سافت باکس چیست و نحوه انتخاب از بین انواع آن

سافت باکس چیست و نحوه انتخاب از بین انواع آن
سافت باکس چیست و نحوه انتخاب از بین انواع آن

طی سال‌های اخیر، صنعت عکاسی به ارزشِ تجهیزات اصلاحِ نور پی برده است. سافت باکس یکی از محبوب‌ترین و قابل اعتمادترین اصلاح‌کننده‌های نور است. در صورتی که به دنبال این هستید که سافت باکس چیست، این متن مناسب حال شما خواهد بود. سعی کردیم تا تمام موارد را در نظر بگیریم: اینکه سافت باکس چیست؟ چه اهمیتی دارد؟ در حین خرید سافت باکس از فروشگاه های اینترنتی مانند دیدنگار باید به چه نکاتی دقت کنیم و تفاوت آن با اصلاح‌کننده نور با نام چتر umbrella چیست.

سافت باکس چیست؟

اما سافت باکس چیست ؟ سافت باکس در واقع کاوری است که بر تن یک منبع نور مصنوعی نظیر لامپ هالوژن پوشانده و روی یک استند نور نصب می‌شود. قسمت جلویی یک تکه پارچه شفاف و بخش داخلی نقره ‌ای یا سفید رنگ است. بخش بیرونی سافت باکس معمولاً مشکی رنگ است.

سافت باکس باعث می‌شود که منبع نور مصنوعی با یک حال یکنواخت و نرم پخش شود. این اصلاح کنندة نور برای کاهش سایه‌های تند استفاده می‌شود. به همین خاطر تعجبی نیست که این ابزار مورد توجه عکاسی پرتره، عکاسی تجاری، عکاسی از غذا، عکاسی محصولات و همچنین ضبط ویدیو است.

سافت باکس چگونه کار می‌کند؟

سافت باکس با اسپیدلایت‌ها، فلاش‌لایت یا نور ثابت کار می‌کند. منبع نوری مصنوعی محصور ابتدا از یک یا دو دیفیوزر (پخش کننده) داخلی عبور می‌کند. سپس از دیفیوزر دیگری که جلوی سافت باکس را پوشانده رد می‌شود. نور توسط دیواره‌های داخلی نقره‌ای یا سفید رنگ بازتابیده می‌شود، سپس از پارچه شفاف عبور می‌کند که منجر به تولید یک نور نرم و یکنواخت خواهد شد. پارچه مشکی رنگ بیرونی نور را روی سوژه بازتابانیده و از هدررفتِ نور ممانعت می‌کند.

فواید استفاده از سافت باکس

سافت باکس‌ها به خاطر تولید کیفیت بسیار خوب انتشار نور تولیدی و کاربرد وسیعی که در تصویربرداری دارند مورد توجه عده زیادی در این حوزه هستند. حتی اگر روی نور طبیعی در عکاسی متمرکز هستید، یک سافت باکس می‌تواند در یک روز ابری کارساز عمل کند و به شما کمک می‌کند مدت زمان بیش‌تری کار کنید. در ادامه به برخی از مزیت‌های منحصر به فرد یک سافت باکس خوب برای پرتره‌نگاری اشاره خواهیم کرد.

نور ملایم سافت باکس

نور ملایم علت اولیة محبوبیت سافت باکس در بین عکاسان حرفه‌ای است. به همین خاطر اکثر افراد فعال در تصویربرداری روی نور سافت باکس چه برای عکاسی یا ضبط ویدیو، سرمایه‌گذاری می‌کنند. شکی نیست که سافت باکس بهترین ابزار برای تولید نور نرم برای هر کاربردی است. از عکاسی غذا گرفته تا فشن و مدلینگ، پرتره‌نگاری و عکاسی از محصولات کارویژه سافت باکس‌ها هستند. چالش‌ها را یکی پس از دیگری برای شما مرتفع می‌کند. نور نرم نقشی اساسی در پوشاندن لکه‌های پوستی، کاهش کنتراست و ایجاد یک ظاهری یکپارچه با نرم کردن سایه‌های تند و تیز ایفا می‌کند.

