دیزل ژنراتور چیست؟

دیزل ژنراتور چیست؟
دیزل ژنراتور چیست؟

دیزل ژنراتور وسیله ای است که برای تولید برق از آن استفاده می کنند. درواقع دیزل ژنراتور مولد برق می باشد. از این دستگاه برای تولید برق به صورت دائمی در مناطقی که به برق سراسری دسترسی ندارند، استفاده می شود. علاوه بر آن از دیزل ژنراتور ها برای تولید برق اضطراری هم استفاده می شود.

اجزای دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور اجزای مختلفی دارد. مهمترین اجزاء سازنده دیزل ژنراتور، یک موتور دیزل و یک ژنراتور است. علا. ه بر این دیزل ژنراتور شامل اجزاء دیگری هم می شود که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم. به عنوان مثال، سیستم خنک کننده، سیستم سوخت رسان، سیستم روغنکاری، تابلو برق، شاسی و لوازم مربوط به کوپله، منبع سوخت، سیستم هوا رسان، سیستم خروج دود و…

کاربردهای دیزل ژنراتور

اگر بخواهیم از کاربرد های دیزل ژنراتور سخن بگوییم، حرف زیادی برای گفتن داریم. دیزل ژنراتور همانطور که گفته شد، کاربردهای زیادی دارد. چرا که دیزل ژنراتور یک مولد برق است‌. در دنیایی که تقریبا تمام وسایل مورد نیاز انسان به نحوی با برق کار می کند، برق و مولد برق، بسیار مورد نیاز خواهد بود و کاربردهای زیادی می توان برای آن یافت. با این حال کاربردهای دیزل ژنراتور در سه دسته تقسیم بندی می شود. دائم کار، اضطراری، موقت. دیزل ژنراتور دائم کار برای تولید برق به صورت مداوم مورد استفاده قرار می گیرد. این دیزل ژنراتور ها در مناطقی که برق سراسری وجود ندارد استفاده می شوند. مناطق مرزی یا پادگان های مرزبانی از این دسته به حساب می آیند. دیزل ژنراتور های دائم کار نیازمند رسیدگی بسیار بیشتری هستند.

دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور اضطراری کاربرد بیشتری دارند. دلیل این موضوع این است که تقریبا برق سراسری به همه جا رسیده است. پس در اکثر مناطق برق برای مصارف روزانه دارند و در این مناطق، دیزل ژنراتور برای مواقعی که برق سراسری قطع می باشد مورد نیاز است، مخصوصا برای مکان هایی که حساسیت بالاتری دارند. برای مثال بیمارستان ها از این موارد به حساب می آیند. در بیمارستان دستگاه های زیادی وجود دارد که جان انسان به آن ها وابسته است. خود این دستگاه ها برای کار به برق نیازمند هستند. تصور کنید که با قطع برق سراسری چه تعداد انسان، که جان خودشان را از دست می دهند. این جا است که دیزل ژنراتور به عنوان مولد برق اضطراری وارد می شود و درواقع می تواند جان های زیادی را نجات دهد. دیزل ژنراتور اضطراری نیازمند رسیدگی کمتری نسبت به دیزل ژنراتور دائم کار است. ولی با این حال، حتی اگر برای مدت زیادی نیاز به کار آن نباشد، باز هم باید ماهانه چند بار به صورت آزمایشی روشن شود. مواردی مانند فیلترهای دیزل ژنراتور و وضعیت روغن دستگاه و . . . باید بررسی شود تا در مواقع اضطراری، دیزل ژنراتور قابل اتکایی داشته باشیم.

کاربرد موقت، کاربرد دیگری از دیزل ژنراتور ها است. دیزل ژنراتور موقت برای نمایشگاه ها یا مزارع و . . . مورد استفاده قرار می گیرد. در این مکان ها، در چند ماه از سال نیاز است که دیزل ژنراتور به صورت دائم کار، فعالیت داشته باشد. و بعد از آن دیزل ژنراتور تا سال بعد خاموش خواهد بود.

مزایای دیزل ژنراتور

تمام کاربرد هایی که برای دیزل ژنراتور بررسی کردیم و کاربرد های دیگر آن را می توان از مزایای دیزل ژنراتور به حساب آورد. علاوه بر کاربرد ها، دیزل ژنراتور مزایای دیگری هم دارد. به عنوان مثال ارائه برق ارزان قیمت یکی از این مزایا است. این موضوع جدیدا بخصوص در کشورهای اروپایی اهمیت بالایی پیدا کرده است. چرا که قیمت برق در آن کشور ها بسیار رو به فزونی گذاشته. سوخت دیزل ژنراتور، گازوئیل است. گازوئیل قیمت مناسبی دارد و می توان به وسیله دیزل ژنراتور، برق ارزانی را تولید نمود.

موضوع بعد استهلاک پایین دیزل ژنراتور ها است. در برابر سایر راه ها برای تولید برق، دیزل ژنراتور بسیار کم استهلاک تر است و عمر بسیار بیشتری دارد. دیزل ژنراتور هایی وجود دارد که بیش از نیم قرن است که همچنان به کار خود ادامه می دهد.

معایب دیزل ژنراتور

با وجود این همه کاربرد و مزیت که دیزل ژنراتور دارد و با وجود اینکه بشر به شدت به آن وابسته است، دیزل ژنراتور ها معایبی هم دارند. برای مثال، آلودگی محیط زیست. دیزل ژنراتور از گازوئیل برای تولید برق استفاده می‌کند. گازوئیل یکی از کثیف ترین سوخت های فسیلی به حساب می آید. خود گازوئیل محیط زیست را بسیار آلوده می‌کند. سوزاندن آن هم دود زیادی تولید می‌کند و هوا را آلوده می‌کند. علاوه بر این ها دیزل ژنراتور آلودگی صوتی بسیار زیادی هم دارد. تا جایی که بسیاری از شرکت های ارائه دهنده خدمات دیزل ژنراتور برای کاهش صدای دیزل ژنراتور ابتکاراتی کرده اند. به عنوان مثال استفاده از کانوپی یکی از این کار ها است.

قیمت دیزل ژنراتور

رنج قیمت دیزل ژنراتور به دلیل تنوعی که در انواع آن وجود دارد بسیار متنوع است. در پاییز 1401 هزینه دیزل ژنراتور های خانگی و کوچک از حدود زیر صد میلیون تومان وجود دارد تا دیزل ژنراتور های بسیار بزرگ‌تر و قدرتمند تر که قیمت ی بیش از دو میلیارد تومان دارند. همین تنوع قیمت و تنوع مدل، نشان می دهد که حتما باید قبل از خرید دیزل ژنراتوربا افراد خبره در این زمینه مشاوره نمود.

مطالب مرتبط
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *