فیلتر هوا خودرو چیست و چرا مهم است؟

فیلتر هوا خودرو چیست و چرا مهم است؟
فیلتر هوا خودرو چیست و چرا مهم است؟

فیلتر هوا خودرو  را می توان ریه های خودرو نامید، زیرا تمام هوایی که وارد موتور می شود از آن عبور می کند و عملکرد طبیعی موتور که اصلی ترین و شاید گران‌ترین جزء خودرو است، مستقیماً به کیفیت آن بستگی دارد.

هدف استفاده از فیلتر هوا در خودرو چیست؟

موتور برای کارکرد بهینه به مقدار معینی هوا نیاز دارد.  به عنوان مثال برای سوزاندن 1 لیتر بنزین به طور متوسط 15 کیلوگرم  هوا لازم است. علاوه بر این، الزامات کیفیت این هوا که شامل دما، چگالی، اشباع اکسیژن و البته خلوص هستند نیز بسیار مهم است.  حتی ذرات گرد و غبار میکروسکوپی نیز می توانند به سرعت قطعات موتور را فرسوده کنند، بنابراین کیفیت فیلتر هوا یک مسئله جدی تر است.
خطرناک‌ترین نوع آلودگی هوا ، شن و ماسه است.  دانه های شن و ماسه فیلتر نشده سطوح فلزی را مانند کاغذ سنباده پاک می کند و آنها را کاملا غیرقابل استفاده می کند. 
دومین دشمن خطرناک ، آب است. بخار آب وارد شده به بلوک سیلندر باعث زنگ زدگی می شود که خاصیت سایشی قوی دارد و بالاخره گرد و غبار معمولی، دوده های جاده و حتی گرده گل ها برای موتور خودرو مضر هستند.  موثرترین پاکسازی هوای ورودی به موتور احتراق داخلی ، وظیفه فیلتر هوای موتور است.
فیلتر هوا در زیر کاپوت و در یک محفظه مخصوص قرار دارد. هوا از طریق کانال وارد آن می شود، از عنصر فیلتر عبور می کند و بیشتر به جریان هوا سنج و سپس به محفظه احتراق می رود.  روش قرار دادن و نصب به شما این امکان را می دهد تا فیلتر هوا را در عرض چند دقیقه تعویض کنید.

فیلتر هوا خودرو چیست و چرا مهم است؟

ویژگی های طراحی فیلتر هوا

تمام خودروهای مدرن مجهز به فیلتر هوای کاغذی با پیکربندی های مختلف هستند. از نظر کیفیت فیلتراسیون، قابلیت اطمینان و ابعاد در وضعیت مطلوبی برخوردارند.
سازندگان فیلتر هوا در حال توسعه مواد جدیدی هستند که عملکرد و کیفیت فیلتر را بهبود می بخشد. بیش از 400 نوع کاغذ وجود دارد که تنها توسط شرکت های مختلف استفاده می شود!و اکنون برای ساخت فیلترها از مواد ریز متخلخل مصنوعی استفاده می شود که از کاغذ استحکام و دوام بیشتری دارند و در عین حال عملکرد خود را بهتر انجام می دهند.
برای اینکه فیلتر بتواند آب را بدون از دست دادن خواص خود جذب کند، کاغذ با ترکیبات مختلف حاوی رزین آغشته می شود که به لطف آن فیلتر حتی در رطوبت بالا، قرار گرفتن در معرض قطرات میکروسکوپی بنزین، روغن موتور، ضد یخ و سایر مواد شیمیایی تهاجمی فعال باقی می ماند.
  برای افزایش طول عمر از فناوری فیلتراسیون عمقی استفاده می شود، این یک ساختار کاغذی سه لایه است که منافذ آن از سطح به وسط کاهش می یابد. ذرات بزرگتر توسط لایه های سطحی، ذرات کوچک توسط لایه های عمیق جذب می شوند و هوای تقریباً تمیز با دمای مورد نیاز از فیلتر عبور می کند.

 انواع فرم فیلتر  از نظر شکل 

– گرد (حلقه) 

فیلترهای قدیمی که بر روی خودروهای دارای سیستم کاربراتور نصب می شوند به شکل گرد یا حلقه ای بوده و جریان هوای ورودی فشار نسبتاً قوی اعمال می کند ، چنین فیلترهایی اغلب به یک قاب مشبک آلومینیومی برای افزایش استحکام مجهز می شوند. مشکل فیلترهای حلقه ای ناکافی بودن سطح فیلتر است، علیرغم این واقعیت که چنین طراحی فضای بسیار زیادی را اشغال می کند.

– فیلترهای پانلی (فریم و بدون فریم) 

رایج ترین فیلترهایی هستند که در حال حاضر در خودروهای بنزینی و دیزلی نصب می شوند. برای افزایش استحکام، می توان آنها را با توری فلزی یا پلاستیکی تقویت کرد که باعث کاهش لرزش و تغییر شکل مواد فیلتر می شود.  استفاده از آنها فشردگی، دوام، مساحت نسبتاً بزرگ و سادگی کار را با هم ترکیب می کند

– استوانه ای

فضای کمتری را نسبت به حلقه ای اشغال می کند، اما سطح بیشتری دارد. چنین سیستم هایی بر روی خودروهای تجاری با موتورهای دیزلی و همچنین برخی از مدل های خودروهای سواری دیزلی نصب می شوند.

عملکرد فیلتر هوا

عملکرد صحیح یک فیلتر خوب به نصب صحیح آن و تعویض به موقع آن بستگی دارد. فیلتر هوا نیازی به توجه خاصی به خود ندارد و در استفاده دچار مشکل خاصی نمی شود. 
تعویض فیلتر را طبق مقررات مندرج در دفترچه خودرو انجام دهید. با توجه به اینکه فیلترهایی با پارامترهای خاصی برای هر خودرو در نظر گرفته شده است، نمی توان از دوره تعویض تجاوز کرد. زیرا در این زمان فیلتر توده ای از خاک، برگ و حشرات به خود خواهد گرفت اما در شرایط مختلف می توان فیلتر هوای خودرو را زود تر از موعد تعویض کرد. مانند:
•    استفاده از ماشین در یک منطقه بسیار گرد و غبار
•    فصل بهار و تابستان، زمانی که تعداد زیادی حشرات و گرده گیاهان در هوا وجود دارد.
•    رانندگی مکرر روی شن و ماسه
•    قرار گرفتن خودرو در معرض گرد و غبار ساختمانی (سیمان)
•    قرار گرفتن خودرو در معرض دود متراکم شهری

محل ورودی هوا نیز بر مدت زمان کارکرد آن تأثیر می گذارد. مضرترین آن در کنار لوله اگزوز است. در این حالت هوای گرم شده (و در نتیجه چگالی کمتر و با اکسیژن کمتر) و همچنین دوده و بخارات سوخت نسوخته وارد فیلتر می شود.
مدت زمان “عمر” آن نیز به مساحت فیلتر بستگی دارد به‌طوری که هرچه جریان هوا بیشتر باشد، سطح فیلتر باید بیشتر باشد. هنگام نصب تجهیزات اضافی بر روی موتور (به عنوان مثال یک سیستم توربوشارژ)، یک مرتبه هوای بیشتری از هر سانتی‌متر مربع فیلتر عبور می کند، که به این معنی است که گرد و غبار بیشتری روی عنصر فیلتر رسوب می کند.
با توجه به توضیحات فوق ، فیلتر هوا اگرچه قطعه به ظاهر ساده است ولی عدم توجه به آن ، خسارات جدی به موتور خودرو وارد می کند. لذا لازم است حتما در سرویس های دوره ای خودرو نسبت به تعویض آن اقدام کنید.
چنانچه مالک یکی از انواع خودروهای رنو هستید ، برای انجام سرویس های دوره ای ، تعویض تسمه تایم ال 90 ، تعمیرگاه تخصصی مگان ، تعمیرگاه تخصصی ساندرو ، می توانید به تعمیرگاه مجهز رنواتوماتیک مراجعه نمایید. 
تلفن : ۰۹۱۹۸۸۳۳۰۸۸
www.renoautomatic.com

بیشتر بخوانید:
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *