10 تنظیماتی که برای محافظت از حریم خصوصی خود در ویندوز 11 باید تغییر دهید

10 تنظیماتی که برای محافظت از حریم خصوصی خود در ویندوز 11 باید تغییر دهید
10 تنظیماتی که برای محافظت از حریم خصوصی خود در ویندوز 11 باید تغییر دهید

حقیقت این است که پس از انتشار ویندوز 10 مایکروسافت به طور فزاینده ای اطلاعات کاربران بیشتری را جمع‌آوری کرده است و با ویندوز 11، اوضاع به سمت درستی پیش نمی رود. بنابراین اگر در مورد حفظ حریم خصوصی خود در ویندوز 11 نگران هستید آموزش ما را دنبال کنید تا 10 تنظیماتی که برای محافظت از حریم خصوصی خود در ویندوز 11 باید تغییر دهید را یاد بگیرید.

1. تنظیمات عمومی حریم خصوصی را تغییر دهید

1. ابتدا میانبر صفحه کلید ویندوز 11 ‘Windows + I’ را فشار دهید تا برنامه تنظیمات باز شود. اکنون از نوار کناری سمت چپ به «Privacy & security» بروید و روی «General» در قسمت «Windows permissions» در پنجره سمت راست کلیک کنید.

تنظیمات عمومی حریم خصوصی را تغییر دهید

2. در اینجا، همه ضامن ها را غیرفعال کنید. این کار باعث می‌شود که مایکروسافت راه‌اندازی برنامه‌های شما را ردیابی کند، درباره علایق شما بیاموزد و تبلیغات شخصی‌سازی شده را نشان دهد. همچنین دسترسی وب سایت ها به زبان پیش فرض شما را مسدود می کند.

تنظیمات عمومی حریم خصوصی را تغییر دهید

2. تشخیص گفتار آنلاین را خاموش کنید

اگر نمی‌خواهید از ویژگی‌های جدید ویندوز 11 مانند تایپ صوتی و دسترسی صوتی که از تشخیص گفتار آنلاین مایکروسافت استفاده می‌کنند استفاده کنید، می‌توانید آن را خاموش کنید. این کار مایکروسافت را از ارسال داده های صوتی شما به فضای ابری باز می دارد و در نتیجه حریم خصوصی شما را حفظ می کند. در ادامه نحوه انجام این کار آمده است.

1. به تنظیمات ‘Privacy & Security‘ بروید و روی ‘Speech‘ کلیک کنید.

تشخیص گفتار آنلاین را خاموش کنید

2. در اینجا، کلید «تشخیص گفتار آنلاین» یا Online speech recognition را خاموش کنید.

2. تشخیص گفتار آنلاین را خاموش کنید

3. ارسال داده های تشخیصی را غیرفعال کنید

برای حفظ امنیت و به روز نگه داشتن ویندوز 11، مایکروسافت مقدار محدودی از داده های تشخیصی را ارسال می کند که به طور پیش فرض لازم است. با این حال مجموعه دیگری از داده‌های تشخیصی اختیاری وجود دارد که به مایکروسافت اجازه می‌دهد به تاریخچه مرور شما، نحوه استفاده از یک برنامه یا ویژگی و موارد دیگر دسترسی داشته باشد. اگر نمی‌خواهید داده‌های تشخیصی اختیاری را به غول ردموند ارسال کنید، مراحل زیر را دنبال کنید.

1. به منوی ‘Privacy & Security‘ بروید و به بخش تنظیمات ‘Diagnostics & feedback‘ بروید.

ارسال داده های تشخیصی را غیرفعال کنید

2. در اینجا، بخش «داده‌های تشخیصی» Diagnostic data را گسترش دهید و کلید «ارسال داده‌های تشخیصی اختیاری» یا Send optional diagnostic data را غیرفعال کنید.

3. پپپپپپپپپپپارسال داده های تشخیصی را غیرفعال کنید

3. جدای از آن من همچنین پیشنهاد می کنم هر سه ضامن زیر را غیرفعال کنید. این کار باعث می‌شود که ویندوز 11 از داده‌های تشخیصی شما برای نمایش نکات و توصیه‌های شخصی‌شده استفاده نکند. همچنین ویندوز 11 از ارسال مرکب و تایپ داده های تشخیصی شما به مایکروسافت جلوگیری می کند.

