کهکشان راه شیری: حقایقی درباره خانه کهکشانی ما

کهکشان راه شیری: حقایقی درباره خانه کهکشانی ما
کهکشان راه شیری: حقایقی درباره خانه کهکشانی ما

کهکشان راه شیری از اهمیت بیشتر و ویژه تری برای انسان برخوردار است زیرا خانه همه ما محسوب می شود. به صورت کلی کهکشان ما مانند میلیاردها کهکشان دیگر در جهان، یک مارپیچ معمولی است و تفاوت چندانی با دیگر کهکشان ها ندارد. اما دارای جزئیاتی است که نه تنها ممکن است در کهکشان های دیگر پیدا نشود بلکه موجب حیرت ما می شود. در این مقاله به بررسی 10 حقیقت درباره این کهکشان اعجاب انگیز می پردازیم. با ما همراه باشید.

چند حقیقت درباره کهکشان راه شیری

1 – راه شیری از نوع کهکشان های مارپیچی است

کهکشان راه شیری دیسکی است با ابعادی در حدود 120،000 سال نوری. در مرکز این دیسک نیز یک برآمدگی مرکزی با قطری در حدود 12000 سال نوری وجود دارد. البته این دیسک به هیچ وجه مسطح نیست.

2 – هاله ای نامرئی دارد

بیشتر از 90 درصد کهکشان ما را ماده تاریک تشکیل داده است که ماده ای غیر قابل دیدن. حدود 10٪ باقی مانده را ماده نورانی یا ماده ای که می توانیم با چشم ببینیم تشکیل داده است.

 این مقدار زیاد از ماده تاریک باعث ایجاد هاله ای نامرئی می شود که با شبیه سازی نحوه چرخش راه شیری نشان داده شده است. اگر ماده تاریک وجود نداشته باشد، ستارگان کهکشان راه شیری بسیار کندتر از آن چه مشاهده شده می چرخند.

3 – بیش از 200 میلیارد ستاره دارد

در مقایسه با کهکشان های دیگر، راه شیری تنها کهکشانی با اندازه متوسط ​​است و تخمین زده می شود 200 میلیارد ستاره در خود داشته باشد.

بزرگ ترین کهکشانی که تا کنون کشف کرده ایم و می شناسیم، IC 1101 نام دارد که دارای بیش از 100 تریلیون ستاره است!

4 – شامل مقدار زیادی گاز و گرد و غبار است

حدود 10-15٪ ماده نورانی یا مرئی راه شیری از گرد و غبار و گاز و بقیه ستاره تشکیل شده است. در یک شب صاف و عاری از هرگونه آلودگی های نوری، حلقه غبارآلود راه شیری در آسمان شب به وضوح دیده می شود.

5 – از کهکشان های دیگر ساخته شده است

راه شیری برای اینکه به اندازه و شکل فعلی خود برسد، کهکشان های دیگری را در طول تاریخ خود مصرف کرده است. در واقع کهکشان ما برای رشد و رسیدن به وسعت فعلی از دیگر کهکشان ها تغذیه کرده است.

کهکشان ما با افزودن ستاره های کوچک تر دیگر کهکشان ها به مارپیچ خود رشد خود را انجام داده است. Canis major که یک کهکشان کوتوله به حساب می آید، کهکشانی در نزدیکی راه شیری است که از آن تغذیه می شود.

6 – ما نمی توانیم از کهکشان ره شیری عکس بگیریم

بهتر است بگوییم که هر تصویری که به صورت کلی از راه شیری دیده اید ساختگی است. ما حدود 26000 سال نوری از مرکز راه شیری فاصله داریم. علاوه بر آن ما خود جزیی از این کهکشان هستیم پس طبیعات نمی توانیم از این دیسک عکسی بگیریم.

 هر نمایشی و یا تصویری که تا به حال از راه شیری دیده اید، یا کهکشان مارپیچی متفاوتی است یا یک هنرمند آن را به تصویر کشیده است. این تصاویر از شبیه سازی سایر کهکشان های مارپیچی ساخته می شوند.

7 – در مرکز آن یک سیاه چاله وجود دارد

مانند همه کهکشان های بزرگت، راه شیری نیز دارای یک سیاه چاله بسیار عظیم در مرکز خود است که Sagittarius A *  نام دارد. قطر تخمینی این سیاه چاله در حدود 14 میلیون مایل است که شامل دیسک خارجی اطراف آن نمی شود. جرم این دیسک خارجی در حدود 14.6 میلیون برابر خورشید ما است.

8 – تقریباً به قدمت جهان هستی است

دانشمندان تخمین می زنند که عمر جهان حدود 13.7 میلیارد سال و قدمت کهکشان ما در حدود 13.6 میلیارد سال است. اگرچه قسمت های اصلی کهکشان در اوایل جهان شکل گرفته است اما دیسک و برجستگی آن تا حدود 10-12 میلیارد سال پیش به طور کامل تشکیل نشده بود.

9 – به طور دائم در حال حرکت است

همه چیز در فضا در حال حرکت است و کهکشان ما نیز از این قضیه مستثنی نیست. ماه به دور زمین، زمین به دور خورشید، منظومه شمسی در کهکشان راه شیری و راه شیری در فضا به سوی مقصدی نامعلوم در حال حرکت است.

 تابش باقی مانده از انفجار بزرگ، به عنوان یک نقطه مرجع برای اندازه گیری سرعت حرکت اجرام در فضا استفاده می شود.

 تخمین زده می شود گروه محلی کهکشان ها که شامل کهکشان آندرومدا، کهکشان راه شیری، کهکشان مثلث و حدود ۳۰ کهکشان کوچک دیگر می شود، با سرعتی در حدود 600 کیلومتر در ساعت یا 2.2 میلیون کیلومتر در ساعت در حال حرکت است.

اما شاید سوال اساسی بشر این باشد که به کجا چنین شتابان ؟

مطالب مرتبط

>