتدا Registry Editor را باز کنید. برای انجام این کار، روی دکمه Start کلیک کنید، regedit را تایپ کنید، سپس Registry Editor را در نتایج انتخاب کنید.

نحوه انتقال تسک بار ویندوز 11 به بالای صفحه

وقتی Registry Editor باز شد، با استفاده از ساید بار به این مسیر بروید یا آدرس را در address line بالای صفحه پیست کنید.

Computer\HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\StuckRects3

وقتی به کلید StuckRects3 رسیدید، روی Settings داخل آن دو بار کلیک کنید.

Registry Editor

وقتی پنجره ی Edit Binary Value باز شد، جدولی از مقادیر را خواهید دید. این بخش تا حدودی مشکل است. ردیف دوم مقادیر را از بالا پیدا کنید، سپس تا پنجمین مقدار از سمت چپ بشمارید. به طور پیش فرض، این مقدار روی “03” تنظیم شده است. نشانگر را درست در سمت راست “03” قرار دهید (با ماوس کلیک کنید و در صورت لزوم کلید فلش سمت راست را فشار دهید.) یک بار Backspace را فشار دهید، سپس 01 را تایپ کنید.

با این کار شما مقدار “03” (که به معنای تسک بار در پایین صفحه نمایش است) را با “01” (به معنای تسک بار در بالا) جایگزین کرده اید. وقتی کارتان تمام شد، روی OK کلیک کنید.

تغییر مقدار برای جایجایی تسک بار

Registry Editor را ببندید و Windows Explorer را ری استارت کنید.

برای ری استارت کردن Explorer، دکمه های Ctrl+Shift+Esc را بزنید تا Task Manager باز شود. روی More Details کلیک کنید تا رابط کامل را مشاهده کنید. سپس زبانه Processes را انتخاب کنید. Windows Explorer را در لیست پیدا کنید. روی آن راست کلیک کنید و Restart را بزنید.

توجه: تا زمانی که Explorer را ری استارت نکنید، تغییرات اعمال نخواهند شد. برخلاف بسیاری از تنظیمات ویندوز، ری استارت کامپیوتر یا خروج از سیستم و ورود مجدد به آن، احتمالا کارساز نخواهد بود.

ری استارت Explorer

پس از آن، تسک بار در بالای صفحه نمایش ظاهر می شود. اگر آیکون های تسک بار در مرکز قرار گرفته باشند و روی Start کلیک کنید، متوجه می شوید که منوی Start در سمت چپ صفحه ظاهر می شود، نه در مرکز.

منوی استارت

اگر می‌خواهید محل قرارگیری دکمه استارت با منوی استارت در بالای صفحه مطابقت داشته باشد، تنظیمات را باز کنید (Windows+i را فشار دهید) به Personalization > Taskbar > Taskbar Behaviors بروید و Taskbar Alignment را روی Left تنظیم کنید.

نحوه انتقال تسک بار ویندوز 11 به بالای صفحه

اگر نظرتان عوض شد و خواستید به تسک بار در پایین صفحه برگردید، کلید Settings نشان داده شده در مرحله بالا را ویرایش کنید و مقدار «01» را به «03» تغییر دهید. یا می توانید از فایل win11_taskbar_bottom.reg در بخش زیر استفاده کنید.

ممکن است فکر کنید: آیا می توان نوار وظیفه ویندوز 11 را به سمت چپ یا راست صفحه نمایش منتقل کرد؟ بله، با تغییر مقدار کلید Settings به “00” (برای سمت چپ) یا “02” (برای سمت راست).

نحوه انتقال تسک بار ویندوز 11 به بالای صفحه

با یک نحوه انتقال تسک بار ویندوز 11 به بالای صفحه آشنا شدید. اما اگر ترجیح می‌دهید ریسک ویرایش رجیستری دستی را نپذیرید، می‌توانید از این ترفند استفاده کنید. فایل هک رجیستری در پایین را دانلود کنید. در آن دو فایل را پیدا خواهید کرد که تسک بار ویندوز 11 را در بالا یا پایین صفحه (پس از راه اندازی مجدد) قرار می‌دهند.

پس از دانلود فایل، آن را از حالت فشرده خارج کنید. دو فایل دارید:

win11_taskbar_top.reg: تسک بار را به بالای صفحه منتقل می‌کند.
win11_taskbar_bottom.reg: تسک بار را به پایین صفحه منتقل می‌کند.
معمولا نباید به فایل‌های رجیستری که در اینترنت پیدا می‌کنید اعتماد کنید، اما ما خودمان آن‌ها را آماده و آزمایش کرده‌ایم. در صورت تمایل می‌توانید با استفاده از Notepad محتوا را ببینید و از آن مطمئن شوید. (روی یک فایل REG راست کلیک کنید، Show More Options را انتخاب کنید، سپس Edit را برگزینید.)

برای استفاده از فایل‌های REG، روی موردی که می‌خواهید استفاده کنید دوبار کلیک کنید. هشداری برای اضافه کردن اطلاعات به رجیستری خواهید دید. روی Yes کلیک کنید.

تایید ویرایش رجیستری

بعد از آن OK را بزنید و Windows Explorer را ری استارت کنید.

نکته: حواستان باشد که Explorer را ری استارت کنید، نه کامپیوترتان یا خروج و ورود به سیستم.

ری استارت Explorer

حالا تسک بار بسته به این که از کدام فایل REG استفاده کرده باشید، در بالا یا پایین صفحه قرار می‌گیرد. نحوه انتقال تسک بار ویندوز 11 به بالای صفحه بدین ترتیب است.

هشدار: به خاطر داشته باشید که این هک رجیستری به طور رسمی توسط مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. ممکن است در آپدیت بعدی ویندوز 11 خراب شود یا ممکن است در بعضی دستگاه‌ها خوب کار نکند.
در حال حاضر مجبوریم از هک‌های رجیستری برای جابجایی تسک بار استفاده کنیم. امیدواریم مایکروسافت در نهایت این گزینه را وارد Settings کند. تا آن موقع از جابجایی لذت ببرید!

منبع:

مطالب مرتبط

>