 ارسال داده های تشخیصی را غیرفعال کنید

4. Activity History را غیرفعال کنید.


در سال 2018، مایکروسافت ویژگی Timeline را در ویندوز 10 معرفی کرده بود که تمام فعالیت های شما را در رایانه شخصی پیگیری می کرد. بعداً به Activity History تغییر نام داد. در ویندوز 11، جدول زمانی وظایف و فعالیت های شما را نشان نمی دهد، با این حال، مایکروسافت همچنان تمام فعالیت های شما را ذخیره می کند، که بسیار تعجب آور است. اگر می خواهید از حریم خصوصی خود در ویندوز 11 محافظت کنید و مایکروسافت را از پیگیری همه فعالیت های شما باز دارید، مراحل زیر را دنبال کنید و این ویژگی را غیرفعال کنید.

1. به منوی ‘Privacy & Security‘ در تنظیمات ویندوز بروید و روی ‘Activity history‘ در قسمت سمت راست کلیک کنید.

Activity History را غیرفعال کنید.

2. در اینجا، چک باکس «ذخیره سابقه فعالیت من در این دستگاه» را غیرفعال کنید. پس از آن، روی “Clear” کلیک کنید تا تمام سابقه فعالیت ارسال شده به ابر حذف شود.

Activity History را غیرفعال کنید.

5. مجوز مکان را تغییر دهید.

اگر نمی‌خواهید برنامه‌ها به موقعیت مکانی شما در ویندوز 11 دسترسی داشته باشند، می‌توانید با یک کلیک دسترسی را مسدود کنید. همانطور که گفته شد، غیرفعال کردن خدمات موقعیت مکانی به طور کلی در ویندوز 11 همچنین از یافتن دستگاه خود در صورت سرقت جلوگیری می کند. برای جلوگیری از آن، من پیشنهاد می‌کنم به مجوز موقعیت مکانی اجازه دهید فقط برنامه‌هایی را انتخاب کند که واقعاً به آن نیاز دارند. در اینجا نحوه مدیریت مجوز مکان و محافظت از حریم خصوصی خود در ویندوز 11 در برابر برنامه های تهاجمی آمده است.

1. در منوی ‘Privacy & Security‘، به پایین بروید و روی ‘Location‘ در زیر بخش ‘App Permissions‘ کلیک کنید.

مجوز مکان را تغییر دهید.

2. در مرحله بعد، مجوز مکان را به برنامه هایی که واقعاً به آن نیاز دارند اعطا کنید و مجوز را برای سایر برنامه های ناخواسته حذف کنید. به هر حال، می‌توانید با غیرفعال کردن کلید در بالا، سرویس‌های مکان را در ویندوز 11 خاموش کنید.

مجوز مکان را تغییر دهید.

6. مجوزهای دوربین و میکروفن را در ویندوز 11 تغییر دهید.

در میان بسیاری از مجوزها، دوربین و میکروفون حساس‌ترین آنها هستند و شما باید تغییراتی را در رایانه شخصی ویندوز 11 خود اعمال کنید تا از دسترسی برنامه‌های شیطانی به دوربین و میکروفون در پس‌زمینه جلوگیری کنید. این به شدت از حریم خصوصی شما در ویندوز 11 محافظت می کند. در اینجا نحوه انجام این کار آورده شده است.

1. در منوی «Privacy & Security»، به پایین بروید و تنظیمات مجوز «دوربین» را باز کنید.

مجوزهای دوربین و میکروفن را در ویندوز 11 تغییر دهید.

2. اگر می‌خواهید وب‌کم/دوربین را در رایانه شخصی ویندوز 11 خود غیرفعال کنید، کلید «دسترسی به دوربین» را خاموش کنید. اگر می‌خواهید به دوربین اجازه انتخاب برنامه‌ها بدهید، حتماً فهرست برنامه‌ها را مرور کرده و دسترسی به برنامه‌های غیرضروری را غیرفعال کنید.

مجوزهای دوربین و میکروفن را در ویندوز 11 تغییر دهید.

3. به طور مشابه، تنظیمات مجوز ‘Microphone‘ را باز کنید و لیست را مرور کنید. مجوز «دسترسی به میکروفون» را برای برنامه‌هایی که به آن نیاز ندارند غیرفعال کنید.

مجوزهای دوربین و میکروفن را در ویندوز 11 تغییر دهید.

7. DNS رمزگذاری شده را فعال کنید.

راه دیگر برای محافظت از حریم خصوصی خود در ویندوز 11، رمزگذاری ترافیک وب در رایانه شما است. DNS رمزگذاری شده (معروف به DNS-over-HTTPS) در حال تبدیل شدن به یک استاندارد رایج برای رمزگذاری پرس و جوهای DNS است. هر زمان که می‌خواهید وب‌سایتی را باز کنید یا برنامه‌ای سعی می‌کند به سرور آن متصل شود، رایانه با سرور DNS صحبت می‌کند تا نام دامنه را جستجو کند. این تبادل تا حد زیادی رمزگذاری نشده باقی مانده است و می تواند منبع اصلی باشد. اگر در مورد حفظ حریم خصوصی خود جدی هستید، باید DNS رمزگذاری شده را در ویندوز 11 روشن کنید.

DNS رمزگذاری شده را فعال کنید.

8. به یک حساب محلی بروید.

مایکروسافت کاربران را تحت فشار قرار می دهد تا به جای حساب محلی در ویندوز 11، حساب کاربری آنلاین مایکروسافت را انتخاب کنند. و با توجه به اخبار اخیر، مایکروسافت قصد دارد نیاز حساب آنلاین را برای کاربران ویندوز 11 پرو نیز ارائه دهد. همه این تغییرات برای جمع‌آوری داده‌های کاربر بیشتر، ایجاد نمایه‌ای قابل کسب درآمد از کاربران و هدف قرار دادن مشتریان با تبلیغات شخصی‌سازی شده انجام می‌شود. اساسا، نیاز به حساب آنلاین به مایکروسافت اجازه می دهد تا استفاده شما را ردیابی کند و یک نمایه آنلاین مرتبط با حساب مایکروسافت شما ایجاد کند.

10 تنظیماتی که برای محافظت از حریم خصوصی خود در ویندوز 11 باید تغییر دهید

بنابراین اولین کاری که باید برای حفظ حریم خصوصی خود در ویندوز 11 انجام دهید این است که به یک حساب محلی تغییر اکانت دهید.

9. داده های ابری مایکروسافت خود را حذف کنید.

مهم نیست که در رایانه شخصی ویندوز 11 خود چه کاری انجام می دهید، مایکروسافت تمام فعالیت های شما را پیگیری می کند و داده ها را به سرور خود ارسال می کند. مایکروسافت می‌گوید از داده‌ها برای بهبود خدمات و محصولاتش، شخصی‌سازی تجربه آنلاین شما و ارائه توصیه‌های بهتر استفاده می‌شود. داده ها برای درک رفتار شما و ارائه تبلیغات هدفمند به شما هستند.

اگر می‌خواهید تمام داده‌های ابری خود، از جمله فعالیت مکان، سابقه مرور (جمع‌آوری شده از Edge یا Windows Search)، برنامه‌ها و فعالیت خدمات، فعالیت رسانه، و داده‌های عملکرد را حذف کنید، مراحل زیر را دنبال کنید.

1. ابتدا این پیوند را باز کنید تا داشبورد حریم خصوصی مایکروسافت باز شود. اکنون با حساب مایکروسافت متصل به رایانه شخصی ویندوز 11 وارد شوید.

داده های ابری مایکروسافت خود را حذف کنید.

2. سپس، بخش ‘Location activity‘ را گسترش دهید و داده ها را فورا حذف کنید. به عنوان مثال من خدمات مکان را در رایانه ویندوز 11 خود خاموش کرده ام، بنابراین هیچ داده ابری وجود ندارد. با این حال، در تاریخچه مرور، تمام وب سایت هایی را که با استفاده از Edge بازدید کرده ام ذخیره کرده است. می‌توانید روی «پاک کردن تمام فعالیت‌های مرور» کلیک کنید تا همه داده‌های مرور خود را حذف کنید.

داده های ابری مایکروسافت خود را حذف کنید.

3. به طور مشابه، بخش «سابقه جستجو» را گسترش دهید، و تمام درخواست‌های جستجویی که از جستجوی Bing، جستجوی ویندوز، کورتانا و غیره انجام داده‌اید را خواهید یافت. برای حذف تمام داده‌های جستجوی خود، روی «پاک کردن تمام سابقه جستجو» کلیک کنید. .

داده های ابری مایکروسافت خود را حذف کنید.

4. پس از آن، روی «App and Service Activity» کلیک کنید و روی «Clear all app and service activity» کلیک کنید. با این کار تمام برنامه‌ها و فعالیت‌های مرتبط با خدمات شما از ابر مایکروسافت حذف می‌شود.

داده های ابری مایکروسافت خود را حذف کنید.

5. عمل مشابهی را برای «فعالیت رسانه» و «داده‌های عملکرد برنامه و سرویس» انجام دهید. این کار تمام داده های شخصی شما را از سرور ابری مایکروسافت حذف می کند و از هویت شما در برابر پروفایل تبلیغاتی هدفمند محافظت می کند.

داده های ابری مایکروسافت خود را حذف کنید.

10. با ShutUp10++ از حریم خصوصی خود در ویندوز 11 محافظت کنید.

در نهایت، ما برنامه O&O’s ShutUp10++ را داریم که به شما امکان می‌دهد همه انواع تله‌متری، دسترسی برنامه‌های پس‌زمینه، جمع‌آوری داده‌ها، پیشنهادها و موارد دیگر را تنها با چند کلیک غیرفعال کنید. ShutUp10++ یک ابزار ضد جاسوسی است که توسط یک شرکت آلمانی به نام O&O ساخته شده است. این یک ابزار رایگان است که تنظیمات توصیه شده را برای داشتن بهترین حریم خصوصی در ویندوز 11 ارائه می‌کند.

این برنامه همه این کارها را یکپارچه انجام می دهد و تنظیمات اصلی را از طریق Registry و Group Policy که در تنظیمات ویندوز موجود نیستند تغییر می دهد. بعلاوه، برای ایمن تر بودن، ShutUp10++ همچنین نقطه بازیابی سیستم را در صورتی که هر چیزی به سمت جنوب برود ایجاد می کند. برای یادگیری نحوه استفاده از ShutUp10++ برای محافظت از حریم خصوصی در ویندوز 11، دستورالعمل های زیر را دنبال کنید.

1. ShutUp10++ را از اینجا دانلود کنید. آن را اجرا کنید.

2. در مرحله بعد، روی ‘Action ‘ در نوار بالا کلیک کنید و Apply only recommended settings ‘ را انتخاب کنید. در حال حاضر من فقط تنظیمات توصیه شده را پیشنهاد می کنم. اگر نحوه عملکرد ویندوز را می‌دانید، می توانید تنظیمات زیر را به صورت دستی تغییر دهید یا گزینه Recommended and somewhat recommended settings‘ را انتخاب کنید.

با ShutUp10++ از حریم خصوصی خود در ویندوز 11 محافظت کنید.

3. از شما می خواهد که یک نقطه بازیابی سیستم ایجاد کنید. بر روی ‘بله’ کلیک کنید.

با ShutUp10++ از حریم خصوصی خود در ویندوز 11 محافظت کنید.

4. اکنون، تمام تنظیمات حریم خصوصی فورا اعمال خواهند شد. اکنون برنامه را ببندید و کامپیوتر خود را مجددا راه‌اندازی کنید. این بار، کامپیوتر ویندوز 11 شما با تمام تغییرات سازگار با حریم خصوصی بوت می شود. نیازی به سرهم بندی تنظیمات ویندوز یا هر چیز دیگری نیست.

با ShutUp10++ از حریم خصوصی خود در ویندوز 11 محافظت کنید.

5. در صورتی که می خواهید تغییرات را برگردانید، دوباره برنامه را باز کنید و از منوی ‘عملکردها’ گزینه ‘Undo all changes’ را انتخاب کنید. اکنون کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید و به حالت اولیه باز می گردید.

با ShutUp10++ از حریم خصوصی خود در ویندوز 11 محافظت کنید.

در این آموزش ما 10 تنظیماتی که برای محافظت از حریم خصوصی خود در ویندوز 11 باید تغییر دهید را به شما آموزش دادیم امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

در حالی که آیکون های نوار وظیفه مرکزی در ویندوز۱۱ مدرن به نظر می رسد، اما کشیدن و رها کردن فایل ها امکان‌پذیر نیست. با این حال توسعه‌دهندگان برنامه ثالث موفق شده‌اند قابلیت کشیدن و رها کردن نوار وظیفه ویندوز ۱۰ را در ویندوز ۱۱ تکرار کنند. در مقاله دیگر نحوه کشیدن و رها کردن فایل ها در نوار وظیفه ویندوز ۱۱ را آموزش می دهیم.

بیشتر بخوانید:
منبع
Avatar

سوسن تفاخ

کارشناس علوم تربیتی و آموزگار ابتدایی هستم. از تکنولوژی و هر چیزی که باعث پیشرفت بشه لذت میبرم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *