ممکن است ده ها دریاچه در زیر قطب جنوب مریخ وجود داشته باشد

ممکن است ده ها دریاچه در زیر قطب جنوب مریخ وجود داشته باشد
ممکن است ده ها دریاچه در زیر قطب جنوب مریخ وجود داشته باشد

این روز ها خبر هایی بیشتری درباره مریخ می شنویم و هر روز بیشتر با این سیاره سرخ آشنا می شویم. در ادامه کشفیات، دانشمندان سیگنال های راداری جذاب اما بی نتیجه ای یافته اند. طبق این سیگنال ها، ممکن است ده ها دریاچه در زیر قطب جنوب مریخ وجود داشته باشد و آب مایع بسیار بیشتری از آن چه دانشمندان تصور کرده بودند، در مریخ موجود است. حتی ممکن است در آن جا چیزی وجود داشته که فراتر از درک دانشمندان باشد.

در چند سال اخیر تحقیقات فراوانی درباره بررسی وجود آب در مریخ انجام شده است. در سال 2018، محققان با تجزیه و تحلیل داده های راداری که توسط فضاپیمای مارس اکسپرس اروپا جمع‌آوری شده بود، اعلام کردند شواهدی درباره وجود یک دریاچه بزرگ زیر سطحی در منطقه قطبی جنوب سیاره سرخ پیدا کرده اند.

دانشمندان در این باره گزارش دادند که به نظر می رسد عرض این دریاچه حدود 12 مایل (19 کیلومتر) است و حدود 1 مایل (1.6 کیلومتر) در زیر سطح خشک و سرد مریخ قرار دارد.

اندکی پس از این گزارش، همان تیم تحقیقاتی با استفاده از همان ابزار، سطح زیرین مریخ را در یک منطقه وسیع اطراف آن دریاچه بررسی کردند. دانشمندان گزارش دادند که این کار شواهدی را ثبت کرده است که نشان دهنده وجود سه دریاچه زیر سطحی دیگر است که هر کدام حدود 6 مایل (10 کیلومتر) عرض دارند.

 ممکن است ده ها دریاچه در زیر قطب جنوب مریخ وجود داشته باشد
منطقه سفید روشن این تصویر که توسط فضاپیمای مارس اکسپرس اروپا در دسامبر 2012 گرفته شده است، کلاهک یخی را نشان می دهد که قطب جنوب مریخ را پوشانده و متشکل از آب و دی اکسید کربن منجمد است.

در حال حاضر، یک تیم متفاوت تمرکز خود را معطوف به این داده ها کرده است. دانشجوی دکتری دانشگاه ایالتی آریزونا، آدیتیا خولر و جفری پلاوت، محقق اصلی این پروژه، از آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (JPL) در جنوب کالیفرنیا، 44000 مشاهده حاصل از آن را در طی 15 سال از منطقه قطب جنوب مریخ تجزیه و تحلیل کردند.

این دو نفر توانستند ده ها سیگنال حاصل از انعکاس رادار را بیابند. این انعکاس ها شباهت بسیاری با چهار سیگنالی که نشان دهنده وجود دریاچه هایی در زیر قطب جنوب مریخ بودند، داشت. اما بسیاری از سیگنال های تازه کشف شده نسبتاً نزدیک به سطح و در مکان هایی که به نظر می رسد برای وجود آب مایع بسیار سرد هستند، وجود داشتند.

پلاوت در بیانیه ای گفت: “ما مطمئن نیستیم كه این سیگنال ها آب مایع هستند یا نه، اما به نظر می رسد كه آن ها بسیار گسترده تر از آن چه كه یافته شده است، هستند. یا وجود آب مایع در زیر قطب جنوب مریخ عادی است، یا این سیگنال ها نشان دهنده چیز دیگری است.”

مشخص نیست چه چیزی می تواند این حجم از دریاچه نسبتاً کم عمق را دربرابر یخ زدگی در مریخ حفظ کند (اگر سیگنال های تازه کشف شده واقعاً وجود دریاچه ها را نشان دهند). خولر، که تحقیق جدید را هنگام کارآموزی در JPL انجام داده است، گفت: فعالیت های آتشفشانی می تواند یکی از احتمالاتی باشد که محققان در این باره مطرح کرده اند.

ممکن است ده ها دریاچه در زیر قطب جنوب مریخ وجود داشته باشد
نقاط رنگی نشان دهنده مکان هایی است که توسط بازتاب های مدارگرد ESA در کلاهک قطبی جنوب مریخ مشاهده شده است. چنین بازتاب هایی قبلاً به عنوان آب مایع زیر سطحی تفسیر می شده است، اما شیوع و مجاورت آن ها با سطح، ممکن است نشان دهنده چیز دیگری باشد.

خولر در همان بیانیه ادامه می دهد: “با این حال، ما واقعاً هیچ شواهد قوی در مورد فعالیت های آتشفشانی اخیر در قطب جنوب مریخ نداریم، بنابراین بعید به نظر می رسد كه فعالیت آتشفشانی اجازه دهد آب مایع زیر سطحی در سراسر این منطقه وجود داشته باشد.”

خولر و پلاوت، هیچ کدام قادر به توضیح دادن این موضوع که این بازتاب های تازه به چه معنا اند، نیستند. اما آن ها امیدوارند نتایج آن ها که به صورت آنلاین در مجله Geophysical Research Letters منتشر شد، برای مدت طولانی مرموز باقی نماند.

پلاوت گفت: “در آینده نقشه برداری ما چند قدم به درک علت این بازتاب های گیج کننده رادار نزدیک تر خواهد شد.”

مطالب مرتبط
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *