یک سال در نپتون چقدر طول می کشد

یک سال در نپتون چقدر طول می کشد
یک سال در نپتون چقدر طول می کشد

در سیاره ما یک سال معادل 365.25 روز است که هر روز 24 ساعت طول می کشد. اما در سایر سیارات این عدد نسبت به شرایط آن ها متفاوت است. در این مقاله به سراغ آخرین سیاره منظومه شمسی می رویم تا متوجه شویم یک سال در نپتون چقدر طول می کشد.

در طول یک سال، سیاره ما به علت دوره مداری، دوره چرخشی و شیب محوری منحصر به فردش دچار تغییرات فصلی نسبتاً واضحی می شود. البته هنگامی که در مورد سایر سیارات منظومه شمسی نیز صحبت می کنیم، تقریباً همین موضوع صادق است.

نپتون را در نظر بگیرید. نپتون به عنوان هشتمین و دورترین سیاره از خورشید، مداری بسیار وسیع و سرعت مداری نسبتاً پایینی دارد. در نتیجه، یک سال روی نپتون بسیار طولانی است و تقریباً معادل 165 سال زمینی طول می کشد. از طرف دیگر نپتون دارای شیب شدید محوری است که باعث می شود تغییرات نسبتاً شدید فصلی را تجربه می کند.

دوره مداری

برای اینکه بدانیم یک سال در نپتون چقدر طول می کشد، ابتدا باید فاصله اش از خورشید و دوره مداری این سیاره را بهتر بشناسیم. نپتون در فاصله 4504.45 میلیون کیلومتری خورشید به دور ستاره منظومه ما می چرخد. به دلیل گریز از مرکز مداری، این فاصله تا حدودی تغییر می کند و از 4460 میلیون کیلومتر در نزدیک ترین حالت تا 4540 میلیون کیلومتر در دورترین نقطه متغیر است.

یک سال در نپتون چقدر طول می کشد
مدار نپتون و دیگر سیارات خورشیدی و همچنین کمربند کویپر غنی از یخ که درست فراتر از آن قرار دارد.

میانگین سرعت مداری نپتون برای طی کردن این مدار طولانی، 5.43 کیلومتر بر ثانیه است. از این رو 164.8 سال زمینی (60182 روز زمینی) طول می کشد تا یک دوره مداری کامل را طی کند. در واقع می توان گفت یک سال در نپتون به اندازه 165 سال بر روی زمین طول می کشد.

نپتون در سال 1846 کشف شد و بشریت تنها 174 سال است که از وجود آن اطلاع دارد. این بدان معناست که از زمان کشف آن، این سیاره تنها یک دوره مداری را تکمیل کرده است (که در سال 2010 به پایان رسید) و تنها هفت سال از دومین دوره خود را می گذراند. این دوره تا سال 2179 تکمیل خواهد شد.

تغییرات فصلی

مانند سایر سیارات منظومه شمسی، محور نپتون نیز دارای انحراف است. نپتون، نسبت به مدارش 28.32 درجه کج است (در حالی که زمین 23.5 درجه کج است). همین انحراف است که باعث ایجاد تغییرات فصلی می شود، زیرا یکی از نیمکره ها بیشتر از دیگری نور خورشید را دریافت می کند. اما در مورد نپتون، یک فصل 40 سال طول می کشد!

در حالی که بیشتر گرمای جو نپتون از یک منبع داخلی نشات می گیرد (که در حال حاضر ناشناخته است)، مطالعه ای که توسط محققان دانشگاه ویسکانسین-مدیسون و آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا انجام شد نشان داد که تغییرات فصلی نیز توسط تشعشعات خورشیدی ایجاد می شود. این شامل بررسی تصاویری از نپتون بود که توسط تلسکوپ فضایی هابل بین سال‌های 1996 و 2002 گرفته شده است.

این تصاویر نشان داد که نوارهای عظیم ابر جنوبی نپتون در طول دوره شش ساله به طور پیوسته گسترده‌تر و درخشان‌تر می‌شدند که مصادف بود با آغاز تابستان 40 ساله نیمکره جنوبی. این پوشش ابر در حال رشد به افزایش گرمایش خورشیدی نسبت داده می‌شود، زیرا به نظر می‌رسد در نیمکره جنوبی متمرکز و در خط استوا محدود شده است.

یک سال در نپتون چقدر طول می کشد
تصاویر گرفته شده توسط هابل، تغییرات فصلی نیمکره جنوبی نپتون را نشان می دهد.

نپتون از بسیاری جهات سیاره ای مرموز باقی مانده است. با این حال مشاهدات مداوم این سیاره، الگوهای آشنایی را نشان داده است. به عنوان مثال، در حالی که ترکیب آن متفاوت است و نسبت به زمین بسیار دورتر از خورشید قرار دارد، شیب محوری و دوره مداری آن باعث می شود که نیمکره های آن تغییرات فصلی را تجربه کنند.

خوب است بدانید که مهم نیست که چقدر در منظومه شمسی قدم برداریم و از تک ستاره منظوممان دور شویم، و مهم نیست که چقدر چیزها متفاوت به نظر می رسند، باز هم پارامترهایی وجود دارند که ثابت می مانند!

منبع:

مطالب مرتبط

>