تنوع در کاربرد

سافت‌باکس‌ها از نظر اندازه، شکل فاصلة که نور آن مؤثر است باهم متفاوت هستند. سافت ‌باکس‌های متفاوت منجر به خلق نتایجی متفاوت می‌شوند. تنوع در کاربرد سافت‌ باکس‌ها حتی زمانی که منبع اصلی نور به شمار نمی‌آیند هم محسوس است. از آن‌ها به عنوان نور پوششی با نام fill light، نور پوششی لبه‌های سوژه یا همان edge lighting، نور پس‌زمینه و نور جدا کننده استفاده می‌شود. به همین خاطر یکی از ابزارهای حیاتی در عکاسی به شمار می‌آیند.

نحوه انتخاب سافت باکس مناسب

نحوه انتخاب سافت باکس مناسب

تا اینجا از مزیت‌های سافت باکس مطلع شدیم. نکته مهم بعدی انتخاب یک گزینة مناسب با شرایط ما است. در ادامه با چهار ویژگی اساسی آشنا می‌شویم که بهتر است در حین خرید سافت باکس مناسب، آن‌ها را مدنظر داشته باشید.

اندازه

سافت باکس‌ها با اندازه‌های مختلف نتایج متفاوتی را خلق می‌کنند. هنگامی که دو منبع نور سافت باکس در فاصلة مشابه با سوژه قرار دارند، سافت باکس بزرگتر نور نرم‌تری روی سوژه می‌تاباند. سافت باکس‌های بزرگ معمولاً سطح مقطع بیش‌تری از شی یا مدل در مقایسه با انواع کوچک‌تر پوشش می‌دهند. به این ترتیب بهترین سافت باکس‌ها برای عکاسی عروسی انواع با اندازة بزرگ است تا تمام سطح سوژه را پوشش دهد. همیشه به خاطر داشته باشید که هر چه سافت باکس به سوژه نزدیک‌تر شود، نوری که روی آن می‌تاباند نرم‌تر است.

اگر فقط با عکاسی پرتره یا عکاسی از سر و گردن سر و کار دارید، می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید و سافت باکس کوچک یا با اندازه متوسط را خریداری کنید.

شکل سافت باکس

سافت باکس‌ها در اشکال متنوعی تولید می‌شوند. شکل مستطیلی از معمول‌ترین و قدیمی‌ترین انواع به شمار می‌آید. سافت باکس‌های دو طرفه با نام نواری strips شناخته می‌شوند. در حالی که سافت باکس‌های هشت طرف را جعبه اکتاگونال (هشت ضلعی)‌ شناخته می‌شوند. دیگر اشکال نامعمول: دایره‌ای شکل، هگزاگونال (شش ضلعی) و پارابولیک (سهمی) هستند. شکل سافت باکس بر نحوة پوشش دهی نور روی سوژه، بازتابش‌ها و نور واحد معروف به catchlight اثر گذار است.

نور واحد یا کَچ لایت بازتاب منشا بحرانی نور در تصویر است. وقتی از نور طبیعی استفاده می‌کنیم، منشا مرکزی نور خورشید است و کَچ لایت در دید سوژه (چشم در مورد انسان) آن را بازتولید می‌کند. شکل سافت باکس بسیار مهم است. خصوصاً وقتی قرار است عکاسی پرتره انجام دهیم، لازم است دست روی سافت باکسی بگذاریم که کَچ‌لایت آن با نور خورشید مشابهت دارد و باید شکلی گرد داشته باشد. بنابراین بهترین سافت باکس برای عکاسی پرتره جعبه‌های اکتاگونال (هشت ضعلی) است که گرچه دایره‌ای شکل نیستند، اما کچ‌لایتی شبیه به نور خورشید تولید می‌کنند.

