نقش اینستاگرام در دیجیتال مارکتینگ چیست؟

نقش اینستاگرام در دیجیتال مارکتینگ چیست؟
نقش اینستاگرام در دیجیتال مارکتینگ چیست؟

امروزه نمی توان از نقش و تاثیر فراوان شبکه های اجتماعی بر نتایج بازاریابی اینترنتی غافل شد. دنیای امروز عصر ارتباط است و بازاریابی سنتی تاثیر فراوانی بر روی رونق کسب و کار ها ندارد. در بین همین شبکه های اجتماعی هم نقش اینستاگرام در دیجیتال مارکتینگ، به خصوص در بازار ایران، ویژه تر است. اکنون بسیاری از مشاغل به اینستاگرام روی آورده اند، زیرا راهی عالی برای بازاریابی در دنیای دیجیتال مارکتینگ است. در این مقاله به بررسی و اهمیت نقش اینستاگرام در دیجیتال مارکتینگ می پردازیم.

بررسی اهمیت و نقش اینستاگرام در دیجیتال مارکتینگ

طبق آخرین آمار های رسمی، اینستاگرام با بیش از 500 میلیون کاربر فعال در سراسر جهان، محبوب ترین پلتفرم بازاریابی بصری در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به حساب می آید.

از این رو در سال های اخیر، بازاریابان دیجیتال بیشتر به سمت این پلتفرم اجتماعی کشیده شده اند و با کسب مهارت در بازاریابی اینستاگرامی، توانسته اند با کاربران ارتباط بهتری برقرار کنند و آن ها را جذب برند یا کسب و کار خود کنند.

کاملاً واضح است که چرا بازاریابان امروزی به سمت این بستر اجتماعی کشیده شده اند. اینستاگرام ابزاری مفید برای مشاغلی است که برای فروش محصولات و خدمات خود به عموم مردم متکی هستند.

شاید این جمله را شنیده باشید که بیان می کند “یک عکس هزار کلمه است” و اینستاگرام دقیقا همین هدف را دنبال می کند.

 در عصر دیجیتال امروز ، هر کسب و کار و برند تجاری برای رسیدن به موفقیت – یا به عبارت بهتر سود آوری – به شدت به رسانه های تصویری مانند فیلم ها و تصاویر وابسته است زیرا از زمان های قدیم عقل مردم به چشمشان بوده است!

در دنیای امروز و به خصوص برای نسلی که از کودکی با اینترنت و تکنولوژی بزرگ شده است، تصاویر و فیلم ها بسیار جذاب و تاثیرگذار تر از یک متن ساده است.

در واقع این تصاویر و فیلم ها هستند که می توانند احساسات فرد را جوری تحریک کنند که منجر به اقداماتی از جانب آن فرد برای خرید یک محصول و یا خدمات از یک کسب و کار شود.

اگر بخواهیم واقع نگر و رو راست باشیم، مردم در حال حاضر برای خواندن متن مقالات طولانی و سنگین درگاه های اطلاعاتی و صفحات وب تنبل هستند و به عبارت بهتر و ساده تر حال و حوصله خواندن را ندارند.

آن ها به دنبال راهی ساده تر هستند و دوست دارند ایده را سریع و خوشایند دریافت کنند. البته که یک متن ساده هم نمی تواند به خوبی یک فیلم و حتی تصویر، یک محصول را توصیف کند.

نقش اینستاگرام در دیجیتال مارکتینگ چیست؟

با این اوصاف، در چند سال گذشته با گسترش شبکه های اجتماعی تصویری مانند یوتیوب و اینستاگرام، کاربران ترجیح می دهند محتوای بصری را دریافت کنند تا اطلاعات را به صورت آنلاین مطالعه کنند. این امر به ویژه درباره خرید های آنلاین یا به صورت کلی دیجیتال مارکتینگ بیشتر صدق می کند.

در تحقیقی که سال گذشته توسط وبسایت mashable.com انجام شد، نشان داده شد که استفاده از عکس در پست ها، در مقایسه با پست هایی که فقط حاوی متن هستند، احتمال تعامل با کاربران را حدود 40٪ افزایش می دهد.

این تعاملات شامل کامنت، لایک و حتی به اشترک گذاشتن آن پست می شود که همگی تاثیرات به سزایی در بیشتر دیده شدن آن برند خواهند داشت.

مزایای استفاده از اینستاگرام

اینستاگرام به دلیل ماهیت منحصر به فرد خود، به برند ها این فرصت را می دهد تا داستانی تصویری درباره شرکت و پیشنهاداتشان را به مخاطبان ارائه دهند. در واقع برند ها با اشتراک گذاری رویدادها و پیاده سازی یک استراتژی درست، می توانند  انگیزه هایی را در کاربران ایجاد کنید تا بهتر به آن برند جذب شوند.

نقش اینستاگرام در دیجیتال مارکتینگ و مزایای استفاده از این شبکه اجتماعی بی شمار است و در چند مورد خلاصه نخواهد شد اما اغراق نیست که بگوییم هیچ بستری بهتر از اینستاگرام برای به اشتراک گذاشتن پیام یک برند تجاری وجود ندارد.

در این جا به چند مورد از برخی مزایای عمده اینستاگرام اشاره خواهیم کرد. اگر قصد رونق کسب و کار خود را دارید، می توانید به شدت روی این موارد حساب باز کنید. این مزایا عبارتند از:

  1. اینستاگرام از طریق به اشتراک گذاری تصاویر، بیشتر درباره تجربیات بصری است. از این رو به صورت تاثیرگذارتری احساسات افراد را تحت تاثیر قرار می دهد.
  2. اینستاگرام و سایر شبکه های اجتماعی می تواند کاربران و دنبال کنندگان شما را به وب سایت برندتان هدایت کند؛ درست به مانند وبلاگ نویسی.
  3. در دنیای دیجیتال امروز که همه چیز در ثانیه تغییر می کند، سرعت، عامل بسیار تاثیر گذاری به حساب می آید. پلتفرم اینستاگرام بسیار سریع تر از سایر شبکه های اجتماعی است. از این رو تعامل کاربران با شما و از طریق اینستاگرام بسیار قوی تر است.
  4. کار با محیط اینستاگرام برای کاربران ساده تر و به عبارتی دارای محیط یوزر فرندلی تری است. از این رو استفاده از اینستاگرام برای کاربران بسیار ساده تر از سایر شبکه های اجتماعی است.
  5. تبلیغات از طریق اینستاگرام کاملا رایگان است. تمام کاری که باید انجام دهید ایجاد یک پروفابل کاربری است.

نقش اینستاگرام در دیجیتال مارکتینگ به همین چند مورد ختم نمی شود. یکی دیگر از مزایای اینستاگرام، استفاده از هشتگ های مناسب برای ایجاد مکالمه در مورد محصولات و برند تجاری شما است.

کمپین های هوشمندانه مختلفی مانند برگزاری یک مسابقه با هشتگی مناسب و مرتبط، می تواند تاثیر فراوانی در جهت رشد برند شما داشته باشد.

در واقع بازاریابی در اینستاگرام مستلزم درکی درست از این شبکه اجتماعی است. همچنین در آن باید نحوه برقراری ارتباط با مخاطبان و کاربران را ارتقا داد تا به بهترین صورت انجام پذیرد.

اگر می خواهید بهترین استفاده را از این پلتفرم داشته باشد، وقت خود را صرف تسلط بر اصول بازاریابی آن، درک مخاطبان عمومی اش و تفکر در مورد روش های درست تصویری که برند تجاری شما را به بهترین صورت به مخاطب معرفی می کند، کنید.

مطالب مرتبط

>