مشاهده میدان مغناطیسی در تصویر سیاهچاله

مشاهده میدان مغناطیسی در تصویر سیاهچاله
مشاهده میدان مغناطیسی در تصویر سیاهچاله

با مشاهده میدان مغناطیسی در تصویر سیاهچاله ، این موضوع جذابیت بیشتری پیدا کرده است. تصویر اصلی سیاهچاله در سال 2019 با استفاده از شبکه ای از هشت تلسکوپ که در سراسر کره زمین قرار دارند، گرفته شد. البته دانشمندان از سال 2017 شروع به ثبت داده ها کرده بودند. این داده ها به هم پیوست داده شدند و به تصویری تبدیل شده اند که اگرچه کمی تار است ، اما با توجه به مسافت زیاد بسیار چشمگیر است.

این تصویر از یک سیاهچاله بزرگ در مرکز کهکشان M87  گرفته شده است که حدود 38 میلیارد کیلومتر عرض دارد . این غول آنقدر متراکم است که حتی نور هم نمی تواند از نیروی جاذبه آن فرار کند.

با مشاهده نور قطبی در اطراف M87 ، دانشمندانی که با تلسکوپ Event Horizon کار می کردند ، توانستند این تصویر را دریافت کنند. این الگوی مارپیچ مانند از میدان مغناطیسی سیاهچاله ، اولین تصویر در نوع خود است.

نور از گاز بیش از حد گرم در افق سیاهچاله ساطع می شود . نقطه بی بازگشتی که حتی نور نمی تواند از آن فرار کند. این سیاهچاله به حدی دور است که نور برای رسیدن به زمین باید 55 میلیون سال نوری را طی کرد. یعنی اگر شما با سرعت نور حرکت کنید 55 ملیون سال طول خواهد کشید تا به این سیاهچاله در کهکشان M87 برسید !

تصویر این سیاهچاله و خطوط موجود در آن ، این تصور را به بیننده می دهد که نور در حال مکیده شدن به سمت مرکز سیاهچاله است . اما ارین مکدونالد دکترای اخترفیزیک ، معتقد است که آنچه این تصویر و این خطوط نشان می دهند ، خطوط میدان مغناطیسی است.

درک بهتر میدان های مغناطیسی

دچار سردرگمی شدید؟ طبیعی است . برای راحتی کار به یک عینک آفتابی پلاریزه فکر کنید. آن ها از فیلتری استفاده می کنند که فقط اجازه عبور امواج نوری را می دهد که با جهت خاصی حرکت می کنند.

نور در واقع امواج الکترومغناطیسی است و امواج الکترومغناطیسی مانند صلیب یا X شکل هستند . نور خورشید یک نور طبیعی است و به همه جهات ساطع می شود اما هنگامی که از عینک آفتابی پلاریزه استفاده می کنید ، تمام نورهایی که برا چشمان شما مضر هستند را فیلتر می کند تا شما بتوانید بهتر ببینید .

فیلتر کردن نور به دانشمندان اجازه می دهد تابش الکترومغناطیسی را که در امتداد خطوط میدان مغناطیسی سیاهچاله قرار دارد را مشاهده کنند. با دیدن چگونگی ساختار میدان مغناطیسی ، داشنمندان توانستند به قدرت عظیم سیاهچاله پی ببرند و اطلاعات بیشتری را درباره آن سیاهچاله کشف کنند.

منبع:

مطالب مرتبط

>