از طرف دیگر بهترین سافت باکس برای عکاسی محصول جعبه‌های نواری strip است که منجر به نورپردازی پس‌زمینه از بالا و پایین کمک می‌کند. بنابراین منجر به تولید شیب عالی پس‌زمینه می‌شود که در عکاسی محصول حیاتی است.

تجهیزات جانبی سافت باکس‌ها

اگر قصد دارید که فقط یکی از تجهیزات جانبی سافت باکس را از دیدنگار خریداری کنید، باید توری پارچه‌ای fabric grid‌ باشد. یکی از کاربردی‌ترین تجهیزات جانبی در تکمیل اثرگذاری سافت باکس است. این اکسسوری در جلوی سافت باکس قرار می‌گیرد. توریِ پارچه‌ای منجر به باریک‌تر شدن و کاهش پاشش نور می‌شود که نتیجه محدود کردن مقدار نور خواهد شد. این نکته زمانی حائز اهمیت است که با اصلاح‌کننده‌های بازتابشی در الگوهای وسیع کار می‌کنیم. همچنین در تصویربرداریِ کنتراست بالا یا ثبت تصاویر low-key کاربردی است.

سیستم نصب در سافت باکس‌ها

برخی سافت باکس‌ها به همراه سیستم‌های مانت یا نصب منحصر به فردی عرضه می‌شوند، در حالی که دیگر سافت باکس‌هایی هستند که با سیستم‌های نصب متعددی سازگار هستند. مشخصاً مواردی که با سیستم‌های متعدد سازگار هستند، انعطاف بیش‌تری به کاربران می‌دهند. لازم به ذکر است که سیستم مانت برای یک استروب با اسپیدلایت متفاوت است و این دو با هم قابل تعویض نیستند. بنابراین باید حتماً به این نکته در حین خرید دقت کنید.

تفاوت اصلاح‌کننده نور با نام چتر و سافت باکس

چترها و سافت باکس هر دو از اصلاح‌کننده‌های نوری کاربردی به شمار می‌آیند. وقتی قرار باشد از بین این دو یک مورد را انتخاب کنید باید موارد مثل حمل و نقل، اثربخشی و کیفیت نور را مدنظر بگیرید.

چترها برای حمل و نقل گزینه بهتری هستند. در قیاس با سافت باکس‌ها می‌توان به قطعات کوچک‌تری تقسیم شوند که منجر به حمل و نقل آسان‌تر آن‌ها خواهد شد. به هر حال سافت باکس در تولید نوری مشابه با نوری که از پنجره می‌آید کاراتر عمل می‌کند. همچنین سافت باکس‌ها نور تخت‌تر، وسیع‌تر و یکنواخت‌تری در مقایسه با چترها تولید می‌کنند. این نور باعث کاهش زوایای سایه و جهت‌گیری نور در مقایسه با چترها خواهد شد. از طرف دیگر چتر یک منحنی است و نوری که تولید می‌کند سایه با لبه‌های مشخص و نور با جهت‌دهی واضح ایجاد می‌کند. چترها از سافت باکس‌ها ارزان‌تر هستند. نیازی به گفتن نیست که چترها نسبت به شکستن حساس‌تر هستند.

نتیجه‌گیری

چه عکاس حرفه‌ای باشید یا یک مبتدی تازه‌کار، سافت باکس یکی از تجهیزات جانبی ارزشمند در نورپردازی و دنیای تصویر به حساب می‌آید. کاربردهای متعدد و انعطاف آن برای سناریوهای متفاوت باعث خلق تصاویری عالی چه در استودیو یا محیط باز خواهد شد.

امیدوار هستیم که این راهنمای خرید به شما در انتخاب بهترین سافت باکس برای عکاسی پرتره محیط باز،‌ فیلمبرداری، اسپیدلایت و غیره کمک کند.

بیشتر بخوانید:
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *